ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Has bahçe' yaşamalı
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nce düzenlenen Kültürel ve Doğal Bir Değer: Hasbahçe (Tavuk Ormanı) Paneli Sonuç Bildirgesi'nde  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan koruma altına aldığı Eski Saray Ören Yeri sınırlarını genişleterek Edirne Sarayı'nın bir parçası olan Hasbahçe'nin de dâhil edilmesi, Kırkpınar stadyumunun bu alandan kaldırılması, modern yeni tesislerde ve şanına yakışır bir organizasyonla yapılması talep edildi… 
Haberin Yayın Tarihi: 16-07-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Has bahçe' yaşamalı

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nce düzenlenen Kültürel ve Doğal Bir Değer: Hasbahçe (Tavuk Ormanı) Paneli Sonuç Bildirgesi yayınlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan koruma altına aldığı Eski Saray Ören Yeri sınırlarını genişleterek Edirne Sarayı'nın bir parçası olan Hasbahçe'nin de dâhil edilmesi, Kırkpınar stadyumunun bu alandan kaldırılması, modern yeni tesislerde ve şanına yakışır bir organizasyonla yapılması talep edildi. 
Kültürel ve Doğal Bir Değer: Hasbahçe (Tavuk Ormanı) Paneli Sonuç Bildirgesi'nde şunlara yer verildi:
“Hasbahçe (Tavuk Ormanı), Edirne kent merkezinin kuzeyinde, Tunca nehrinin kenarında yer almaktadır. Tunca taşkın alanındaki saha, Türkiye'de en az bozulmuş,  en büyük nehir kenarı taşkın orman alanı olarak adlandırılabilir. 
Sarayiçi mevkii diye adlandırılan alan, günümüzde Tavuk Ormanı olarak bilinmekle beraber,  Eski Sarayın Hadaka-i Hassa (Padişah Bahçesi) olup, 58 hektarlık alanı kapsar. İçinde IV. Mehmet'in (Avcı Mehmet) 1671 yılında yaptırdığı Bülbül Köşkü (Av Köşkü) olan, şehrin nefes alınacak doğal ormanlarından biri konumundadır. Bahçe içinde henüz arkeolojik kazısı yapılmamış en az 4 kasr (Terazi Kasrı, Demirtaş Kasrı, İftar Kasrı, Bostancıbaşı Kasrı) mevcuttur. Tunca Nehri'nin iki kola ayrılarak çevrelediği ve yeniden birleşerek bir adacığa dönüştürdüğü Sarayiçi'ndeki bu alan yaklaşık 600 yıldır korunmuştur. Ayrıca Balkan Savaşları'nda toplumsal acıların yaşandığı, yakınında Şehitliğin olduğu son derece önemli bir tarihsel alandır. 
Hasbahçe,  Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin kenarında kalan son bozulmamış biyolojik çeşitlilik ve doğal vejetasyon örtüsü açısından bölgedeki tek büyük nemli orman parçası olması nedeniyle de önemlidir. Edirne Sarayı Hasbahçesi'nde yapılan araştırmada; 45 familya, 117 cins, 147 tür olmak üzere toplamda 149 takson tespit edilmiştir. Alan için en büyük tehdit vejetasyon yapısının bozulmasıdır. Alanda yapılan ağaç kesimleri sürekli olarak devam etmektedir. Bunun sonucunda seyreltilen örtü tabana daha fazla güneş ışığının girmesine ve tabanın kurumasına neden olarak nemli ortamda gelişen taban florasının zarar görmesine ve kuraklığa dayanıklı türlerin gelişmesiyle floranın değişmesine neden olacağından kaçak kesimler yapılmamalıdır. Başta CR kategorisinde yer alan Bellevalia edirnensis (Edirne Sümbülü) olmak üzere, geleceği tehdit altında olan 8 nadir tür bulunmaktadır. Alanın B. edirnensis'in en büyük popülasyonuna sahip olduğu göz önüne alınarak, bu türün yaşam alanı özellikle çiçeklenme ve meyve verme zamanında ziyaretçilere kapatılmalıdır.
Doğal alanlar sürdürülebilir ve korumacı bir yaklaşımla kullanıma açılabilir. Alan sadece sportif amaçlarla (yürüyüş, bisiklet vb) kullanılan bir rekreasyon alanı olarak kullanılabilir ancak piknik vb aktivitelere kesinlikle kapatılmalıdır. Sahanın daha fazla zarar görmemesi için alanda yapılacak yeni düzenlemelerin, yapıya en az zarar verecek şekilde düzenlenmesi, mümkün olduğunca doğal orman örtüsüne müdahale edilmemesi ve rekreasyon alanlarındaki mevcut özel işletmelerin zaman içinde kaldırılması, biyolojik ve evsel atıkların orman içine atılmasının kesinlikle engellenmesi gerekmektedir.
Alanda yuvalanan kuşların özellikle üreme zamanında rahatsız edilmeleri engellenmeli ve üremelerine engel olacak her türlü faaliyet kısıtlanmalı veya yasaklanmalıdır. Özellikle üreme dönemlerinde belirli alanlara girişin uyarı levhaları veya görevlilerle, alana gelen ziyaretçiler bilgilendirilmeli ve yasaklar konusunda uyarılmalıdır. Ayrıca mevcut tesislerin bu dönemde aşırı ışıklandırma, yüksek sesle müzik, düğün, havai fişek vb faaliyetleri kesinlikle yasaklanmalıdır. Hasbahçe'nin koruma statüsü ivedi olarak belirlenmeli, gereken önlemler yetkili ku-rumlarca denetlenmelidir. Alanda mutlak suretle koruma görevlileri aktif olarak bulunmalı ve bu kişiler alanın yapısı hakkında kesinlikle bilgilendirilmelidir. 
Doğal ve tarihsel konuma yakışmayan Kırkpınar stadyumu-nun bu alandan kaldırılması ve Türkiye açısından son derece önemli olan Tarihi Kırkpınar'ın modern yeni tesislerde ve şanına yakışır bir organizasyonla yapıl-masını, Kültür ve Turizm Ba-kanlığı'nın koruma altına aldığı Eski Saray Ören Yeri sınırlarının genişletilmesini Edirne Sarayı'nın da bir parçası olan Hasbahçe'nin de dâhil edilmesini talep ediyoruz. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trakya'ya ithal zehir!
‘Hala umudumuz var’
Havsa'da Kabataş Marşı
‘Sapkınlar cezasız kalmasın’
GAZDAŞ'tan tüketicilere uyarı
DP'de kongre heyecanı
“Naim’in” oyuncuları Erasta'da
Sağlıkçıdan çuvallı eylem
‘Halk için bütçe’
Don uyarısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE