ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TED'te son rötuşlar
Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Müdürü Sevinç Atabay, ,  2019  2020 eğitim  öğretim döneminde Edirne'de kapılarını açacak 91 yıllık TED'in 39'uncu okulu, bölgenin en büyük eğitim yatırımı TED Edirne Koleji'ni ziyaret etti…
Haberin Yayın Tarihi: 24-06-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TED'te son rötuşlar

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Müdürü Sevinç Atabay, 91 yıllık TED'in 39'uncu okulu, bölgenin en büyük eğitim yatırımı TED Edirne Koleji'ni ziyaret edip, basın mensuplarıyla buluştu.
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Müdürü Sevinç Atabay inşası tamamlanan,  2019  2020 eğitim  öğretim döneminde kapılarını hizmete açacak TED Edirne Koleji'ni ziyaret etti. Pehlivanoğlu ve Atabay'ı TED Edirne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Belgin İba ve eşi Nesim İba karşıladı. Pehlivanoğlu ve Atabay, bin 200 kişilik, 27 bin metrekare kapalı alanda 4 ayrı okul binasına sahip kolej kampüsünü gezdi. Pehlivanoğlu ve Atabay daha sonra basın toplantısı düzenledi. 
"GELECEĞİN LİDERLERİNİ YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ"
Atabay; TED Edirne Koleji'nin 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazır olmasından duyduğu heyecan ve gururu dile getirerek sözlerine başladı. “Gençleri 30 yıl sonrasına hazırlayacak bir okuldayız. Geleceğin liderlerini yetiştirmek istiyoruz” diyen Atabay şöyle konuştu:
"Gençleri 30 yıl sonrasına hazırlayacak bir okuldayız. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olmasıyla birlikte son derece donanımlı, Türk Eğitim Derneği'nin vizyonunu öğretmenlerimiz benimsemiş olacak. O öğretmenlerle bu okulda bu ülke için, Türkiye Cumhuriyeti için çok güzel bir eğitim yolculuğuna hep birlikte çıkacağız. Nesim İba ve değerli eşi Belgin Hanım'a gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu değerli şehre tarihi ile mevcut birikimi ile çok önemli bir şehir olan ve ülkenin Avrupa'ya açılan en yakın kapısı olan Edirne'ye, Türk Eğitim Derneği'nin meşalesini kazandırmış olmaktan bu bayrağın dalgalanacak olmasından heyecan duyuyoruz. Burada işini bilen, gençleri geleceğe nasıl hazırlamak istediğini bilen bir kurum var. Geleceğin liderlerini yetiştirmek istiyoruz.” 
"BU CEMİYET SİYASET YAPMAZ"
91 yıllık geçmişe sahip TED'in Genel Başkanı Pehlivanoğlu, TED'in kolej olmadığını, kolejlerin TED'in önemli ayaklarından birisi olduğunu belirtti. TED'in eğitime verdiği önemle, sektörü temsil edecek, kamu yararına kurulan ilk sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çeken Pehlivanoğlu, "Bu cemiyet siyaset yapmaz" dedi ve şunları söyledi:
“91 yıl önce tüzüğümüze yazılan maddeler açıktır. Birincisi; ülkenin her tarafında dünya ile rekabet edecek, yabancı dilde eğitim yapan, misyoner okullarına Türkiye'yi muhtaç etmeyecek okullar açmak. İkincisi; imkânı olmayan çocuklarımıza burslar vermek, sadece anne babasının hali vakti yerinde olanların değil, olmayanlarında adaletli şekilde eğitime kavuşması için çalışma yapmak. Üçüncüsü ise eğitimde öncü olmak. Ama en önemlilerinden bir tanesi de devleti temsil eden siyasetin kurduğu kurumun tüzüğünde bir madde olarak da bu cemiyet siyaset yapmaz yazıyor.
Okul açmamızın birinci gerekçesi o ildeki rekabet koşullarını değiştirmektir. Biz bir Türk Eğitim Derneği misyonu ile bir ile girdiğimiz zaman o kente hizmet eden özel okulların çıtaları biraz daha yukarıya çıkarmak mecburiyetinde kalırlar. O kentte mali imkânı olmayan çocuklarımızı ilkokuldan alıp, üniversitenin sonuna kadar cep harçlığı dahil okuturuz. Bu yıl da 5 çocuğumuz böyle başlıyor. Her yıl 5 çocuğumuz da Edirne'mizden annesi babası imkânı burada okutmak için olmayan başarılı çocukları alırız. Üçüncüsü ise sivil toplum örgütü olmamızdır.
"ÜLKEYİ TAŞIYACAK ÖNCÜLER YETİŞTİRMELİYİZ"
Gençler eğitilmediği takdirde düşünemeyen, yönetemeyen, ülkeyi ileriye götüremeyen bireyler olacaktır. Çocukları ilk okuldan alıp, üniversite sonuna kadar cep harçlığı dahil okutuyoruz. Çocuklarımız kişisel gelişim kursları dahil her türlü kazanımla mezun oluyor. Binlerce çocuğu bu şekilde ciddi pahalı bir bursla destekliyoruz. Ama öncü çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Başkasının hayatını değiştirecek çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Ülkeyi taşıyacak öncüler yetiştirmeliyiz. Yoksa bir kişi Türkiye'de yapamadık, Amerika'ya gitti Nobel ödülü aldı diye yıllarca bayram edeceğimize çok daha fazla çocuğun bu tip başarılara imza atmasını sağlamaya çalışıyoruz.
“EN BÜYÜK ADALETSİZLİK EĞİTİMDEDİR"
Baktığınızda eğitimin sorunları bir iz bırakma sendromu karşımıza çıkıyor. TED olarak eğitimde adaletin sağlanması için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. TED olarak yıllarca dershane sistemiyle mücadele ettik. Sınav sistemiyle mücadele etmede en başarılı olan kurumuz. Bugün ise okullar dershane olmasın diye uğraşıyoruz. Akademik başarı maalesef çok gerilerde kaldı. Başarı artık, sosyal başarı ve kültürel başarıdır. Bu ülkede 865 saat İngilizce öğretiyoruz. Liseyi bitirip 4 cümle bir araya getiren insan bulamıyoruz.
"TED'İN İDEALİ ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRMEK"
Kimse yanlış anlamasın bir siyasi partiyi kaldırmak ve ya indirmekten bahsetmiyoruz. Bizim eğitim sistemimiz değerleri olmayan bir toplum yaşamazdır. İlkeleri olmayan bir toplum ayakta kalamaz. 21. yüzyılda Cumhuriyet kazanımlarına bağlı olmayan ve modernleşmeyi kültürüyle birlikte gerçekleştiremeyen bir toplumun ayakta kalması söz konusu değildir. Türk Eğitim Derneği olarak 39'uncu okulumuz olarak Edirne'de çok geç kaldığımız bir şehirde adım atmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki ilk tüzüğümüze yazılmış olan rekabet koşullarının değişmesi, biz öğretmenlere her yıl milli eğitim müdürlükleri ile beraber eğitimler veriyoruz.
"MEŞALEMİZ CUMHURİYET'İN GÖNÜL YAĞIYLA YANAR”
Tüm meşaleler petrol ürünüyle yanar, bizim meşalemiz ise Cumhuriyet'in verdiği gönül yağıyla yanar."
Pehlivanoğlu ve Atabay açıklamadan sonra gazetecilerin sorunlarını yanıtladı."
Pehlivanoğlu, en büyük yatırımı Edirne'ye kazandıran İba ailesine teşekkür etti ve “Yatırım ve hayal ortaklarımızı dikkatli seçeriz. Geniş kapsamlı araştırmalarımızı yaparız. İba Ailesinin Edirne'de hayal ortağı olarak katkı vermesinden dolayı mutluluk ve gurur duyuyoruz. Biz İba ailesine teşekkür ediyoruz sizler de teşekkür etmelisiniz. Çünkü bu bina 1 ay sonra onlara ait olmayacak. Biz intifa hakkını alıyoruz. Yatırımcılarımız hayalimize o kadar ortak oluyorlar ki yaptıkları binanın üst kullanım hakkını bile bize veriyorlar. Tabi ki işin başında yine İba Ailesi olacak. Türk Eğitim Derneği'nin kuralları çok net ve serttir. Türkiye'de tüm arkadaşlarımızla birlikte bu hayali paylaşarak bu başarıyı daha üst noktaya taşımaya çalışıyoruz” dedi.
“FELSEFEMİZ; TEST İLE TOST ARASINA SIKIŞMAMIŞ NESİL YETİŞTİRMEK"
Öğretmen alımlarına da değinen Pehlivanoğlu devamında şunları ekledi:
"Öğretmen alırken tüm mülakatlar videoya çekilmekte. Komisyonlar, üniversite hocaları, başka okulların müdürleri ve zümre başkanları tarafından oluşturulur. Yaptığımız araştırmalarda dünyada dört element çıktı. İnsan, hayvan, bitki ve veli. Veliler çocuklarının ne olacağını en iyi bilen kişilerdir. Bazen ilanlarda siz çocuk görüyorsunuz biz astronot görüyoruz gibi şeyler görüyoruz.
Okullarımız çocukları korumacılık değil, yaşama hazırlamakla ilgili çalışmalar yapılır. 
Okullarımızda koridorlarda veli dolaşması yasaktır. Bize güvenip evlatlarını emanet ederler. Veliler bizim için müşteri değil hayal ortağımızdır. Bizim eğitim felsefemizin temel felsefesi testle tost arasına sıkışmamış bir nesil yetiştirmektir. Çocukları aldıkları nota göre değil, evlatlarımızın hepsinin kendi kazanım sürecinde en büyük mutluluğu yakalayabilecekleri yol arkadaşlığı yapma gayretindeyiz. Okullarımızdan mezun olan öğrencilerimiz bir diplomaya sahip olmazlar. Bir hayat arkadaşına sahip olurlar. Türkiye'nin her yerinde TED'lilerle beraber olurlar.
Okulumuz 1200 kişilik bir kapasiteye sahip. Yüzme havuzundan, kapalı spor salonuna, kültürel faaliyetlere kadar SKS dediğimiz aktiviteler için ciddi miktarda alanımız yapıldı.”
“SEÇİM KURTARMAKTAN NESİL KURTARMAYA FIRSAT BULUNULMUYOR”
Pehlivanoğlu konuşmasının sonunda Türkiye'nin en büyük sorununun seçim kurtarmaktan nesil kurtarmaya fırsat bulunamaması olduğunu vurguladı ve “Nesil kurtarmak 50 yıl alır, seçim kurtarmak için de 4 yıl çalışmanız gerekir” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE