ANASAYFA
09 Temmuz 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Esnafın 'Kırkpınar'ı
Edirne'de 658'inci tarihi Kırkpınar'da özellikle yiyecek  içecek sektöründeki esnaf şehre gelen ziyaretçilerin akınına uğrarken, tarihi çarşılardaki esnaf ise aynı rağbeti görmedi…  Tarihi Alipaşa Kapalı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, ekonomik daralma yüzünden vatandaşın önceliklerini sınırlandırdığına dikkat çekerken, Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ise Kırkpınar'ın adına yakışır şekilde bereketli geçtiğini söyledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 09-07-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Esnafın 'Kırkpınar'ı

Olgay GÜLER
Edirne'de 658'inci tarihi Kırkpınar'da özellikle yiyecek  içecek sektöründeki esnaf şehre gelen ziyaretçilerin akınına uğrarken, tarihi çarşılardaki esnaf ise aynı rağbeti görmedi.
Geride kalan 658'inci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kimi esnaf için güzel, kimisi için ise durgun geçti. Özellikle yiyecek  içecek sektöründeki esnaf özellikle festivalin son 3 günü dolup taşarken, tarii çarşılardaki giyim ve konfeksiyon işi yapan esnaf ise aradığını bulamadı. Konuyla ilgili konuşan Tarihi Alipaşa Kapalı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, ekonomik daralma yüzünden vatandaşın önceliklerini sınırlandırdığına dikkat çekerken, Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ise Kırkpınar'ın adına yakışır şekilde bereketli geçtiğini söyledi.
“PİYASA HAREKETLİLİĞİ DÜŞTÜ”
Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Sanış, organizasyon açısından Kırkpınar'ın çok güzel geçtiğini belirtti. Ekonomik anlamda ise düşüş yaşandığını belirten Sanış; “Çok fazla alış  veriş yapmadılar. Bunun altında yatan sebep ekonomik sıkıntılar. Artık insanların satın alma gücü düşüyor ve temel ihtiyaçlar dışında hemen herşeyi almayı kesiyorlar. Eskiden insanlar Kırkpınar'a geldiği zaman ailesine, komşularına birşeyler götürüyorlardı. O zamanlar 10 hediye götürüyorsa bu dönem 2 hediye götürmek zorunda kaldı. Bu da piyasalarda hareketliliği biraz düşürdü” dedi. 
“DAHA MİSTİK BİR HAVA YAKALAMAMIZ GEREKİYOR”
Artık Kırkpınarlar'da çoğunlukla yiyecek içecek sektörünün hareketlendiğine dikkat çeken Sanış; “Aslında bu olaya sadece Kırkpınar odaklı bakmamak lazım. Gelen turistin ihtiyacı, otel, yiyecek ve hediyelik eşya. Ekonomiyi düzeltmediğini sürece bunların üzerine koyamazsınız. Turist kalıcı olarak geliyorsa mutlaka otelde kalıyor. Yaşamak için yemek zorunda, hediyelik eşya kısım ise lükse giriyor. Bunda yapabileceğimiz çok fazla alternatif şeyler yok. Oturup konuşulabilir daha fazla için. Mesela Sarayiçi'nin etrafını biraz daha Osmanlı'ya dönük yaşatabiliriz. Oraya Osmanlı çadırları kurup o günkü kıyafetleri insanlara giydirsek daha etnik olabilir. Yani oradaki mistik havanın yaşatılması gerekiyor. Daha mistik ve güzel bir hava yakalanabilirse, insanları da bir sıradanlıktan kurtarmış oluruz” diye konuştu. 
“VATANDAŞLAR CİĞERİ TERCİH ETTİ”
Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar da Kırkpınar'ın adına yakışır şekilde çok güzel geçtiğini belirtti. Dinar; “Dünya'nın en büyük organizasyonunda, bir efsaneden bahsediyoruz. Efsaneler durup dururken efsane olmuyor. Halkla beraber efsane oluyor. Burada da halkın katılımı çok yüksekti, yüksek olunca oteller, Selimiye Meydanı'ndaki çadırlar her taraf insan kaynadı. Hele ki son 3 gün doruğa çıktı. Son 20 yılın en güzel güreşleri oldu. Bu işe pehlivanlar da renk kattı. Her biri birer oyun geliştirip Edirne'ye geldiler. Ali Gürbüz'ün son 3 güreşinde ayrı ayrı oyunlarla aldığını gördük. Bir tanesini de 120 önce denenmiş bir oyunla aldı. Öyle de olunca insanlar kendini televizyondan alamadılar. Bu da Edirne'nin tanıtımı açısından müthiş bir olaydı. Herşeyiyle Edirne'ye gelen herkese kenti tanıtmak ve anlatmak adına herkes görevini sonuna kadar yaptı ve bereketli bir büyük efsane yaşadık. Sonuç olarak Edirne'ye gelen insanlar zaten günlerce televizyonda çıkan Edirne'nin gastronomik lezzetleri tercih ettiler. Dolayısıyla biz esnaflar, ciğerciler çok memnunuz. Yani büyük efsane, kendisi gibi bereketli geçti” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE