ANASAYFA
03 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Altunhan'dan çadıra salvo!
Eski Kırkpınar Ağası, Edirneli İşadamı Mustafa Altunhan, Kapıkule girişinde alış  veriş amaçlı kurulan çadırın haksız rekabet oluşturarak Edirne esnafının ekmeğine kan doğrayacağını söyledi… “Kaldı ki; normalde çadırda ticaret olmaz “ diyen Altunhan, ETSO ile Borsa'ya da çağrıda bulunarak, Kapıkule yolu üzerindeki 25 dönüm arazisini, tamamen Edirneli esnafın kullanacağı bir çadır kurulması şartıyla hizmete vermeye hazır olduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Altunhan'dan çadıra salvo!

Olgay GÜLER
Edirneli İşadamı Mustafa Altunhan, uzun süren sessizliğinin ardından kameraların karşısına geçerek, son günlerde kent gündemini meşgul eden Kapıkule'deki çadır konusunda görüşlerini açıkladı. 
Kentteki bir restoranda konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Altunhan, Sınır Kapısı'nın hemen girişinde kurulan çadıra karşı olduğunu, Edirne esnafına haksız rekabet oluşturduğunu dile getirdi. Söz konusu çadırın esnafın ekmeğine kan doğrayacağını ifade eden Altunhan, Ticaret ve Sanayi Odasıyla Borsa'ya da çağrıda bulunarak, Kapıkule yolu üzerindeki 25 dönüm arazisini, tamamen Edirneli esnafın kullanacağı bir çadır kurulması şartıyla hizmete vermeye hazır olduğunu dile getirdi. Çadırın Kapıkule girişine kurulmasının kesinlikle yanlış olduğunu söyleyen Altunhan şöyle konuştu;
“İSTENİRSE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINABİLİR”
Bu çadırın Kapıkule'den girişe kurulması yanlıştır, Edirne esnafına karşı haksız rekabet oluşturulmaktadır. Diyelim ki Bulgaristan'dan turistler geldi, o çadırda alışverişini yaptı hemen geri ülkelerine gitti. Biz böyle bir şey istemiyoruz. Alışverişe gelen insan Edirne'nin içine girsin, kuruyemiş de alsın, ciğer de yesin, köfte de yesin, ama orada o iş öyle bir endekslenmiş ki, insanlar sadece gelsin, İstanbul'dan, Ankara'dan gelecek esnaf oradan faydalansın parayı toplayıp gitsin, bizim esnafımız da ağzı açık baksın. Böyle bir şey yok. Bunlara neden değiniyorum? Çünkü baktım ki; hakikaten bu duruma sessiz kalınıyor. Ben hiçbir odayı suçlamak, hiçbir odaya bir şey demek istemiyorum ama istenirse yürütmeyi durdurma kararıyla burada ticaret yapamazlar. 
“O ZAMAN BEN DE SARAÇLAR'DA ÇADIR KURAYIM”
Kaldı ki; normalde çadırda ticaret olmaz. Buraya çadır açtık, diyorlar. Bunların hiçbiri yasal değil. O çadırda hangi güvenlik önlemleri var. Allah korusun bir yangın çıksa, her tarafı naylon. Kim bunun hesabını verebilir? Zaten bu çadıra kim ruhsat verebilir? O kurulacak çadırın ruhsatı var mıdır? Biz ufacık bir iş yapsak, 5 metrekarelik bir dükkan açsak; hemen çalışma ruhsatı, sigorta, elektrik, vergi dairesine kayıtlı olup olmadığı soruluyor. Eğer böyle bir kolaylık varsa, çadır açıp ticaret yapmak varsa; ben de Saraçlar Caddesi'nin ortasına kurayım bir çadır, orada ticaret yapayım. Kesinlikle buna müsaade edilmemesi gerekiyor. Diyorlar ki; Edirneli esnaf olacak. Ya Edirneli esnaf olacak deyip de; şimdi Edirne'deki esnaflardan hangisi dükkanını kapatıp oraya gidebilecek? Öyle bir şey yok. 
“ESNAFIN EKMEĞİNE KAN DOĞRANIYOR”
Bu işe sadece bu bir başlangıçtır. Edirne'de odaların sahip çıkması lazım. Böyle çadırlara, şunlara bunlara göz yummaması lazım. Benim bu kişisel düşüncem tabii. Daha güzel düşünen insanlar da vardır. Edirne ekonomisine faydalı olacak, diyen insanlar da vardır ama ben buna inanmıyorum. Kesinlikle Edirne ekonomisi zaten şu anda esnaf biraz Yunanistan'dan, Bulgaristan'dan gelen turistlerle geçiniyor. Bu turistler de Kapıkule'de karşılanırsa; bu Edirne esnafının ekmeğine kan doğramaktır. Yazıktır, günahtır. 
“YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KÂRDIR”
Edirne'de tekstil ürünü yok mu?  Bir sürü bu işin yapan iş yeri var. Belki de; encümenden karar alındığı zaman bunu küçük bir şey zannettiler. Ama devasa bir çadır. Bu Edirne esnafının ekmeğine kan doğrar. Yanlış yapılır mı? Yapılabilir ama yanlışın neresinden dönülürse kardır. Belki de bizim bu konuşmamızdan sonra dönülür. Önemli olan, Edirneli esnafımız mağdur olmasın, esnafımıza zarar gelmesin” 
ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt'un çadıra karşı oldukları yönündeki görüşü hatırlatılan Altunhan sözlerine şöyle devam etti;
“TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT DENMEZ”
“Ama önce onlar çağırmışlar, onlar izin vermişler. Tavşana kaç, tazıya tut denmez. Orada doğru söylemiyorlar. Ne demek ya. Ticaret Odası Başkanıysa çıkacak aslan gibi, 'Ben bu çadıra karşıyım arkadaş' diyecek. Esnafları toplayacak. Ağzının ucuyla kim konuşursa, onda bir şey vardır. Avazı çıktığı kadar bağıracak Edirneli esnaf için. Ufacık bir köşeden bir şey söyleyip 'Ben karşıyım' demekle olmaz. Avazı çıktığı kadar bağıracak. Hele ki Ticaret Odası Başkanı, diğer oda başkanları avazı çıktığı kadar bağıracaklar. Haklarını arayacaklar. Bu esnafın haklarını korumak için oturuyorlar o koltuklarda. Maalesef Oda Başkanlarımızda biraz zafiyet var bu konuda. Zafiyet göstermesinler, dik duruşlarını göstersinler. Oturdukları koltuğun, makamın hakkını versinler. Onlar koltukların hakkını vermezlerse, benim gibi birisi de çıkar böyle onlar hakkında konuşur. Kendilerine laf konuşturmasınlar. 
“25 DÖNÜM ARAZİMİ HİZMETE AÇMAYA TAAHHÜT EDİYORUM”
Madem bu çadıra bu kadar önem veriyorlar; Ticaret Odası ve Borsa birleşerek Edirne esnafına büyük bir çadır yapsın. Benim Kapıkule yolu üzerinde, yola sıfır 25 dönüm yerim var. Orayı da ben bedava Edirne esnafının hizmetine vermeyi taahhüt ediyorum. Bu da benden.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Sıcakta ekmek mesaisi
Otellerin gözü kapılarda
Edirne'de tozdan sis!
Siğilli bamyasına üniversite eli
Salgında ‘moralize’
evinibizesor.com hizmette
Kurbanlık baskül fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE