ANASAYFA
03 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Sağlıkta engelleri kaldırıyoruz’
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, kent merkezinde faaliyet gösteren engelli derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek yılda dört kez olmak üzere üç ayda bir planlanan toplantının 3'üncüsünü gerçekleştirdi.    
Haberin Yayın Tarihi: 15-07-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Sağlıkta engelleri kaldırıyoruz’

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, kent merkezinde faaliyet gösteren engelli derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek yılda dört kez olmak üzere üç ayda bir planlanan toplantının 3'üncüsünü gerçekleştirdi.                                                                       
Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği'nde gerçekleştirilen toplantıya Edirne Valisi Ekrem Canalp'in eşi Dr. Ayten Canalp, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. M. İshak Yıldırım, Başkan Yardımcısı Op.Dr. Eyüp Kahya ve Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler, Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Başkanı Mübesser Yolalmaz, Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sedef Durna, Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş ve dernek üyeleri katıldılar. 
Açılış konuşmasına dernek temsilcileri ve üyeleri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Dr. Ayten Canalp, “Amacımız sizlerin talep ve önerilerinizle engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları sosyal yaşamın akışında tutmaktır. Değerli katılımlarınız ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum" dedi.
İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, engelli bireylerin ve derneklerinin her zaman yanında olduklarını ifade ederek şunları söyledi;
'Sağlık Bakanlığımızın belirlediği standartlar çerçevesinde engellilerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. 'Birlikten Güç Doğar' sloganından hareket ederek, bizler bu manada bugün burada bir araya geldik ve bundan sonra da hep birlikte devamını getireceğiz. Hastanelerimizde sağlık hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, danışmanlık ve refakat desteğinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için engelli düzenlemelerine yönelik çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Ayrıca danışma karşılama yönlendirme personelimiz ile birlikte tüm servis sorumlu hemşirelerimiz işaret dili eğitimi aldı. Birlikte ortak çalışmalar yapmanın koordinasyonun sağlanması, iletişimin güçlenmesi ve bundan sonra yapılacak olan ortak çalışmalar ile sorunların erken tespiti ve hızla çözüme kavuşması için çok yararlı olacağını düşünüyorum.  Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak engel yoktur. Engelsiz bir Edirne, engelsiz bir Türkiye hedefimize ulaşmak için, İl Sağlık Müdürlüğü,  Edirne Belediyesi ve Engelli derneklerimiz ile birlikte el ele veriyoruz. Edirne ilimizde, engelliler alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımız ile İl Sağlık Müdürlüğümüzün iş birliği yaparak birlik ve beraberlik içinde bir araya gelmesi bu alandaki duyarlılığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Değerli katılımlarınız ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum" 
Engelliler haftasında dernek üyeleri tarafından yazılan mektubu okuyan Dr. Ali Cengiz Kalkan; “Mektupta ifade edilen sitemlerle ilgili olarak biz payımıza düşenler konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğiz, sizler bizlere isteklerinizi söyleyin, sağlık hizmetlerinden faydalanırken yaşadığınız zorluklar var mı? Varsa zorlukları birlikte çözelim sizlerin önerileri fikirleri bizim için çok kıymetli” dedi. 
Dr. Ayten Canalp ve Dr. Ali Cengiz Kalkan, engellilere yönelik yürütülen çalışmaların amacına uygun olarak yürütülmesi  için bir araya geldiği engelli dernekleri yöneticilerinin, engellilerin sosyal hayata katılımı ile ilgili fikir ve önerilerini aldı. Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirler alarak, bu alanda  politikalar üretmek ve engelli bireylerin yaşam standartlarını yükseltici projeleri uygulamaya devam edeceklerini belirttiler.
Toplantıda söz alan dernek yöneticileri de memnuniyetlerini dile getirerek, diğer sorunları ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulundular. Bundan sonraki faaliyetlerin ortak bir yapıda gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, işbirliği ve birlikte çalışmanın gerekliliğini belirttiler ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan'ın önerisi ile 3 ayda bir yapılan toplantının 2 ayda bir yapılması kararlaştırıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
Sıcakta ekmek mesaisi
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Otellerin gözü kapılarda
Edirne'de tozdan sis!
Salgında ‘moralize’
Siğilli bamyasına üniversite eli
Kurbanlık baskül fiyatları
evinibizesor.com hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE