ANASAYFA
07 Aralık 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Edirne'de de dere yatakları imara açık’
Gölcük'te 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen 7.2'lik büyük depremin 20'nci yıldönümünde açıklama yapan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Nihat Çolak, Edirne'de henüz eski ve sorunlu olabilecek yapıların deprem riski taşıdığına dair bir envanter olmadığını, bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 08-08-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Edirne'de de dere yatakları imara açık’

Olgay GÜLER
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği'nde 17 Ağustos 1999 depreminin 20'inci yılı dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. 
İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği'nde gerçekleştirilen basın açıklamasına Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Başkanı Yılmaz Eren, İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilci Yardımcısı Kadir Aydoğdu ve Eren Eryılmaz, Mimarlar Odası İl Temsilcisi Serap Kuru ve Jeoloji Mühendisi Osman Candeğer katıldı. 
Toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Nihat Çolak, bugün hala olası bir depremin yıkıcı etkisini azaltacak önlemlerin alınamadığını söyledi. Çolak; “Aradan geçen 20 yıla rağmen yapı stokunun iyileştirilemediği, yapı güvenliğinin sağlanamadığı, yapı üretim sürecinin nitelikli hale getirilemediği, kentlerin deprem tehlikesine göre düzenlenmediği, olası bir depremde afet sonrası organizasyonun ne şekilde olacağının belirlenemediği, ilgili mevzuatın ihtiyacı karşılayacak bir içeriğe kavuşturulamadığı, deprem bilincinin geliştirilemediğinden söz ediyorsak, hiç şüphesiz ki bunun sorumlusu Türkiye gerçeklerini, deprem tehlikesini, uzmanların görüş ve önerilerini yok sayan, "ben yaptım oldu" yaklaşımını adeta yönetsel bir tarz haline getiren, kentleri deprem tehlikesine göre değil ranta göre düzenleyen siyasi iktidardır” dedi. 
“11 BÜYÜK KENT VE SANAYİNİN YÜZDE 75'İ DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA”
Türkiye topraklarının yüzde 66'sının 1 ve 2'nci derece deprem kuşakları üzerinde olduğunu ifade eden Çolak; “Nüfusumuzun yüzde 70'ini barındıran 11 büyük kent, büyük sanayi kuruluşlarımızın yüzde 75'i deprem tehlikesi altındadır. Yapı stoku güvenli ve sağlıklı olmaktan uzaktır; pek çoğu kaçaktır, ruhsatsızdır ve mühendislik hizmeti almadan üretilmiştir. 20 milyon civarında bulunan yapı stokunun büyük oranda yenilenmesi, güçlendirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Kaldı ki deprem sonrası açığa çıkmıştır ki, ülkemizde sağlıklı yapı envanteri de yoktur” diye konuştu. 
“EDİRNE'DE DE DERE YATAKLARI İMARA AÇIK”
Ülkedeki yapı malzemelerinin de nitelikli olmaktan uzak olduğunu ifade eden Çolak; “Nitelikli tasarım uygulama ve denetim ilişkisinden söz etmek mümkün değildir. Yapı denetimi, ne yazık ki yapı üretim sürecinde kendisine küçük bir yer açabilmiştir. Pek çok kentte bulunanlara Edirne de dahildir. Dere yataklarının imara açık olduğu görülmüştür. Edirne merkezde de bulunan pasif heyelan bölgelerinin ısrarla yapılaşmaya açıldığı da görülmektedir. İmar planlarının yapılaşma alanlarında zemin özellikleri dikkate alınmadan, deprem gözetilmeden hazırlandığı ortadadır” ifadelerini kullandı. 
“VATANDAŞLAR GÜVENSİZ KONUTLARDA YAŞAMAYA TERK EDİLDİ”
Edirne merkez Menzilahir Mahallesi'nin 28 Temmuz 2013 tarih, 28721 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Çolak; “Ancak rant görülmemesi nedeniyle kentsel dönüşüm gerçekleşmemiş, vatandaşlarımız sağlıksız nitelisiz güvensiz konutlarda yaşamaya terk edilmişlerdir. Edirne Merkezde yeni yerleşim bölgeleri ise rantiyecilerin iştahını kabartmış, planlı, altyapısı tamamlanmış bu bölgelerde emsal  yoğunluk artışı talepleri ile kentsel dönüşüm girişimleri de devam etmektedir” şeklinde konuştu. 
“EDİRNE'YE YAPI ENVANTERİ ŞART”
Edirne'de 'riskli alan' olarak belirlenmiş Menzilahir dışında hazırlanarak envanteri çıkarılmış bölge olmadığını da söyleyen Çolak; “Edirne'de riskli alan sadece bir bölge için belirlendi. O da zeminden daha çok o bölgede kötü yapı inşası nedeniyle, söz konusu yer Menzilahir Mahallesi. Diğer kesimlerde henüz daha bina ya da bölge bazında inceleme olduğunu duymadık. Eski ve sorunlu olabilecek yapıların riskli yapı olup olmadığının tespit edilmesi ve incelenmesi gerekiyor. Şu anda elimizde böyle bir envanter yok. Yeni yerleşim bölgesinde olan binalar aslında mühendislik hizmeti almış binalar ama o zamanın teknolojisiyle bunlar yapıldı, o zamanın zemin etüdü ile bunlar yapıldı. Bugünün şartlarında bizim onu güncellememiz gerekir. Hele ki öncelikle Edirne'deki yapı envanterimizi çok iyi ortaya koymamız lazım, ondan sonra da yapı envanterine göre riskli bölge ve yapı varmı bunun tespitine yönelmemiz gerekiyor. Bu bir eksiklik ve tamamlanması gerekiyor” diye konuştu. 
“DEPREM ÖLDÜRMEZ, BİNA ÖLDÜRÜR”
20 milyona yakın yapı stoğunun büyük bölümünün kaçak ve ruhsatsızdır, mühendislik hizmeti almadan üretildiğini söyleyen Çolak, kamuoyunun riskli yapıların yıkılma ya da güçlendirme çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini kaydetti. Çolak; “17 Ağustos sorumlulukları anımsatan bir tarihtir. İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği olarak, 17 Ağustos 1999 depreminin 20. Yıldönümünde bir kez daha söylüyoruz; deprem bir doğa olayıdır, afete dönüşmemelidir. İnsan hayatı siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kâr hırsına, niteliksiz yapım hizmetine, denetimsizliğe terk edilemez, değerlidir. Deprem öldürmez, bina öldürür” dedi. 
.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trakya'ya ithal zehir!
‘Hala umudumuz var’
Havsa'da Kabataş Marşı
‘Sapkınlar cezasız kalmasın’
GAZDAŞ'tan tüketicilere uyarı
DP'de kongre heyecanı
“Naim’in” oyuncuları Erasta'da
Sağlıkçıdan çuvallı eylem
‘Halk için bütçe’
Don uyarısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE