ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Trakya'da milli mücadele ateşini yakarak hem Edirne hem de Türk tarihine adını yazdıran, Trakya Paşaeli Müdafai Hukuk Cemiyeti kurucularından Kasım Yolageldili'nin hayatı, uzun çalışmalar sonucu ilk kez kitaplaştırıldı…  İlk etapta bin adet basılan kitap için Edirneli Tarih Araştırmacısı Cengiz Bulut ve Yolageldili'nin geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden aynı adı taşıyan torunu  M. Kasım Yolgeldili biraraya gelerek yaklaşık 15 yılın emeklerini bu kitapta topladı… 
Haberin Yayın Tarihi: 20-07-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'nin kahramanı kitap oldu

Olgay GÜLER
Trakya Paşaeli Müdafai Hukuk Cemiyeti kurucularından Kasım Yolageldili'nin hayatı, uzun uğraşlar sonucu ilk kez kitap oldu.
Edirne'de tarih alanında yaptığı araştırmalar ve merakıyla tanınan kitabın yazarlarından Cengiz Bulut, 'Edirne'nin bilinmeyen yerel kahramanı' olarak tanımladığı Kasım Yolageldili'nin, arkadaşlarıyla kurduğu çetelerle Yunan askerinin Anadolu'ya geçmesini önlediğini dile getirdi. Bulut, Yolageldili'nin Atatürk'le omuz omuza çalıştığını söyleyerek; bu gibi kişilerin halka anlatılması gerektiğine vurgu yaptı.
“TRAKYA'DAKİ CUMHURİYET ATEŞİNİ YAKTI”
Edirne'de 1876'da Bulgaris-tan'ın Selvi kasabasından göç etmesinin ardından soy isimleriyle aynı Yolageldili köyünü kuran Hacı İbrahim Ağa'nın torunu belki de günümüzde vatandaşların çok da bilmediği yerel kahramanlardan Kasım Yolageldili, artık tarih say-falarındaki yerini aldı. Yola-geldili'nin hayatı ve kahramanlık hikayesi, Edirneli tarih tutkunu Cengiz Bulut ve Kasım Yola-geldili'nin aynı ismi taşıyan torunu Kasım Yolageldili'nin çalı-şmalarıyla kitaplaştırıldı. Tarih Araştırmacısı ve iyi bir koleks-iyoner olan Cengiz Bulut, konu hakkında yaptığı açıklamada Kasım Yolageldili'nin Milli Mü-cadele döneminde birçok etkinlikte aktif rol aldığını ve Trakya'daki Cumhuriyet ateşini yakan kişilerden olduğunu söyledi. 
TORUNU KİTABIN BASIMINI GÖREMEDİ
Kitabı birlikte yazdığı Torun Yolageldili'nin geçtiğimiz yılki ani vefatının, çalışmalara ara verilmesine neden olduğunu söyleyen Bulut; “Geçen yıl torununun beklenmeyen şekilde vefatı çalışmalarımızın yarım kalmasına neden oldu. Onunla beraber çalışmasını yaptığımız 'Trakya'da Milli Mücadele' kitabı yarım kaldı. Ben çalışmalara devam ettim ve Yolageldili'nin hayatının anlatıldığı kitap sonunda basıldı. Merhum torununun da çalışmaları olduğu için kitap ikimizin ismiyle yayınlandı” diye konuştu. 
“EDİRNE İÇİN KAYNAK KİTAP OLACAK”
Söz konusu kitabın Edirne için tam bir kaynak olacağını da dile getiren Bulut; “Bu kitap tam bir kaynak kitap olacak. Kasım Yolageldili öyle bir insan ki, kitabı her okuyan Edirne'de dokunmadığı hiçbir şeyin olmadığını görecekler. O dönemdeki sivil toplum kuruluşlarında görev alıyor, Havsa ve Edirne Belediye Başkanlığı yapıyor, belediye meclisinde görev yapıyor, o dönemdeki çocuk esirgeme kurumunun müdürlüğünü yapıyor, o dönem yine bütün Edirne'de ilk tarım kooperatifinin kurulmasını sağlıyor. Bunlar ve daha fazlası kitapta, belgeleriyle ve fotoğraflarıyla var” dedi. 
EDİRNE KIRMIZISI KULLANILDI
Kitapta ayrıca Edirne kırmızısı kullanmaya özen gösterdiklerini de sözlerine ekleyen Bulut; “Okuyucularımızın dikkatini çekecektir, kitapta ayrıca Edirne kırmızısını kullandık iç sayfalarda. O da ayrı bir güzellik kattı kitaba. Edirne Valiliği 1000 adet basımını yaptı. Tarihe meraklı okuyucularımız Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne giderek oradan kitabı temin edebilirler” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Açıkgöz ailesinin acı günü
Genç anne üzdü
Çöldü, göl oldu!
Üçüncü günde bulundu
Nadire Atalık'a son görev
Sağlık turizmine milyonluk destek
Engelliler Saadet'e dert yandı
Kamu politikalarında yurttaşın sözü
Sebze-Meyve örgütü!
Üniversiteliye can suyu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE