ANASAYFA
13 Ağustos 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Akın var akın!
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yıl boyunca çalışan gurbetçi vatandaşlar yaz tatillerini geçirmek için düştükleri yolda Kapıkule'ye gelmeye başladı...  Gümrük sahasında uzun kuyruklar oluşturan gurbetçilerin Türk bayrağını gördükten sonra sıla hasreti son bulurken, en büyük şikayetleriyse korna çalarak protesto ettikleri sıcak havada uzun bekleyişleri oldu... 
Haberin Yayın Tarihi: 01-07-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Akın var akın!

Olgay GÜLER
Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler'in,  yaz tatillerini geçirmek için anavatana gelişleri başladı. Kapıkule Sınır Kapısı'nda araç yoğunluğu oluşturan gurbetçiler, aşırı sıcakta beklemekten şikayetçi oldu.
Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin yaz tatillerini geçirmek için anavatana gelişleri başladı. Karayolunu tercih ederek gelen gurbetçiler Kapıkule Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturdu. Kapıkule'de uzun araç kuyrukları oluşturan gurbetçiler, 30 dereceyi aşan hava sıcaklığında beklemek zorunda kaldı.  Zaman zaman korna çalarak, bekleyişlerine tepki gösteren gurbetçiler, her yıl aynı çileyi yaşadıklarını dile getirdi.
'SIRBISTAN-BULGARİSTAN SINIRINDA 7 SAAT BEKLEDİK'
Karayoluyla akın akın anavatana gelen gurbetçiler, özellikle Sırbistan-Bulgaristan sınırında yoğunluk olduğunu ve bu nedenle saatlerce beklemek zorunda kaldıklarını söyledi. Almanya'dan gelip Afyon Emirdağ'a giden Güner Murat, "Korktuğumuz, tereddüt ettiğimiz memleketlerde çok hızlı geçiş yaptık ama memleketimizde durakladı ki, bunu anlamadım. Normalde her sene çok hızlı geçtiğimiz gümrüğümüzde bu yıl böyle bir bekleme oldu. Yaklaşık 2 saattir burada bekliyoruz. Olmaması gerekiyordu ama kendiniz de görüyorsunuz durumu" şeklinde konuştu. 
Almanya'dan gelip Sivas'a giden Hacı Ömer Demirgil, "Bu kadar çileye rağmen her şey için bu toprakları, bu al bayrağı görmek, bu çileyi çekmenin yanında vız gelir. Tatilimiz 4 hafta, hasret gidereceğiz. 1 hafta tatil yapıp 3 hafta ailemizi göreceğiz, sonra gurbete geri döneceğiz" dedi.
Ailesiyle birlikte Fransa'dan gelip Ordu'ya giden Ahmet Yenilmez,"Yolculuğumuz çok iyi geçti. Bir tek Sırp ve Bulgar tarafında çok bekledik. Türk bayrağını gördükten sonra bütün sıkıntılarımız geçti. Şu anki tek hedefimiz memleketimize ailemizin yanına gitmek" dedi.
Kapıkule Sınır Kapısı yetkilileri, gurbetçilerin geçişlerini sağlamak için tüm peronların açık tutuluğunu belirterek, hızlı şekilde işlemlerinin yapıldığını kaydetti.
Almanya'dan gelip Afyon Emirdağ'a giden Güner Murat; "Korktuğumuz, tereddüt ettiğimiz memleketlerde çok hızlı geçiş yaptık ama memleketimizde durakladıki, bunu anlamadım. Normalde her sene çok hızlı geçtiğimiz gümrüğümüzde bu yıl böyle bir bekleme oldu. Yaklaşık 2 saattir burada bekliyoruz. Olmaması gerekiyordu ama kendiniz de görüyorsunuz durumu" şeklinde konuştu. 
Almanya'dan gelip Sivas'a giden Hacı Ömer Demirgil; "Bu kadar çileye rağmen herşey için bu toprakları, bu al bayrağı görmek, bu çileyi çekmenin yanında vız gelir. Tatilimiz 4 hafta, hasret gidereceğiz. 1 hafta tatil yapıp 3 hafta ailemizi göreceğiz, sonra gurbete geri döneceğiz" diye konuştu. 
Ailesiyle birlikte Fransa'dan gelip Ordu'ya giden Ahmet Yenilmez; "Yolculuğumuz çok iyi geçti. Bir tek Sırp ve Bulgar tarafında çok bekledik. Türk bayrağını gördükten sonra bütün sıkıntılarımız geçti. Şu anki tek hedefimiz memleketimize ailemizin yanına gitmek" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kule yerine otel
‘Komşuda Edirne hasreti’
Film gibi operasyon
Edirnespor'da 3.Lig startı!
Dilipak'a yeni suç duyurusu
Bulgaristan'a geçmiş olsun
Sanayi esnafına 'korona' ziyareti
Balkonlara İstanbul Sözleşmesi
Aramızdan ayrılanlar
Sahte emniyet müdürü yine sahnede!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE