ANASAYFA
03 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kırkpınar'ın yeri Sarayiçi!’
Edirne'de 1 - 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 658'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'yle ilgili değerlendirme toplantısı yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye bütçesinden toplam 4 milyon 272 bin 207 lira harcandığını söyledi... Son günlerde çok konuşulan Kırkpınar Stadı'nın taşınma konusuna da değinen ve Kırkpınar'ın buradan çıkması halinde UNESCO'dan da çıkacağına dikkat çeken Gürkan, “Kırkpınar yılda 1 hafta. 1 haftada oranın yapısı mı bozuluyor? Oradaki flora, ekosistem 1 haftada mı bozuluyor?” diye sorarak bu fikre karşı olduğunu belirtti…
Haberin Yayın Tarihi: 30-07-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kırkpınar'ın yeri Sarayiçi!’

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geride kalan 658'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'yle ilgili değerlendirme toplantısı yaptı. 
Belediye'ye ait Kent Ormanı'ndaki işletmede gerçekleştirilen toplantıya, yardımcılarıyla birlikte katılan Gürkan, son 15 yılın en başarılı Kırkpınar'ını gerçekleştirdiklerini söyledi. Gürkan ayrıca Kırkpınar'la ilgili gelir - gider tablosunu da kamuoyuyla paylaştı.  
"KIRKPINAR'I 2 MİLYON 857 BİN TL EKSİ BAKİYEYLE BİTİRDİK"
Kırkpınar'da 2380 pehlivan katılımıyla tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyleyen Gürkan; "Bildiğiniz gibi bu yıl 2380 pehlivan katılımıyla tüm zamanların rekorunu bir kez daha kırdık. Gerçi her yıl rekor kırmaya alıştık ama bu yıl yine aşağı yukarı geçen yıla göre 180 pehlivan artışıyla tüm zamanların rekorunu kırmış olduk. Giderlerine baktığımızda bu yıl Kırkpınar'da toplam 4 milyon 272 bin 207 lira giderimiz oldu.  Bunun yanında 1 milyon 414 bin 224 lira da toplam gelirimiz oluştu. Gelir gider farkına baktığımızda 2 milyon 857 bin 983 lira bir eksi bakiyeyle 658'inci Kırkpınar'ı da hayırlısıyla bitirmiş olduk. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda bu gelir - gider makası bir önceki yıla ve ondan önceki yıla göre daha iyi durumda ama Kırkpınar süresince birçok yetkiliyle konuştum, bunlardan biri de sayın Güreş Federasyonu başkanıydı. Hatta şunu söyledim, 'lisansı siz veriyorsunuz, sizin sporcunuz ama her türlü giderini biz karşılıyoruz'. Önümüzdeki yıl için bu anlamda bir destek olacağını umuyor ve bekliyorum, özellikle Güreş Federasyonu'ndan" dedi.    
"STADIN YENİLENMESİYLE İLGİLİ ANKARA'YA GİDİP BAKAN'LA GÖRÜŞECEĞİM"
Yaklaşık 4 yıldan bu yana yenilenmesi beklenen Kırkpınar Stadı ile ilgili de konuşan Gürkan; " Sayın bakanla stat konusunda bu Kırkpınar'da da görüştüm, anlattım. İlk fırsatta Ankara'ya gidip konuşacağız. O da 'yaparız, sorun olmaz' dedi. 2015'ten beri 'yapıyoruz, sorun olmuyor' ama bir türlü başlayamadık. Sayın bakana da olayın geçmişini anlattım. Kırkpınar Er Meydanı'nın yenilenmesi, revizyon olayını. Dediğim gibi ilk fırsatta Ankara'ya gidip, sayın Bakan'la ve bakan yardımcılarıyla baş başa bir görüşme yapacağız. Umarım ki yapılır. Projesi konusunda bir avam proje hazırdı. Ufak tefek değişiklikler yapılabilir" diye konuştu. 
"BİZDEKİ PANAYIR, AVRUPA'DAKİ FUAR, İKİSİ DE AYNI"
Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi bölgesinin 'panayır' havasına sokulmasıyla ilgili polemiklere de değinen Gürkan; "4 yıldır Sarayiçi'ne ne bir seyyar satıcı, ne köfteci, ne de sucukçu sokmadık. Tertemiz bir ortam ama kimse gelmedi. Geçen yıl biraz müsaade ettik, bu yıl tamamiyle düzenli bir şekilde serbest bıraktık ve sonucu hep birlikte gördük. Yani kimse kusura bakmasın ama biz biraz istediğimizin ne olduğunun farkında değiliz. Hani fuar diyoruz ya bizdeki panayırın kelime karşılığı aslında fuar Avrupa'da. O nedenle kendimizi de küçültmeyelim. Oradakiler fuar buradakiler panayır, bunlar eş anlamlı kelimeler" ifadelerini kullandı. 
"SARAYİÇİ'NE KALICI KÖPRÜ YAPILACAK"
Ören yeri ilan edilen Fatih Köprüsü'nün araç ve yaya trafiğine kapatılmasının ardından Sarayiçi'ne kalıcı bir köprünün yapılmasının zorunlu hale geldiğini söyleyen Gürkan; "Biz bu sıkıntıyı bildiğimiz için yaklaşık 4 ay önce Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'na kalıcı bir yaya köprüsü yapılması için müracaat ettik, bir proje yaptık. Kurul o projede bazı değişiklikler istedi. Arkadaşlarım onları bitirdiler. Oraya sürekli, kalıcı bir yaya köprüsü yapacağız. Çünkü Sarayiçi'ne 2 noktadan giriş vardı bugüne kadar, Fatih Köprüsü ve Kanuni Köprüsü. Fatih Köprüsü'nün, Kültür Bakanlığı'nın ören yeri olarak ilan etmesi ve kapanması nedeniyle artık tek giriş çıkış var. O nedenle mutlaka bir ilave yaya köprüsü yapmamız gerekiyor. Kurul onaylar onaylamaz hemen yapımına başlayacağız" dedi. 
"BUNLAR TEMELİ OLMAYAN TALEPLER"
Şehirde son günlerde çok konuşulan Kırkpınar Stadı'nın taşınma konusuna da değinen ve bu fikre karşı olduğunu belirten Gürkan; "Kırkpınar'ın yerinin değiştirilmesi ile ilgili herkesin düşüncesine saygılıyım. Onlar böyle düşünebilir ama herkes bulunduğu noktadan bakıyor bu işlere. Kırkpınar 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi. Biz Kırkpınar'ı oradan taşıdığımız anda da UNESCO'dan çıkıyor Kırkpınar, bunun kimse farkında değil. Bir de UNESCO'ya giren eserlerin gelenekselliği de diye bir kavram var. Kırkpınar 1912'den beri burada yapılıyor. Yani, şimdi nereye taşıyacağız? Kırkpınar yılda 1 hafta. 1 haftada oranın yapısı mı bozuluyor? Oradaki flora, ekosistem 1 haftada mı bozuluyor”. Ben bu talepleri saygıyla karşılıyorum, mutlaka değerlendiriyorum ama bunun çok temeli olan bir talep olduğunu da düşünmüyorum açıkçası" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Sıcakta ekmek mesaisi
Otellerin gözü kapılarda
Edirne'de tozdan sis!
Siğilli bamyasına üniversite eli
Salgında ‘moralize’
Kurbanlık baskül fiyatları
evinibizesor.com hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE