ANASAYFA
18 Kasım 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TGF ters paça oldu!
Türkiye Güreş Federasyonu, Kırkpınar ile ilgili resmi internet sitesindeki hiç de hoş olmayan kıyaslamasını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın haklı çıkışı üzerine değiştirdi… Balıkesir'de gerçekleştirilen Kurtdereli Güreşleri organizasyonu sonrası sayfasında “Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, organizasyonuyla Kırkpınar'ı gölgede bıraktı” diye yazan federasyon tepkiler üzerine söz konusu cümleyi “Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, nefesleri kesti” şeklinde düzenlendi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TGF ters paça oldu!

Türkiye Güreş Federasyonu, Kırkpınar ile ilgili resmi internet sitesindeki hiç de hoş olmayan kıyaslamasını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın haklı çıkışı üzerine değiştirdi. Balıkesir'de gerçekleştirilen Kurtdereli Güreşleri organizasyonu sonrası sayfasında “Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, organizasyonuyla Kırkpınar'ı gölgede bıraktı” diye yazan federasyon tepkiler üzerine söz konusu cümleyi “Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, nefesleri kesti” şeklinde düzenlendi.
Türkiye Güreş Federasyonu'nun değişiklik sonras sitesinde yer alan yazı şöyle: 
“Geleneksel Kurtdereli Güreşlerinin 60.sı nefesleri kesti. Başpehlivanlık güreşinin finalinde Ali Gürbüz ile İsmail Balaban karşı karşıya geldi. Kıran kırana geçen mücadeleyi Ali Gürbüz kazanarak Kırkpınar'dan sonra Kurtderelinin de altın kemerini Antalya'ya taşıdı. Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına düzenlenen güreşleri binlerce kişi izledi.
Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, nefesleri kesti
Başpehlivanlık güreşinin finalinde Kırkpınar'ın son başpehlivanı Ali Gürbüz ile Kurtderelinin geçen yılki başpehlivanı İsmail Balaban karşı karşıya geldi. Kıran kırana geçen ve 45 dakika süren mücadeleyi Ali Gürbüz kazanarak Kırkpınar'dan sonra Kurtderelinin de altın kemerini Antalya'ya taşıdı. Gürbüz, Kurtdereli'de ilk kez Başpehlivan oldu.
Gürbüz'e kemerini ve kupasını Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan takdim etti.”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Antalya'nın yerel televizyonu Kanal V'de yayınlanan 'Ata Sporu' isimli televizyon programına telefonla katılarak, Sunucu Ramazan Toksöz'ün sorularını canlı olarak yanıtladığı yayında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın'ın bu paylaşımdan haberi olmadığına inandığını özetle şunları söylemişti:
“Haberi olsaydı böyle bir gafı, böyle bir hatayı yaptırmazdı. Güreş Federasyonu'nun resmi sayfasına yakışmayan bir cümlenin oraya bilerek konulacağına inanmak istemiyorum. O yüzden katıldığım TV yayınından sonra mutlaka kendisinin haberi olur. Bu açıklamamdan sonra resmi sitedeki haberi düzelteceklerine, kaldıracaklarına yürekten inanıyorum. Eğer federasyon güreşleri bir diğeri ile kıyaslamaya başlarsa bu federasyonun kimliğine ve tarafsızlığına gölge düşürür. Bunu Kırkpınar adına söylemiyorum. Kırkpınar zaten Kırkpınar'dır. Bu tartışılmaz. Ama hangi güreş olursa olsun. Bunları birbiri ile kıyaslamak doğru değildir. Bu insanları ayrışmaya, ötekileşmeyle götürür. Hiçbir şekilde tasvip edilecek bir davranış değildir. Hele hele bunun resmi sitede yer alması abesle iştigaldir. Şimdi Kırkpınar'a gelirsek, Kırkpınar'ı zaten tartışmayı kendime zul sayarım. 658 yıllık bir gelenek, Türkiye'nin başpehlivanının belirlendiği bir gelenek, Kırkpınar çayırında, dualı çayırda başpehlivan olanın Türkiye'nin başpehlivanı kabul edildiği bir gelenek. Şimdi ben bunu tartışmayı hem gereksiz hem de zul addederim.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Opel Insignia Yedek Parça Fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE