ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Seyfettin Ağa'ya 3. altın kemer
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 658'inci randevusu Sarayiçi'nde dün sabah alt boylardaki pehlivanların kol bağlamasıyla başlarken aynı saatlerde geleneksel olarak düzenlenen ağa karşılama töreni yapıldı… Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar kortejinin oluşturduğu heyet 2 altın kemerli 658'inci Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'i Orduevi önünde karşıladığı törende kendisine 3'üncü altın kemer takıldı, Atatürk anıtındaki törenin ardından pehlivanlar mezarlığı önünde dua edildi...
Haberin Yayın Tarihi: 06-07-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Seyfettin Ağa'ya 3. altın kemer

Olgay GÜLER  
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 658'inci randevusu Sarayiçi'nde dün sabah alt boylardaki pehlivanların kol bağlamasıyla başlarken aynı saatlerde geleneksel olarak düzenlenen ağa karşılama töreni yapıldı. 
Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar kortejinin oluşturduğu grup 2 altın kemerli Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'i Orduevi önünde karşılarken, Atatürk anıtındaki törenin ardından pehlivanlar mezarlığı önünde dua edildi. 658'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dün tüm coşkusuyla Sarayiçi Er Meydanı'nda start aldı. Aynı saatlerdeyse Kırkpınar'ın en güzel geleneklerinden ağa karşılama töreni gerçekleştirildi. Her yıl geleneksel olarak dü-zenlenen ağa karşılama töreni kapsamında Belediye Başkanı Re-cep Gürkan eşliğinde 40 davul ve zurnadan oluşan Kırkpınar Kor-teji Belediye önünden hareket ederek Ta-latpaşa Caddesi'nden Orduevi'ne geldi. Aynı dakikalarda Kırkpı-nar'ın 2 altın kemerli tek ağası Seyfettin Selim de Orduevi önünde kurulan platformun önüne geldi. Belediye Başkanı Recep Gürkan Ağa Selim'i çiçeklerle karşıladı.
Burada konuşan Belediye Başkanı Gürkan, 9 yıldır Kırkpınar Ağalığı yapan Selim'i "evine hoşgeldin" diyerek karşıladı. Gürkan; "Bu yılla beraber 9 yıldır, Kırkpınar tarihinde gelmiş geçmiş en fazla ağalık yapan ağaların ağası 2 altın kemerli ağamız sayın Seyfettin Selim'e, evine, Kırkpınar'a hoşgeldiniz diyoruz. İnanıyor ve biliyoruz ki dünya durdukça Türk milleti var olacak, Türk milleti var oldukça Türk'ün ata sporu ve bu atasporunun olimpiyatları olan Kırkpınar da var olacak. Nice Kırkpınarlarımız olsun, milletimiz sonsuza kadar daim olsun, hayırlı uğurlu olsun" dedi.  
Ağa Seyfettin Selim'e üçüncü altın kemerin takılmasının ardından kortej Edirne Belediyesi önünde Vali Ekrem Canalp'i karşıladı. Kortej daha sonra Talatpaşa Caddesi'nden yürüyerek Atatürk Anıtı'na geldi. Anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşı okunurken, Belediye Bandosu eşliğinde Beyazıt Sansı'nın söz ve bestesini yaptığı Kırkpınar Marşı seslendirildi. Kortej son olarak Adalı Halil ve Kara Emin gibi başpehlivanların mezarının bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı'na giderek, kabirleri başında dua etti.
CEP TELEFONLARIYLA ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER
Öte yandan Talatpaşa Caddesi'nden Atatürk Anıtı'na yürüyen korteje vatandaşlar da ilgi gösterdi. Bazı vatandaşlar bu tarihi ana tanıklık ederek cep telefonlarıyla kaydederken kimi vatandaş da alkışlayarak eşlik etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
İşsizliğe kuşbakışı!
Aramızdan ayrılanlar
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE