ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Kızan'lardan gölete sazan
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, balığın insan sağlığı ve beslenmesindeki önemi konusunda bilinç oluşturarak çocuklara üretim duygusunu aşılamak amacıyla başlattığı 'Balıklarımızı Koruyalım' projesi kapsamında Tayakadın Köyü Göleti'ne 5 bin adet yavru sazanı köyde bulunan çocuklarla birlikte bıraktı…
Haberin Yayın Tarihi: 13-07-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Kızan'lardan gölete sazan

Olgay GÜLER 
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, balığın insan sağlığı ve beslenmesindeki önemi konusunda bilinç oluşturarak, çocuklara üretim duygusunu aşılamak adına başlattığı 'Balıklarımızı Koruyalım' projesi kapsamında il genelindeki 66 su kaynağına 154 bin yavru sazan balığı bıraktı. 
Proje kapsamında ilk balık salınımı Tayakaın Göleti'nde gerçekleştirildi. Müdürlük yetkilileri 5 bin adet yavru sazanı köyde bulunan çocuklarla birlikte bıraktı. Etkinliğe katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir şekilde kullanılması ve stokların takviyesi amacıyla projenin devam edeceğini belirtti. 
“66 SU KAYNAĞINA 154 BİN SAZAN YAVRUSU”
Proje kapsamında Türkiye genelinde, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nde üretilen 5,1 milyon sazan yavrusunun ülke genelinde 727 gölete bırakılacağını söyleyen Bayazıt; “Bunların 154 bin adedi ilimize tahsis edilmiştir. İl Müdürlüğümüzce ilimizdeki 66 su kaynağına bırakılmak üzere yavru balıkların dağıtımı yapılacaktır. Yurdumuzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan balıklar bu yıl itibariyle; İlimizde Çakmak Barajı, Gala Gölü ve 64 adet gölete bırakıldı” diye konuştu. 
“ÇOCUKLARDA BİLİNÇ OLUŞTURULMASI AMAÇLANIYOR”
Edirne'de bu yıl yapılan çalışmalarla birlikte son 10 yılda 2 milyon 546 bin 400 adet adet sazan balığının göletlere bırakılmış olacağını dile getiren Bayazıt; “Sayın Valimiz Ekrem Canalp'in talimatlarıyla oluşturulan 29 projemizden biri olan 'Balıklarımızı Koruyalım' Projesi kapsamında özellikle okul çağındaki çocuklara üretim duygusunu benimsetmek, ayrıca balığın insan sağlığı ve beslenmesindeki önemi konusunda bilinç oluşturmak amaçlanmaktadır” dedi.  
“YENİ BALIK TÜRLERİ DE BIRAKILACAK”
Balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılık ile mümkün olduğunu ifade eden Bayazıt; “Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız, yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir.” ifadelerini kullandı. 
Etkinliğe katılan İl Müdürü Bayazıt ve Tayakadın Köyü'nde bulunan çocuklar; yaklaşık 5 bin adet yavru sazan balığını Tayakadın Göleti'ne bıraktı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trakya'ya ithal zehir!
‘Hala umudumuz var’
Havsa'da Kabataş Marşı
‘Sapkınlar cezasız kalmasın’
GAZDAŞ'tan tüketicilere uyarı
DP'de kongre heyecanı
“Naim’in” oyuncuları Erasta'da
Sağlıkçıdan çuvallı eylem
‘Halk için bütçe’
Don uyarısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE