ANASAYFA
03 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kırkpınar zaten taşınmış!
Selimiye Camii'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması konusunda önemli paya sahip Şehir Plancısı Namık Kemal Döleneken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın Kırkpınar'ın Sarayiçi'nden taşınması halinde UNESCO'dan çıkarılacağı yönündeki açıklamasının doğru olmadığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 31-07-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kırkpınar zaten taşınmış!

Selimiye Camii'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması konusunda önemli paya sahip Şehir Plancısı Namık Kemal Döleneken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın Kırkpınar'ın Sarayiçi'nden taşınması halinde UNESCO'dan çıkarılacağı yönündeki açıklamasının doğru olmadığını bildirdi.
Edirne Belediyesi'nde uzun yıllar Belediye Başkan Yardımcılığı ve Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan Döleneken Tweetter'den gerçekleştirdiği paylaşımında, “Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali'nin Sarayiçi dışına taşınması halinde 'UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'nden çıkarılacağı yönündeki açıklaması doğru değildir. UNESCO başvurusunda en önemli öge güreş alanının yeri olsaydı, son yüzyılda taşınarak yeri değişen Kırkpınar'ın listeye kabul edilmemesi gerekirdi” dedi.  
"BUNLAR TEMELİ OLMAYAN TALEPLER"
Belediye Başkanı Recep Gürkan, önceki gün 659. Kırkpınar'ı değerlendirdiği toplantıda kentte son günlerde çok konuşulan Kırkpınar Stadı'nın taşınma konusuna da değinerek bu fikre karşı olduğunu belirtmiş ve şöyle demişti:
"Kırkpınar'ın yerinin değiştirilmesi ile ilgili herkesin düşüncesine saygılıyım. Onlar böyle düşünebilir ama herkes bulunduğu noktadan bakıyor bu işlere. Kırkpınar 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi. Biz Kırkpınar'ı oradan taşıdığımız anda da UNESCO'dan çıkıyor Kırkpınar, bunun kimse farkında değil. Bir de UNESCO'ya giren eserlerin gelenekselliği de diye bir kavram var. Kırkpınar 1912'den beri burada yapılıyor. Yani, şimdi nereye taşıyacağız? Kırkpınar yılda 1 hafta. 1 haftada oranın yapısı mı bozuluyor? Oradaki flora, ekosistem 1 haftada mı bozuluyor”. Ben bu talepleri saygıyla karşılıyorum, mutlaka değerlendiriyorum ama bunun çok temeli olan bir talep olduğunu da düşünmüyorum açıkçası".
KIRKPINAR LİSTEYE 2010 YILINDA ALINDI 
 Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali,  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yerel yönetimle gerçekleştirdiği çalışmanın ardından girişimleri sonucu “Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah”ve “Geleneksel Sohbet Toplantıları” konulu unsurlarla birlikte 15-19 Kasım 2010 tarihleri arasında Kenya'nın Nairobi kentinde gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi 5. Toplantısı'nda herhangi bir eleştiri veya itiraz olmaksızın kabul edilerek İnsanlığın Somut Olmayan  Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kaydedilmişti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
Sıcakta ekmek mesaisi
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Otellerin gözü kapılarda
Edirne'de tozdan sis!
Salgında ‘moralize’
Siğilli bamyasına üniversite eli
Kurbanlık baskül fiyatları
evinibizesor.com hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE