ANASAYFA
18 Ekim 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İnsanlığın utanç vesikası’
AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, 'Bosna topraklarında yaşanan Srebrenitsa soykırımı insanlığın utanç vesikasıdır' dedi.
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2019 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İnsanlığın utanç vesikası’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Srebrenitsa soykırımının yıldönümünde parti il binasında basın açıklaması yaptı. Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, 'Bosna topraklarında yaşanan Srebrenitsa soykırımı insanlığın utanç vesikasıdır' dedi.
Edirne İl Yönetim Kurulu Teşkilat Başkanı Murat Şarbalkanlı'nın da katıldığı toplantıda İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce genel merkez kadın kollarının hazırladığı basın açıklamasını okudu. 'Serebrenitsa soykırımı insanlığın utanç vesikasıdır' denilen açıklamada şunlar yer aldı:
ilan ettiği referandum birbirini takip eden gelişmelerdir. Sırplar, Bosna'nın bağımsızlık kararını tanımamıştır. 1992 yılı Nisan ayında Bosna Savaşı Sırplar tarafından başlatılmıştır. Ellerindeki silah gücü ve Birleşmiş Milletlerin silah ambargosunun desteği ile Bosna Savaşı ilerleyen dönemlerde Sırplar tarafından etnik temizliğe dönüşmüştür.  
1995 yılı Temmuz ayında Bosna toprakları insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa soykırı-mına şahit olmuştur. Srebrenitsa'da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşın-dan büyük bütün erkekler öldürül-müştür. İşkence ve tecavüz kampı-na dönen bölgede beş gün içinde resmi kayıtlara göre 8.372 kişi can vermiştir. Bosna'da üç buçuk yıl de-vam eden savaşta 312.000 kişi ha-yatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evi-ni terk etmek zorunda kalmış, 27.734 kişi resmî kayıtlara kayıp olarak geçmiştir. 
20. yüzyıldan 21. yüzyıla bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, Batı'ya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler başka soykırımların yapılmasına da göz yummuştur. Bugün  'özgürlükçü, barış yanlısı, refah isteyen' bir Avrupa imajı çizilirken, Srebrenitsa'da soykırıma göz yuman Avrupa'dan hiç kimsenin bahsetmemesi oldukça manidardır. 
"SREBRENİTSA ANNELERİNİN, TÜM BOŞNAKLARIN BAŞI SAĞOLSUN"
Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in 'Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı' sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır. 
AK Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'Dünya 5'ten büyüktür' diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır. 
Bugün 11 Temmuz 2019… AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları teşkilatı olarak Srebrenitsa katliamının 24. Yıl dönümünde 81 il Kadın Kolları Başkanımız, yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat mensuplarımız, 4 milyon 700 bin üyemizle birlikte Srebrenitsa'da yapılan soykırımı kınıyoruz. Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslararası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden herkes için adalet ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir. Geleceğe umutla bakabilmenin yolu; huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmaları kendimiz kadar başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa'da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Srebrenista anneleri ve tüm Boşnakların başı sağolsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık yolunda kaza!
İşsizliğe kuşbakışı!
Aramızdan ayrılanlar
Gariban mehteran!
Çeltikte nereden nereye?
Tarihi eserde tarihi mermi
Çocuklardan 'Ateş' izdihamı
Teknolojisiz gün
Mehmetçiğe asker selamı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE