ANASAYFA
18 Kasım 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
DİSK'ten Becan'a tepki!
DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, Uzunköprü Belediyesi'nden çıkarılan işçiler hakkında yaptığı açıklamada, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan'ın belediyedeki huzuru ve çalışma barışını bozduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
DİSK'ten Becan'a tepki!

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, Uzunköprü Belediyesi'nden çıkarılan işçiler hakkında basın toplantısı düzenledi.
İlçede bir kafede düzenlenen toplantıya Şen'in yanı sıra, DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Sekreteri Caner Makasçı ve Uzunköprü Belediyesi Disk Şube Baş Temsilcisi Ayhan Parakin de katıldı. Açıklamada konuşan Salim Şen, DİSK olarak Uzunköprü Belediyesi'nde uzun yıllar örgütlü olduklarını söyleyen Şen, KHK ile kurulan belediye şirketlerinde çalışan işçilerin hizmetlerinin Belediye tarafından gözardı edildiğini söyledi. Şen açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“BAYRAMA SAYILI GÜN KALA HAKSIZ ŞEKİLDE İŞLERİNE SON VERİLDİ”
“Kamuoyunun malumu olduğu üzere 696 sayılı KHK ile kurulan belediye şirketlerinde çalışan işçiler, taşeron işçi diye adlandırdığımız ve uzun yıllardır emekleri vahşice sömürülen işçilerden oluşmaktadır. Uzunköprü halkının bildiği üzere bu işçi arkadaşlarımız çok düşük ücretler ile oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Söz konusu işçiler yıllardır yazın sıcağında, kışın kar, yağmur ve fırtınasında bu ilçenin çöpünü toplamakta, yolunu yapmakta, suyunu akıtmakta, kanalizasyonunu tamir etmekte, yangınlara canları pahasına müdahale etmektedirler. Ancak; bugün için geldiğimiz noktada bu işçilerin bütün bu hizmetleri göz ardı edilmekte, belediye başkanı tarafından belediye kaynaklarını tüketen işe yaramaz insanlar olarak gösterilmek istenmektedir. Bunun sonucunda da üyelerimizin bütün bu özverilerine rağmen işçi arkadaşlarımızdan 12 tanesinin her türlü hukuki, insani ve vicdani değerden uzak bir biçimde Kurban Bayramına sayılı günler kala iş akitlerinin haksız bir şekilde fesih edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Üstelikte bu üyelerimize verilen tebligatlarda hiçbir mazeret gösterilmemiştir.
“KABUL EDİLEBİLİR BİR KARAR DEĞİL”
Sayın Becan'ın görevde henüz dört ayı bile tamamlamadan almış olduğu bu karar kabul edilebilir bir karar değildir. Sayın başkan geçtiğimiz günlerde bu işten çıkarmalara ilişkin yapmış olduğu basın açıklamasında performans ölçümü yaptırdığını, müdürlerden bilgi aldığını sondajlama sistemi ile bu arkadaşların tespit edildiğini belirtmekte ve bir taraftan da personel fazlalığı bahanesine de sığınmaktadır. Ancak bunların tamamı göreceli kavramdır. Belediye'deki hiçbir müdür bu işçilerin işten atılması için referans olduğunu kabul etmemektedir. Bu işçilerin suç işlediğine ya da disiplinsizlik yaptığına dair tutulmuş herhangi bir tutanak da yoktur.  
“UZUNKÖPRÜ'DEKİ TOPLUMSAL BARIŞ DA BOZULMUŞTUR”
Sayın başkan şunu bilmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez. İnsanların bu haklarının elinden alınması ne insan haklarıyla ne vicdanla ne de hukukla izah edilebilir. Hiçbir gerekçe göstermeden işçileri işten atmakla Belediye Başkanı Özlem Becan Uzunköprü Belediyesinde ki huzuru ve çalışma barışını bozmuştur. Aslında sadece Uzunköprü Belediyesinde ki huzur bozulmamış Uzunköprü'de ki toplumsal barış da bozulmuştur. Bu utanç tablosunun Belediye Başkanı tarafından hemen, derhal, ivedilikle ortadan kaldırmasını istiyor ve bekliyoruz. Aksi takdirde DİSK/Genel-İş Sendikası başta hukuki haklarımız olmak üzere her türlü sendikal hakkımızı kullanmaktan kaçınmayacağımızı belirtmek isteriz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Opel Insignia Yedek Parça Fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE