ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çiftçinin kaderi!
Edirne'de yıl boyunca ektiği buğdaya gözü gibi bakan çiftçinin yüzü önceki yıllara göre yüzde 25 oranında artan verim ve kaliteyle güldü… Ne var ki satışa sunduğu buğday borsada beklediği değeri görmeyince hem sevinci kursağında kaldı, hem de harcı-borcu kapatmak için zararına satışlara başladı… Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ofis tarafından Mayıs ayında açıklanan bin 350 liralık fiyatın güzel olduğunu, daha sonra serbest piyasada giderek düşen fiyatların çiftçiyi tatmin etmediğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-06-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çiftçinin kaderi!

Olgay GÜLER
Edirneli çiftçi yıl boyunca gözü gibi baktığı buğdayda hasat mesaisine devam ediyor. Buğdayda geçen yıla göre artan verime sevinen üretici, ürününün borsada hakettiği değeri bulamamasıyla hayal kırıklığına uğruyor. 
Edirne genelinde arpada geçen yıla göre yüzde 30 verim artışıyla yapılan hasadın ardından buğdayda da yüzde 25 verim ve kalite artışı çiftçinin yüzünü güldürdü. Ekim ayında toprakla buluşan buğdayın zamanında aldığı yağmur ve kar yağışı ürünün hem verimini hem de kalitesini artırdı. Düz arazi yapısı ile sarı ve yeşil renklere bürünen kentte, buğdaydaki verim artışına rağmen üretici, mazot, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerinin artmasından dolayı alım fiyatlarından memnun değil.
“VERİM VE KALİTE ARTTI AMA FİYATLAR DÜŞÜK”
Buğdaydaki verimin önceki yıllara göre daha iyi olduğunu söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “Buğday hasadına yaklaşık 5 gün önce başladık. Buğdaydaki verim önceki yıllara nazaran biraz daha iyi. Sadece verim değil verim ile birlikte bölgemizde buğdayların hektolitresi, proteini, kalitesi arttı. Hem verim hem kalite var diyebiliriz bu yıl. Rekolte yüksek bu yıl ama tabi fiyatlar, ofisin açıkladığı fiyata göre ilk açıklandığında güzeldi. Sonra düşen fiyatlar çiftçiyi tatmin etmiyor. Biz de fiyatların düşük olduğunu düşünüyoruz. Fiyatlarda biraz daha beklentimiz var. Fabrika sahipleri, tüccarlar alıma devam eder, çiftçiyi de mağdur etmezlerse memnun oluruz" dedi.
“GİRDİ MALİYETLERİ YÜZDE YÜZ ARTTI”
Son yıllarda girdi maliyetleri yüzde yüzü bulan artış yaşayan buğday alım fiyatlarının da yüksek olması gerektiğinin altını çizen Arabacı; “Son yıllarda girdi maliyetlerimiz yeterince yükseldi. Yüzde yüzleri bulan artışlar oldu. Yani bu maliyetlerle satış fiyatlarımız düşük olursa, çiftçinin ayakta kalması güç. Üstelik ürünümüz istenilen fiyatı yapmıyor. Ama ofisin açıkladığı fiyata baktığımızda, başlangıç aşamasında borsa fiyatlarımız fena değil. Bu fiyatlar tabi çiftçi gözüyle baktığımızda bizi tatmin ediyor mu? Bu fiyatlar bize göre düşük. Bence bu fiyatların 15 kuruş daha yukarıda olması gerekiyor. Buğday bu yıl başlangıç aşamasında 1 lira 40 kuruş, 1 lira 50 kuruş gibi fiyatlar yaptı ama bence 1.60-1.70  lira gibi olması gerekir ki, çiftçi ürettiği ürünü değerinde satabilsin" diye konuştu.
“FİYAT EN AZ 1.50 TL OLMALI”
Edirneli üretici Erdal Akgün de, bu yıl buğdayda memnun edici verim artışı yaşandığını dile getirdi. Akgün; “Verim artışı ile birlikte buğdayda müthiş bir kaliteye sahibiz. Yani iddialı bir şekilde Türkiye'nin en kaliteli buğdayı Edirne'de diyebiliriz Ama fiyatlar için bunu söyleyemiyoruz. Girdilerin çok artmasıyla büyük sıkıntılar yaşıyoruz. En düşük buğday 1.5 TL olma ki, çiftçi rahat bir nefes alsın. Açıklanan fiyatlardan memnun olmadık. Bu yüzden buğday ekiminde azalma var. Türkiye için tehlike çanları çalıyor diyebiliriz. Üretici başka ürünler ekmeye yönleniyor" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
3 haftadır vaka yok
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
65 yaşa 'hapis hayatı'
Öğretmenden büyük fedakarlık
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
Sanal ortamda yarıştılar
Salgında bile talana devam
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE