ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, Türkiye'nin güvenliğinin Kıbrıs'tan başladığını belirterek, “Kıbrıs'taki soydaşlarımızın güvenliği de Türkiye'ye bağlıdır. Kıbrıs'ı veren Türkiye'yi verir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-07-2019 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Türkiye'nin güvenliğinin Kıbrıs'tan başladığını belirterek, “Kıbrıs'taki soydaşlarımızın güvenliği de Türkiye'ye bağlıdır. Kıbrıs'ı veren Türkiye'yi verir” dedi.
ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıldönümü dolayısıyla yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:
“Bugün, doğalgaz aramaları ile stratejik önemi daha iyi anlaşılan Kıbrıs'ta,Rum zulmüne son vererek güvenli bir ortam sağlayan "Barış Harekâtı" üzerinden 45 yıl geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin "garantör devlet" statüsüne dayanarak, 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs'ta baskı ve şiddete uğrayan Türk soydaşlarımızı özgürlüğe kavuşturdu.
Bülent Ecevit başkanlığındaki koalisyon hükümeti, 15 Temmuz 1974 günü Kıbrıs'ta Enosis tezini uygulamak isteyen Nikos Sampson darbesi üzerine büyük bir diplomatik taarruza geçti. Diğer garantör devletlerin ayak sürümesi karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri, ABD başta olmak üzere NATO ülkelerinin bütün engellemelerine rağmen harekete geçerek 20 Temmuz 1974 sabahı kan pahasına Kıbrıs'a barış götürdü.
Türkiye'nin bu müdahalesi, sadece adadaki Türk soydaşlarımıza can ve mal güvenliği götürmedi. Aynı zamanda Kıbrıs'ta yaşayan Rum asıllı halkı da faşist Sampson rejiminden kurtardığı gibi, 1967 yılından itibaren faşist 'Albaylar Cuntası' altında inleyen Yunanistan halkına da özgürlük götürdü. Sampson darbesinin önünü açan 'Albaylar Cuntası' devrildi.
Kıbrıs Barış Harekâtı ile sadece Kıbrıs'a barış götürülmedi, aynı zamanda Türkiye'nin Akdeniz'deki güvenliği sağlandı. İlk çağlardan bu yana Doğu Akdeniz'deki en stratejik bölge olan Kıbrıs'tan, kendine gelecek askeri tehdidin önünü kesmek yanında, batmaz uçak gemisi konumundaki bu güzel adadan Ortadoğu ülkelerine yönelecek tehdidin de önünü kesme konumuna girildi.
Ne var ki Türkiye, Kıbrıs Barış Harekâtı nedeniyle yıllarca Batılı ülkelerin siyasal, ekonomik baskısı ile karşı karşıya kaldı. ABD uzun yıllar ülkemize silah ambargosu uygulamanın yanı sıra ekonomik yaptırımlar getirdi. Ancak Türkiye bu baskılara boyun eğmedi. Kıbrıs'ta adil bir çözüm sağlanamayınca da Rauf Denktaş'ın girişimleri ile KKTC(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ilan edildi.
Unutulmamalıdır ki; Türkiye'nin güvenliği Kıbrıs'tan başlar. Kıbrıs'taki soydaşlarımızın güvenliği de Türkiye'ye bağlıdır. Kıbrıs'ı veren Türkiye'yi verir.
Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, 45 yıl önce Kıbrıs'ta barışı sağlayan kahraman şehit ve gazilerimiz başta olmak üzere, dönemin siyasal önderlerini bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Açıkgöz ailesinin acı günü
Genç anne üzdü
Çöldü, göl oldu!
Üçüncü günde bulundu
Nadire Atalık'a son görev
Sağlık turizmine milyonluk destek
Engelliler Saadet'e dert yandı
Kamu politikalarında yurttaşın sözü
Sebze-Meyve örgütü!
Anne adaylarına ücretsiz kurs
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE