ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çocuklar meyve yesin diye!’
Emekliliğin ardından son görev yeri Edirne'ye yerleşen Hüseyin Önder, Koca Sinan Mahallesi Mimar Sinan Siteleri'ndeki evi ile sitenin çevresini meyve ağaçlarıyla donattı.
Haberin Yayın Tarihi: 21-06-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çocuklar meyve yesin diye!’

Refik USLUY
Emekliliğin ardından son görev yeri Edirne'ye yerleşen Hüseyin Önder, Koca Sinan Mahallesi Mimar Sinan Siteleri'ndeki evi ile sitenin çevresini meyve ağaçlarıyla donattı.  Onüç yıldan bu yana çeşitli türden yaklaşık 400 adet fidan diken 66 Yaşındaki Önder,  mahalledeki komşularına ve çocuklara yaz aylarında diktiği ağaçlardan meyve ikram ediyor. Sitenin Vali Konağının karşısında bulunduğunu kaydeden Önder, Edirne Valisi Sayın Ekrem Canalp'i de “Sayın Valimizi bahçemizde ağırlamaktan çok mutlu oluruz” diyerek davet etti. 
Bahçesinde Edirne'de yetişmeyen fındık, kestane, Trabzon hurması, zeytin gibi ürünleri de yetiştiren Emekli Trafik Başkomiseri Hüseyin Önder, meyve ağaçlarının aşılamasını da kendisi yapıyor. Memleketi olan Giresun'un Görele ilçesi Daylı Köyü'ndeki evinde yetişen meyveleri Edirne'deki bahçesinde de yetiştiren Önder, adeta köyünü burada da yaşatıyor.  Hüseyin Önder'in bahçesinde ve siteyi çevreleyen alanda çoğunun fidanını memleketinden getirdiği fındık, siyah üzüm, incir, beyaz üzüm, pekmezlik beyaz dut, siyah dut, zeytin, defne, erik, ıhlamur,  ceviz, kestane, muşmula, Trabzon hurması, kayısı, ayva, mazı, çam, çınar fidanları bulunuyor. 
Bir zamanlar çevresi sazlık ve çalılıklarla kaplanan yerde şimdilerde Hüseyin Önder'in kendi elleriyle diktiği meyve fidanları bulunuyor. Özellikle ipek böceği bakımının yaygın olduğu dönemde dut ağaçlarının bol miktarda bulunduğu Edirne'de bugün meyvesini yiyecek dut ağacı bulunmadığını kaydeden Önder,  “Dut, üretici pazarları dışında satılan bir meyve değil. Bu yüzden bahçesinde olmayan çocuklar bu meyveyi tanımıyor. Tanıyanlar da nereden bulacaklarını bilemiyor. Bu yüzden benim ektiğim dutları çevrede yaşayanlar kadar yoldan geçenler de, kuşlar da yiyor.” dedi.
Hüseyin Önder, zaman zaman yoldan geçip de meyvelere bakanlara  'göz hakkıdır' diyerek ikram ettiğini ve insanların ilk başta şaşırıp çekingen davrandığını belirtiyor. “Benim en büyük sevincim bu meyveleri yetiştirip insanların bunlardan tatmalarını sağlamak” şeklinde konuşan ve bu yıl fındık ağaçlarının üzerinde çok ürün olduğunu kaydeden Emekli Trafik Başkomiseri Hüseyin Önder duygularını şöyle anlattı. 
“Bizim sitemiz Vali Konağı'na 100 metre mesafede. Uygun olduğu bir zamanda sayın valimizi de bahçemizde misafir etmek isteriz. Ben bu sitede ev aldığım zamanlarda çevreye gelişigüzel çöp atanlar, madde bağımlıları, uluorta alkol alanlardan geçilmiyordu. İnsanlar düzensizlik ve pislikten rahatsızdı. Ben haftada bir gün çevrede atılan çöpleri toplayarak insanlara örnek olmaya çalıştım. Hala haftanın bir günü çevre temizliği yapıyorum. Çalılık otlukların yerine fidan diktim, onları aşıladım. Hepsi meyve veriyor. Gelen geçen yiyebiliyor, özellikle çocuklar çevreyle barışık yaşayabiliyor. Evlerimizin değeri yükseldi. Bizler bu yıl su baskınlarında maddi manevi çok büyük zarara uğradık çoğumuz hiçbir destek görmedik ama yine de burada yaşamaktan mutluyuz”   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama