ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tapuda Takasbank dönemi
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, tapuda Takasbank ile ödeme sistemiyle işlemlerin daha güvenli ve daha kolay hale geldiğini belirtti…
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2019 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tapuda Takasbank dönemi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tapuda Takasbank ile güvenli ödeme sistemi memnuniyeti yaşanıyor. Tapu alım satım işlemlerinde büyük kolaylık getiren sisteme taraflar arası güven ve diğer hesaba katılmayan olumsuz durumlara karşı satıcı ve alıcının hak kayıplarının de önüne geçilmesi amaçlanıyor. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, 'Angarya işlemler ve şüpheler ortadan kalktı" dedi. 
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, tapuda Takasbank ile ödeme sistemiyle işlemlerin daha güvenli ve daha kolay hale geldiğini belirtti. Feda, taşınmazlarda artık taşınmazların brüt ve net metrekaresinin de gözüktüğünü belirtti ve şunları söyledi:
TAKASBANK İLE GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ
"Tapu ve imar kanunu resmi gazetede yayımlandı. Bir tapu alım satım işlemlerinde tapunun yeri veya nerede olduğu önemli değil. İki kişi yurtdışı dahil ayrı bölgede olmuş olsa da bir araya gelmeden tapu işlemleri yapılabilecek. Örneğin tapu İstanbul'da, alıcı Ankara'da satıcı da Edirne'de. Bu işlemi satıcı Edirne'den tapuyla birlikte başvurduğunda, Ankara'da bulunan alıcı da orada müracaatını yapacak aynı anda imzalarını atmak kaydıyla tapu alım satış devir işlemi gerçekleşmiş olacak. Alım satım harçları da alıcı tarafından ödenecek. 
Gayrimenkulün değerinin ödenmesi de 'Takasbank' dediğimiz; bankalarla tapu dairesinin anlaşmalı olarak çalıştığı, alıcı parasını 'Takasbank' aracılığıyla her hangi bir bankaya gidip yatıracak, satıcı tapuda imzasını attığında yevmiye yani satış işlemi gerçekleştiğinde para serbest bırakılacak. Satıcı da bankadan parasını alabilecek. İkinci değişiklik ise, kırtasiye ve angarya işlemlerin ortadan kaldırılması için fotoğraf zorunluluğu kaldırıldı. İnsanlarda güven, vekaletteki sahteciliği kaldırmak, vekil olarak atanan kişinin 'Acaba sattı mı para mı verecek mi?' şüphelerini ortadan kaldırıyor. Ayrıca daha önce alınan taşınmazın metrekaresi gözükmüyordu. Şimdi  tapularda brüt ve net metrekaresi gözüküyor. O değişiklik de geldi."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
Aramızdan ayrılanlar
İşsizliğe kuşbakışı!
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE