ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Adli tatil başladı
31 Ağustos tarihine kadar adli tatil sürecek, yeni adli yıl 1 Eylül'ün Pazar'a rastlaması nedeniyle 2 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak…
Haberin Yayın Tarihi: 20-07-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Adli tatil başladı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Adli tatil başladı. 31 Ağustos tarihine kadar adli tatil sürecek, yeni adli yıl 1 Eylül'ün Pazar'a rastlaması nedeniyle 2 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. Adli tatilde avukatlar ve mahkemeler kapılarını kapatmayacak, sadece hakim ve savcılar izinli olacak. Edirne Baro Başkanı A. Alper Pınar, “Biz avukatlar ve mahkemeler kapılarına kilit vurmuyor” dedi.
Hakim ve savcıların izne çıktığı adli tatil bugün başladı. Sulh Hukuk Mahkemeleri, İş Mahkemeleri, işçi alacaklarından işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklardan doğan mahkemeler, nafaka, velayet, vesayet, ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz gibi delilerin tespiti gibi acil konular devam edecek. Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar, “Adli tatilde kapılarımıza kilit vurmuyoruz” diyerek şunları söyledi:
“KAPILARIMIZA KİLİT VURMUYORUZ”
“Bu yıl adli tatil süreci 20 Temmuz 2019 tarihinde başlıyor. Her yıl kanunen 31 Ağustos tarihinde de sona eriyor. Yeni adli yıl sürecimizi 1 Eylül tarihinde başlatıyoruz. Bu yıl 1 Eylül Pazar'a denk geldiğinden süreç 2 Eylül'de başlayacak. Hakim Savcılar Kurulu her yıl adli tatil kararnamesi yayınlar ve adli yılda izinli olan hakim ve savcıların listesini kendi internet sitesinde ilan eder ve duyurur. Bu kapsamda izne çıkacak olan hakim ve savcılarımız adli tatilde izinli olurlar ve izin çıkmayan hakim ve savcılarımız burada görevi başında devam ederler. Aynı zamanda geçici olarak izinli olan hakim ve savcıların yerine de yetkili olarak o mahkemede devam eden ve yeni gelen işleri yaparlar. Adliye çalışanlarımız da aynı şekilde yapılan izin planlaması doğrultusunda uygun tarihlerde izinlerini kullanırlar. Meslektaşlarımız da kendi iş planları doğrultusunda uzun ya da kısa süreli tatiller yaparak süreci biraz daha dinlenerek geçirirler. 
“SADECE HAKİM VE SAVCILAR İZİNLİ OLUYOR”
Tabi ki kapımıza kilit vurmuyoruz. Yaygın ve yanlış inancı düzeltmek adına söylüyorum, avukatlar adli tatilde de bürolarında genel olarak işlerinin başında olurlar. İstisnalar olabilir, adli tatili kendi iş potansiyeli ve kendi mantığı çerçevesinde çok daha verimli uzun süreli tatil yaparak kullanan meslektaşlarımız da vardır. Ancak bunun yanında adli tatilde de her gün çalışarak sürece devam eden meslektaşlarımız da vardır. Asıl olan, hakim ve savcılarla, mahkemelerin durumudur. Adli tatilde de kanuni düzenlemelerimiz kapsamında adli tatilde de görülebilecek işler devam eder. Dolayısıyla mahkemeler de kapılarına kilit vurmuyor sadece hakim ve savcılarımız izinli oluyorlar. Sulh Hukuk Mahkemeleri, işçi alacaklarından işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklardan doğan davalar, nafaka, velayet, vesayet, ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz gibi delilerin tespiti gibi acil konular mutlaka sürer. Bunun yanı sıra tutukluluğun devamına ilişkin işler devam eder. Dolayısıyla ivedi işler adli tatil sürecinde de devam ediyor, bunun dışındaki işlerde duruşma yapılmıyor görülemiyor. 
YENİ ADLİ YIL 2 EYLÜL'DE  
Dolayısıyla adli tatil izni olan hakim ve savcılarımızın yerine bu mahkemelerde yetkilendirilen hakim ve savcılarımız sürece devam edecekler. Yeni adli tatilin tüm yargı camiasına, hakim ve savcılarımıza, adliye çalışanlarına, meslektaşlarımıza, vatandaşlarımıza, hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gerçekten vatandaşlarımızın gerek ticari gerek ekonomik gerekse sosyal hayattaki etkileşimleri ve iş ilişkileri arttıkça, hak arama özgürlüğü noktasındaki farkındalıkları arttıkça toplumumuzda adalet mekanizmasında ki iş yükü de artıyor. Artan iş yükü ve yoğun iş temposu kapsamında herkesin bir nebze dinlenmeye ihtiyacı oluyor. Gerek psikolojik gerek mental gerekse bedensel anlamda iyi bir dinlenme süreci geçirmelerini temenni diyorum. Çünkü gerçekten adalet ve hakkaniyete ulaşma noktasında net bir zihin yapısının dinlenmiş bir bedenin çok daha faydalı olacağı tartışmasız. Umarım herkes bu süreci bu şekilde geçiririz, tüm yargı camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Yeni adli yılda da inşallah görüşmek üzere saygılar sunuyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Açıkgöz ailesinin acı günü
Genç anne üzdü
Çöldü, göl oldu!
Üçüncü günde bulundu
Nadire Atalık'a son görev
Sağlık turizmine milyonluk destek
Engelliler Saadet'e dert yandı
Kamu politikalarında yurttaşın sözü
Sebze-Meyve örgütü!
Anne adaylarına ücretsiz kurs
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE