ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkez ile Bahçeşehir BİLSEM işbirliğinde özel yetenekli 25 öğrenci 5 gün boyuna Edirne'nin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezerek bilimi hayatın her alanında uygulamalı olarak inceleyecek…
Haberin Yayın Tarihi: 25-06-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar

Olgay GÜLER
Edirne'de, Şehit Nefize Özsoy BİLSEM ile İstanbul Bahçeşehir BİLSEM arasında örnek bir proje hayata geçirildi. Proje kapsamında 25 özel yetenekli öğrenci 5 gün boyunca Edirne'nin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezerek bilimi hayatın her alanında uygulamalı olarak inceleyecek. 
Projenin açılış toplantısı Şehit Nefiz Çetin Özsoy BİLSEM konferans salonunda yapıldı. Projeyle ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi ve birçok üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimleri veren Dr. Ayşegül İşlekeller Bozca, amaçlarının çocuklara, bilimin aslında doğayla iç içe olduğunu anlatmak olduğunu söyledi. 
Proje kapsamında çocukları bilimle buluşturacaklarını söyle-yen Bozca; “5 gün boyunca 25 tane üstün zekalı çocuk Edirne'de Trakya Üniversitesi'nden ve İstanbul'dan çeşitli öğretmenlerle etkinlikler yapacaklar. Projenin en temel özelliği şudur; bu bir 'STEM Art' Projesi. STEM Art, Dünya'da son dönemde çok kullanılan bir eğitim modeli. Bu sistem her di-siplinin birbiriyle ilişkisi olduğunu söylüyor. Yani biz çocuklara bir şiir okutuyoruz ama o şiirin içinde hava durumunu anlatı-yoruz, dolayısıyla bu hava duru-mundan yola çıkarak meteoroloji  bilimini anlatabiliriz çocuklara. Bu projede de aynı şekilde uygulama olacak. Mesela camilere gideceğiz, oralarda fizik konusunu anlatacağız, fizik konu-sunu anlatırken bir anda matematiğe girip problemler çözdüreceğiz. Yani hem doğa hem de insanın iç içe olduğunu anlatıp fark ettirmeye çalışıyoruz çocuklara” dedi. 
Kent Ormanı, Tunca Nehri, Selimiye Camii gibi kentin simge yerlerinde çocuklara bilimi anlatacaklarını ifade eden Bozca; “Kent Ormanı'nda, Tunca Nehri'nde, Selimiye Camii'nde bu etkinlikleri yapabiliriz diye düşündük. Mesela çocuklar Tun-ca Nehri'ne gidecek uzunluğunu lazerlerle ölçecekler ve nehirdeki bakterilere bakacaklar. Yani her şeyi bir arada olabildiğince çocukların herşeyi özümsemesini hedefledik. Bundan daha önemlisi şu var, çocuklar burada 1 hafta boyunca unutulmaz anlar yaşayacaklar. Bir taraftan tarihi yaşayacaklar bir taraftan da Edirne'nin güzelliğini solu-yacaklar” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE