ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayçiçeğine bereket yağdı
Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının yüzde 30'a yakınını karşılayan Edirne'de, son günlerde etkili olan yağışlı hava üreticinin yüzünü güldürdü…  Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, yağışların 'sarı gelin' olarak adlandırılan ayçiçeği için olumlu olduğunu ifade ederek, iyi bir verim beklediklerini söyledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 17-07-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayçiçeğine bereket yağdı

Türkiye'nin yemeklik ayçiçeği ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Edirne'de, son dönemdeki yağışlar üreticinin yüzünü güldürdü. Hasat için gün sayan üretici, yağışlarla birlikte verimin de yüksek olmasını bekliyor. 
Edirne genelinde tarlalarda çiftçinin gelir kapısı 'sarı gelin' ayçiçeği için yoğun mesai devam ediyor. Yakın süreçte hasada hazırlanan üreticinin yüzü, son günlerde il genelindeki yoğun yağmurla güldü. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği Kurucu Üyesi ve Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, ayçiçeği üretimi açısından olumlu bir yıl geçirildiğini belirtti. 
“VERİM BEKLENTİSİ YÜKSEK”
Ayçiçeğinin ekiliş sürecinden günümüze kadar sezonun çok güzel geçtiğini belirten Açar; “Ekim sezonu içerisinde hava koşulları oldukça müsait gitti. Şu an itibariyle de düşen yağışlar ayçiçeği üretimi için olumlu olmuştur. Bundan sonraki süreçte de iyi bir verim beklentisi vardır. Oluşacak fiyat ortamı da inşallah çiftçimizi mutlu eder. Üreticinin mutlu olduğu bir ülkede, toplum da mutlu olur" dedi.
“EKİMİNDEN HASADINA KADAR İYİ TAKİP EDİLMELİ”
Lütfü Açar, ayçiçeğinin hububattan sonra bölgede en fazla tarımı yapılan bitki olduğunu belirterek, "Ayçiçeği üretimi bölgede ciddi bir tarımsal faaliyettir. Yağlık ayçiçeğinin, üretiminden hasadına kadar, hasadından pazarlanmasına kadar geçen sürede iyi bir şekilde takip edilmesi gereklidir. Üretim öncesinde doğru uygulamalar yapılırsa, üretimde doğru hareket edilirse, üretimden sonraki faaliyetler de doğru bir şekilde izlenirse yılında getireceği iklimsel olumluluklar da üretim artışı sağlanacaktır. Üretim öncesinde toprağı iyi bileceğiz, tohumu ona göre seçeceğiz. Bitki beslemelerini buna göre ayarlayacağız" diye konuştu.
“DOĞRU TOHUM TERCİH EDİLMELİ”
Açar, hastalıklar konusunda üreticinin daha fazla bilgilenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek,"Özellikle mantar hastalıkları konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Mantar hastalıklarında ciddi bir verim kaybı söz konusu oluyor. Doğru tohum tercih edilmelidir. Üretim alanlarına göre tohum tercihi yapmamız yerinde olur. Üreticimiz özellikle kullanacağı tohumun etiket bilgilerini çok iyi bir şekilde incelemeli ve etiket bilgileri doğrultusunda tohum tercihlerini yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Açıkgöz ailesinin acı günü
Genç anne üzdü
Çöldü, göl oldu!
Üçüncü günde bulundu
Nadire Atalık'a son görev
Sağlık turizmine milyonluk destek
Engelliler Saadet'e dert yandı
Kamu politikalarında yurttaşın sözü
Sebze-Meyve örgütü!
Anne adaylarına ücretsiz kurs
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE