ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Belediye'nin geleceği ipotek altında’
İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, yıllık ortalama 20 milyon lira bütçesi olan Belediyenin son 5 yılda 100 milyon lirayı bulan bütçesinin bir şekilde harcanarak üzerine 40 milyon lira da borç bırakıldığına dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 28-06-2019 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Belediye'nin geleceği ipotek altında’

İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, yıllık ortalama 20 milyon lira bütçesi olan Belediyenin son 5 yılda 100 milyon lirayı bulan bütçesinin bir şekilde harcanarak üzerine 40 milyon lira da borç bırakıldığına dikkat çekerek, “Bu İpsala Belediyesi'nin geleceğini ipotek altına almaktan başka bir şey değildir” dedi.
Başkan Ünsal, 70 günlük görev sürecinde belirli zor-luklarla karşılaşılsa da Belediye hizmetlerini aksatmadan yürütmeye gayret gösterdiklerini söyledi. Gö-reve geldiği günden bugüne kadar geçen süreyi değerlendiren Başkan Abdullah Naci Ünsal şöyle konuştu:
“Ülke olarak ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönemden geçmekteyiz. Bu da bizim gibi borç yükü altında bırakılmış Belediyeleri zorlamaktadır.
İpsala'mıza hizmet için yapılanlara söylenecek bir sözümüz yok. Kim İpsala'mıza zerre kadar hizmette bulunduysa hepsinden Allan razı olsun. Ancak son dönemde yapılan birçok iş biraz kusurlu kalmış, illa ki bir yerlerinde bir şeyler eksik bırakılmış, bu eksiklerin hepsini seçim döneminden önce tespit etmiştik. Şimdi de tamamlama sürecindeyiz.
40 MİLYON LİRA BORÇ
Geçtiğimiz dönemde Belediyemiz genel olarak israf yöntemi ile yönetilmiş, gereğinden fazla ve kontrolsüz harcamalar yapılmış ve olması gerekenden fazla borçlandırılmıştır. Bu hesapsız harcama ve borçlanma Belediyemizi zor durumda bırakmaktadır. Atalarımızın dediği gibi ''Ayağını yorganına göre uzatmak lazım'' ancak bizim yorgan kısa kalmış. 5 yılda yaklaşık 40 milyon(trilyon), borçlandırılan bir belediyemiz var. Bakıldığında ama gerekli ama gereksiz yatırımlar yapılmaya çalışılmış. Bununla ilgili halkımızı bilgilendirmek için Belediye binamıza mali durum tablosunu astık. Bu tabloda görüldüğü gibi bazılarını rahatsız etse de Belediyemizin mali durumunu halkımızla paylaşmak şeffaf belediyecilik düşüncemizin bir parçasıdır. Ancak dikkatten kaçan ya da asıl önem arz eden konu ise yıllık ortalama 20 milyon (trilyon), bütçesi olan Belediyemizin 5 yılda 100 milyonda (trilyon) bütçesi bir şekilde harcanmış, üzerine 40 milyon (trilyon) borç bırakılmış. Bu İpsala Belediyesinin geleceğini ipotek altına almaktan başka bir şey değildir. Bu 40 milyon (trilyon) borcu  sorduğumuzda yatırımlar yaptık cevabı verenlere  100 milyonluk (trilyon)  bütçeye ne olduğu sorulduğunda da aynı cevabı alıyoruz. Ben de diyorum ki bu iş Nasrettin Hoca'nın 'Kedi Ciğer' işine benziyor. Şayet yatırımlar 40 milyon (trilyon) borç ile yapıldı ise 100 milyonluk (trilyon) bütçe nerede?  100 milyonluk (trilyon) bütçe ile yatırım yapıldıysa 40 milyonluk (trilyonluk) borcumuz neden var? Bu kontrolsüz borçlanma Belediyemizin gelen gelirlerinden aylık olarak kesilmektedir yani, 20 yıllık 30 yıllık ödemeli denilen borçlar her ay düzenli olarak ödenmektedir. Bu da Belediyemize aylık gelirinden fazla bir ödeme yükü getirmektedir. Bu konuları halkımızın bilmesinde fayda var. Ayrıca Belediyemizde bir sahipsizlik kimin nerede çalıştığı belirli olmayan bir düzen söz konusuydu. Yeni düzenlemeler yapılarak hayal ettiğimiz, planladığımız ve söz verdiğimiz duruma getirmek için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
ARAÇLAR ARIZALI
İpsala halkının paraları ile alınan araçlarımızın hiçbirinin bakımları doğru düzgün yapılmamış. Gereğinden fazla hor kullanıldığı için araçlarımızın birçoğu arızalı duruma düşmüştür. Bu durumu da çare olabilmek için kendi kadememizi kuruyoruz. 
Belediyemizce yapılan organizasyon ve diğer gündelik işlerle ilgili alışverişlerimizde İpsalalı esnaflarımızı tercih ediyoruz.
ARKA SOKAKLARA KİLİTLİ TAŞ
Belediyemiz bünyesinde halen devam eden evlere temizlik, çamaşırhane, cenaze işleri gibi gündelik işler halkımızın hizmetine devam ederken, Yeni su hatlarına bağlantıları ve akıllı saatler Belediyemiz tarafından ücretsiz bağlanmaya başlanmış ayrıca yıllardan beri ilgilenilmeyen arka sokaklarda kilitli taş döşeme çalışmalarımız sokak sokak yapılmaya başlanmıştır.
Belediye yönetimine geldiğimiz günden bu yana insanımıza dokunan işler yapmaya ve israftan kaçınmaya dikkat ettik. Halkımızın bizlere emanet ettiği 1 kuruşu bile boşa harcamamaya, israf etmemeye özen gösteriyoruz ve biliyoruz ki bu Belediye bizlere atalarımızın mirası olmasının yanı sıra geleceğimiz olan çocuklarımızın bize emanetidir. Bu düşünce ile emanete ihanet etmeden çalışmalarımızı devam etmekteyiz.
Belediyemizin her departmanı halkımızın hizmetindedir. Halkımızın her türlü sorununa çözüm bulmak  birinci önceliğimizdir. Kapımız tüm vatandaşlarımıza her zaman açıktır. Tüm sorunlarınızı dinlemeye ve çare olmaya  hazırız. Hiçbir sorununuz yoksa bile bir kahve içmeye bekleriz.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
Aramızdan ayrılanlar
İşsizliğe kuşbakışı!
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE