ANASAYFA
18 Kasım 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yaralanmalara dikkat!
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Kurban Bayramı'nda sağlık beslenme, yaralanmalar ve kist hastalığı konusunda vatandaşlara bilgilendirmeyle birlikte öneri ve uyarılarda bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yaralanmalara dikkat!

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Kurban Bayramı'nda sağlık beslenme, yaralanmalar ve kist hastalığı konusunda vatandaşlara bilgilendirmeyle birlikte öneri ve uyarılarda bulundu.
İl Sağlık Müdürü Dr. Kalkan'ın söz konusu paylaşımı şöyle:
KURBAN BAYRAMI'NDA SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN
Buzluktan çıkarılmış yada çöz-dürülmüş etleri tekrar dondurmayın. Et pişirirken ızgara, haşlama, buğu-lama, fırınlama gibi sağlıklı yön-temleri tercih edin. Etleri oda sıcaklığında ve dış ortamda uzun süre bekletmeyin. Günlük tüketilen et miktarına dikkat edin.
KURBAN BAYRAMINDA YARALANMALARA DİKKAT
Kesik ve yaralanma durumla-rında vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurun.
KİST HİDATİK (KİST HASTALIĞI) NEDİR?
(Ekinokokkoz)
İnsanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi organlarında kistler oluşturarak kişinin ölümüne sebep olabilen paraziter bir hastalıktır. Türkiye'de ve dünyanın birçok yerinde görülen kist hidatik halk arasında “kisthastalığı” olarak bilinir.
NASIL BULAŞIR?
Paraziti taşıyan köpek, çakal, tilki, kurt gibi hayvanların dışkısı ile parazitin yumurtaları çevreye saçılır. Bu hayvanların kurumuş dışkısı içindeki yumurtalar rüzgarla etrafa yayılarak meyve-sebze ve içeceklerin üzerine konar. Kirlenmiş gıdaların tüketilmesi, uçuşan yumurtaların solunum yolundan girmesi, paraziti taşıyan hayvanlara dokunulduktan sonra ellerin iyice yıkanmaması hastalığın insanlara bulaşmasına sebep olur. Hastalık insandan insana bulaşmaz.
BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hastalık insanda uzun yıllar belirti vermeyebilir. Kist büyüdükçe, yerleştiği organa göre belirtiler ortaya çıkar. En sık karaciğer ve akciğerlerde görülür. Kistler karaciğere yerleştiğinde kişide bulantı, kusma, koyu renkli idrar, karın ağrısı veya karın şişliği görülür. Akciğere yerleştiğinde solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı görülür. Kistlerin patlaması kişinin ölümüyle sonuçlanabilir. 
NASIL KORUNULUR?
Kurban kesimi için özel kesim yerlerini kullanın. Kesimi veteriner hekim gözetiminde yapın. Kurban Bayramı'nda kestiğiniz hayvanların kistli sakatatlarını köpeklerinize yedirmeyin, derin bir çukura gömün. Köpeklerinizi yılda 4kez iç parazitlere karşı aşılatın. Çocuklarınızın eve gelince ellerini sabunlu suyla yıkamalarını sağlayın. Hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkayın. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra yiyin. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin.
NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Hastalığın tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler uygulanır.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Opel Insignia Yedek Parça Fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE