ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Borç yükü bırakmadık’
İpsala önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal'ın iddiaları üzerine “Belediyenin önüne astıkları borç listesinin yanına 5 yılda ödediğimiz taksitleri ve İpsala'ya yaptığımız hizmetleri de yazsınlar. Naylon afişin arkasına sığınarak mazeret üretmesinler” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 04-07-2019 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Borç yükü bırakmadık’

İpsala önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal'ın iddiaları üzerine “Eğer yürekleri yetiyorsa; Belediyenin önüne astıkları borç listesinin yanına 5 yılda ödediğimiz taksitleri ve İpsala'ya yaptığımız hizmetleri de yazsınlar. Naylon afişin arkasına sığınarak mazeret üretmesinler” dedi.
Belediye binası önüne asılmış olan borç listesinden dolayı Belediye Başkanı Ünsal'a, teşekkür ederek açıklamalarına başlayan Kerman, ”Bizim mütevazı olduğumuzdan dolayı halka anlatmadığımız hizmetlerimizi Belediye önüne afiş asarak halkı bilinçlendirdiğinden dolayı teşekkür ederim. Bu borçlar 31 Mart akşamı yapılmadı.5 yıl içinde yapılan borçlardır. Biz bu borçların 9 milyon 530 bin TL'sini her ay taksit taksit ödedik. Bu afişe borçları yazanlar yanına satır ekleyerek ödediğimiz taksitleri de yazmaları gerekirdi” diye konuştu.
DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER ALDIK  
Belediyenin borçlarının tamamı (Petrolofisi arsası alımı hariç) İller Bankası'ndan olup, düşük faiz oranı ile uzun vadeli krediler olduğunu ifade eden Kerman, şöyle devam etti:
”Birileri kalkıp belediyeyi borç yükü altına sokup hizmet getirilmediğini söylüyor. Küçük bir ilçenin bütçesi ile 5 yılda büyük işler yapmak cesaret ve gayret ister. Bunları Belediye bütçesi ile yapmak imkânsızdı.  İpsala'nın kanalizasyon ve yağmur suyu hattının ihalesi 8.540 milyon TL'ye yapıldı. Bunun 4.270 milyon TL'sini devletten hibe aldık. Geri kalanını %6 faiz oranı ile 10 yıl vadeli kredi kullandık. Kullanılan bu kredinin de 2.867 milyon TL'sini 31 Mart seçimlerinden önce biz ödedik.
Her dönem aday olan Belediye Başkanları 5 yıl içinde yapacakları hizmetlere söz verirler. Ama hiçbiri kanalizasyonu, içme suyunu ve arıtmayı yapamadılar. Allah bu hizmetleri yapmayı bize nasip etti. Yine asbestli beton borulardan ve hizmet ömrünü tamamlamış içmes uyu şebekesini de İpsala'lıların emrine sunmak bizlere nasip kısmet oldu. Bu da 6.140 milyon TL'ye ihale edildi. Bunun 3.070 milyon lirası devletten hibe aldık. Geri kalan 3.070 milyon lirasını ise İller Bankasından yüzde 7 faiz ile 15 yıl kredi kullandık.Bunun da taksitlerini 31 Mart tarihine kadar ödedik.İçme suyunun yaklaşık 500 bin TL'si ödenmiş durumdadır Bizler içme suyu şebekesini yenilememiş olsaydık İpsala, bugün susuz kalmaya mahkum olacaktı.”
ARITMASI OLMAYAN TEK İLÇE İPSALA İDİ.
Arıtması olmayan tek ilçenin İpsala olduğunu ifade ederek açıklamalarını sürdüren önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kerman,”Bu yüzyılda bu utanç verici durumdan İpsala'yı kurtarmak bizlere nasip oldu. Arıtmanın ihalesi 6.348 milyona yapıldı ve bunun 3.174 milyon TL'si, devletten hibe alındı. Geri kalan kısmı yüzde 10 faizle 15 yıl vadeli kredi kullanıldı. Bunun da 31 Marta kadar olan taksitleri ödendi..
ŞİMDİ SORUYORUM?
Şimdi Kerman, 'İpsala'ya devletin hizmetini getiremedi' diyenlere soruyorum.
Sadece yukarıda sırladığım 3 hizmet için Türkiye'de ilk defa Bakanlar Kurulu kararı ile İpsala Belediyesine 10 Milyon514 bin TL hibe verilmiştir. Bu Türkiye'de ilk ve tek örnektir. Aynı zamanda bu kadar uygun faiz oranı ile krediyi bulmak ve uygun vadeye yaymak devlet yardımı değil de nedir?“ diye sordu.
ARAÇLARI ALMASAYDIK.
Kendilerinin göreve geldiği 2014 yılında Belediyeye ait araçların olmadığını, temizlik hizmetlerinin kiralama yöntemi ile yapıldığını ifade eden Kerman,”1 yıllık kira parası ile çoğunu peşin ve bir kısmını da uygun faiz ve uzun vadeli kredi kullanarak 40'a yakın araç kazandırdık. Bu borçların çoğunu ödedik. Az bir kısmı kaldı. Bu araçları Belediye bünyesine kazandırmasaydık; çöpleri ne ile toplayacak, yolları ne ile süpürecektik. Kanalizasyon açmak için kuka makinesi almasaydık tıkanan yerleri ne ile açacaktık. GreyderiSilindirleri, paletli iş makinesini, kamyonları almasaydık yolların altyapısını ne ile nasıl yapacaktık?
Aldığımız araçların hepsi sıfır km araçlar olduğu için bakımları zaten 2 yıl ücretsiz olarak servis tarafından yapılmaktadır. Hiçbir aracımızı bakımsız, arızalı olarak bırakmadık.
Bizden sonra olduysa; özel işlerde falan kullanıldıysa ondan da haberimiz yoktur. Zaten alınan araçlara az bir borç kalmıştır.
Bizim zamanımızda yaptığımız hizmetlerin karşılığında kullandığımız kredilerin hiçbirinde gecikme olmamıştır. Yeni yönetime de günü geçmiş borç bırakmadık.
Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Belediyenin israf yöntemi ile yönetildiğini iddia etmekte, kontrolsüz borçlanmadan söz etmektedir.
İyi ki biz bu borçları yaparak İpsala'nın altyapı sorunlarını çözmüşüz. Biz İpsala'ya 17 km asfalt,300 bin metrekare kilitli taş döşedik. Yaklaşık 20 km yeni imar yolu açtık.Her mahallemize muhtarlık binası yaptık.Bataklık olan yeri Trakya'nın en büyük fuar alanına dönüştürerek İpsala'yı sivri sineklerin azalmasını sağladık.
Eğer o gün biz bu borçları yapmasaydık; bugün bu hizmetleri yapmak 2 kat maliyetine olacaktı ve yüksek faiz oranları ile kredi kullanılacaktı. Hibe desteklerde olmayacaktı. Bu kadar uzun vadeli kredi de alınamayacaktı” dedi.
BORÇ YÜKÜ FALAN BIRAKMADIK.
Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kerman, sık sık gündeme getirilen borçlar konusunda yaptığı açıklamada ise “Bugün borçlar İpsala Belediyesi'nin kasasından bir kuruş çıkmadan devletin Belediyeye gönderdiği iller bankası payları ile ödenmektedir. Ne bir israf nede bir fazla borç yükü vardır. Bizler görev süresi boyunca bu borçları ödedik. Hizmet ettik ve Belediye Personelinin maaşlarını bir gün dahi geciktirmeden ödedik.
Belediye Başkanı 5 yılda İpsala Belediyesinin 140 milyon borçlandırıldığını söylemektedir. Böyle bir borçlanma yoktur. Olduğunu ispata davet ediyorum. Aynı zamanda bu borçlar yapılırken kendisi hangi belediyenin meclisi üyesi idi.
Sayın Ünsal, Belediyenin 20-30 yıllık borçlandırılmış olduğunu söylüyor. Bu gerçeği yansıtmamaktadır. En uzun kullandığımız vadeli kredi 15 yıldır. Bu kredilerin aylık taksitleri bugünde aynı miktar,5 yıl sonra da aynı miktar,10 yıl sonra da aynı miktardadır. Bundan dolayı kısa bir zaman sonra bu taksitler İpsala Belediyesine çerez parası gibi kalacaktır. Telaşa kapılmaya gerek yoktur. Bütün bu hizmetleri yaparken bizim dönemimizde  Petrolofisi arsasına 2.028 milyon TL , Kapalı pazar yerine 1.010 milyon TL,Lisanslı depoculuğa ise 1.028 milyon TL taksit ödedik ve Lisanslı Deponun hizmete girmesi içinde yaklaşık 2 milyon TL buraya ödemelerimizi yaptık. Bugün 29 bin ton olarak kurduğumuz ve hizmete sunduğumuz Lisanslı Depoların çalışması halindeki aylık geliri yaklaşık 400 bin TL'dir.Bunun neresi israf, neresi kontrolsüz borçlanmadır.
Eğer yürekleri yetiyorsa; Belediyenin önüne astıkları borç listesinin yanına 5 yılda ödediğimiz taksitleri ve İpsala'ya yaptığımız hizmetleri de yazsınlar. Bu saatten sonra halkın kendilerine vermiş olduğu yetkiyi iyi kullanarak İpsala'ya güzel hizmetler yapmalarını tavsiye ediyorum. Naylon afişin arkasına sığınarak mazeret üretmesinler” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
Aramızdan ayrılanlar
İşsizliğe kuşbakışı!
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE