ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TMO'ya 'kanola' çağrısı
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin yağ açığı ihtiyacını karşılayacak Kanola'ya iktidarın gereken desteği vermemesinden yakınarak, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) devreye sokulması gerektiğini söyledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 02-07-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TMO'ya 'kanola' çağrısı

Olgay GÜLER
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, uzun İstanbul seçimi maratonunun ardından geldiği Edirne'de yerel ve ulusal gündemi değerlendirdi. 
Parti binasında İl Başkanı Fevzi Pekcanlıyla kameraların karşısına geçen Gaytancıoğlu'nun ana gündemini, uzmanlık alanı olan tarım oluşturdu. Gaytancıoğlu özellikle Buğday'da yaşanan verim artışına değindiği konuşmasında, iktidarın kanola konusunda çiftçiye yeterine destek vermediğini ifade etti.  Gaytancıoğlu ayrıca iktidarın günübirlik politikalarla çözüm arayışına gittiğini ifade ederek ekonomi politikalarına da eleştiri getirdi. 
“GÜNÜBİRLİK POLİTİKAYLA SİSTEMİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR”
Buğday'da rekoltenin yüksek olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu, alım fiyatlarının düşük olmasından yakınarak; “Bugün Buğday piyasasını gezdik. Edirne ve Trakya'da rekoltemiz gerçekten yüksek ama unutmayalım fiyat 1250  1300 Lira aralığında geziniyor. Aynı Buğday'a Türkiye Cumhuriyet'i Rusya'dan 1,5 Lira fiyat ödüyor. Şimdi çiftçimiz seviniyor, en azından iyi bir verim elde ettiği ve ürününü de rahatlıkla sata-bileceğini düşünüyor. Türkiye'de bir Buğday kıtlığı yaşanacak dedik. Bizim bölgemizde rekolte ve kalite yüksek olabilir ama Türkiye'de buğday üretimi 22 milyon ton değil, 18-19 milyon ton gerçekleşecek. Türkiye bu açığı ithalatla kapatacak. İthalatta da biliyorsunuz ki 1,5 liranın üstünde fiyatlarla satın alıyoruz, çünkü döviz çok arttı. Yani, üretimi planlayamayan bir iktidar, günü birlik politikalarla, sıfır gümrük vergisiyle sorunları çözmeye çalışıyor. Bu sorunlar bu şekilde çözülmez. Günü birlik politikalarla sistemi götürmeye çalışıyorlar” dedi. 
“ENFLASYON MAKYAJLANARAK BU İŞLER ÇÖZÜLMEZ”
Türkiye'nin gerçek sorununun işsizlik ve ekonomi olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu, enflasyon rakamlarının makyajlanarak aşağıya düşürüldüğünü ifade etti. Gaytancıoğlu; “Türkiye'de ciddi bir enflasyon var. Bakmayın TÜİK enflasyonu makyajlasa da, enflasyon sepetine olmayacak şeyleri koysalar da, halkın gerçek enflasyonu yüzde 35'lere çıktı. Gelirler bu derece artmıyor, asgari ücretteki artış bu düzeyde değil, şimdi memurlara artış yapılacak bu düzeyde değil. Enflasyon makyajlanarak 15-16'larda çıkartılarak bu işler çözülmez. İnsanlar gelir kaybına uğruyor. Türkiye Cumhuriyeti şu anda üretim dinamiklerini bitirmek üzere. Herşeye zam yaparak değil, üretimi arttırarak sorunları çözmek lazım” diye konuştu. 
“TMO KANOLA İÇİN DEVREYE GİRMELİ”
Gaytancıoğlu, Türkiye'deki yağ ihtiyacını kapatacak kanolada iktidarın gereken desteği vermediğini de ifade ederek; “Türkiye'nin ciddi yağ açığı varken, geçen sene 2400  2500 liralara çıkan kanoladaki fiyat bugün 1,90 liraya kadar inmiştir. Nedeni; üretimi planlayamayan, yönlendiremeyen, desteklemeyen bir iktidar var. Sizin yağ açığınız var, yağa ciddi anlamda döviz ödüyorsunuz, komşularınız sizin sayenizde zengin oldu, bizim üreticimiz istikrarsız fiyatlarla karşı karşıya. Bunun bir sahibi yok mudur? Devlet TMO'yu görevlendirsin, kanolayı da yağ açığının kapatılması konusunda devreye sokmasında fayda var. Zorlamayla, o kurumu, bu kurumu devreye sokmak yerine devlet kendi kurumlarını düzenlesin. TMO'yu kuranlar boşu boşuna çiftçinin kara gün dostudur demediler. Kara gün dostuysa burada bir şekilde devreye girmeli” ifadelerini kullandı. 
“ÇİFTÇİNİN SORUNUNU İLETECEK YETKİLİ BULAMIYORUZ”
Ayçiçeği'nde de bu yıl yaşanan bozulma ve hastalıklara değinen Gaytancıoğlu; “Bakın ayçiçeğinde sadece Edirne'de 60-70 bin dekar alanda tarlalar bozuldu. Peki bu tarlaları bozanlar, yani o tohumu satanlar; 'alın size bu tohumu verelim, bizi mazur görün' dediler mi? Demediler. Belki 'çiftçiye karşı paketin üzerinde uyarı yaptık' diyecekler ama sonuçta bu çiftçiye tohum satıyorlar. Senin pazarın bu. Bunu bir kere de sen çözmeye çalış. Bunu defalarca anlattık. Yani küresel sermayeyi bu kadar Türkiye pazarına sokan bu iktidar şimdi çiftçiyi görmezden geliyor. Çiftçi bize derdini anlatıyor ama inanın biz bu sorunu iletecek bir kurum, yetkili bulamıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti zor günler yaşıyor. Bugünlerden çıkış hep beraber el ele kardeşçe olacak” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
Aramızdan ayrılanlar
İşsizliğe kuşbakışı!
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE