ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İmzalar 'Has Bahçe' için
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, zengin flora ve faunasıyla 1990 yılında 1'inci Derecede Doğal SİT Alanı ilan edilen, yakın sürece kadar Edirne Sarayı'nın 'Has Bahçesi' olarak bilinen Tavuk Ormanı'nın 1'inci derecede Arkeolojik SİT Alanı ilan edilmesi için imza kampanyası başlattı…  Kampanya'yı internet sitesine de taşıyan dernek yetkilileri, söz konusu has bahçe içerisinde bulunan Kırkpınar Güreş Sahası'nın da başka bir alana taşınması gerektiğini belirterek kurum ve yöneticileri duyarlı olmaya çağırdı… 
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2019 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İmzalar 'Has Bahçe' için

Olgay GÜLER
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Sarayiçi'nde bulunan ve yakın sürece kadar 'Has Bahçe' olarak anılan Tavuk Ormanı için imza kampanyası başlattı. 
Halen devam eden kampanya kapsamında, zengin bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken bölgenin bir an önce 1'inci derecede arkeolojik sit alanı ilan edilmesi gerektiğini belirten dernek yetkilileri, kampanyayı internet ortamına da taşıdı. Dernek, change.org adresinde 'Tavuk Ormanını koru: Kırkpınar'ı başka yere taşı!' başlığıyla imza kapmanyası başl-atarak doğaseverlerin desteğini istedi. 
 Konuyla ilgili kampanyanın başlatıldığı internet sitesinde bilgi paylaşan dernek; Tavuk Ormanı olarak bilinen bölgenin önemine dikkat çekti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“BÖLGE TARİHİ VE KÜLTÜREL AÇIDAN BÜYÜK ÖNEME SAHİP”
“Türkiye'nin en büyük Osmanlı saraylarının ikincisi olan Edirne Sarayı ve onun Has Bahçesi (Tavuk Ormanı) halen çok zengin flora ve faunasıyla 1990 yılında '1. Derece Doğal Sit Alanı' ilan edilmiştir. Alan ender coğrafi yapısı, zengin tarihsel birikimi, yakın geçmişte tarihte oynadığı önemli rolü nedeniyle, kent kültür ve tarihi açısından da büyük öneme sahiptir.  
“YABAN HAYATA BÜYÜK ZARAR VERİLİYOR”
Tavuk Ormanı olarak bilinen alana ne yazık ki bugüne kadar pek çok fiziki müdahale yapılmıştır. Pragmatist yöntemlerle özel ve kamu eliyle yapılan fiziki müdahaleler sorunları zamanla derinleştirerek büyük bir açmaza dönüştürmüştür. Bazı kısımlar kamu tarafından özel işletmelere verilmiş, peyzaj açısından yanlış tasarlanan yollar, sürekli genişleyen işletmeler, buralarda özel günlerde havai fişeklerin atılması gibi ses ve ışık kirliliği yüksek uygulamalar yaban hayata da büyük zarar vermektedir.
“1'İNCİ DERECEDE ARKEOLOJİK SİT ALANI İLAN EDİLMELİ”
Saray'ın Has Bahçesine kurulan Güreş Stadyumu buranın ruhuna, tarihi dokusuna ve doğasına uygun değildir. Kırkpınar Güreşleri için bir fuar alanı tasarlanarak en hızlı şekilde bu bölgeden çıkarılmalıdır. Osmanlı Sarayı'nın Has Bahçe'si mevcut yasalarımıza göre bilimsel açıdan korunmalı, geleceğe aktarılması için tüm imkânlar devreye sokulmalıdır. Bu bizlerin birincil görevidir. Biz aşağıda imzası olanlar Tavuk Ormanı / Has Bahçe'nin 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesini talep ediyor, tüm kurumları ve yöneticilerimizi duyarlı olmaya, ivedilikle mevcut yasalara göre gereğini yapmaya çağırıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
Aramızdan ayrılanlar
İşsizliğe kuşbakışı!
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE