ANASAYFA
18 Kasım 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kurban ibadetinin önemi
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, kurban ibadetinin önemine değinerek, kurban ibadetinde dikkat edilmesi gereken hususları kamuoyu ile paylaştı…
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2019 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kurban ibadetinin önemi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, kurban ibadetinin önemine değinerek, kurban ibadetinde dikkat edilmesi gereken hususları kamuoyu ile paylaştı. Üzüm, zenginlik miktarı mal veya paraya sahip her Müslüman'a Hanefi mezhebine göre vacip olan bir ibadet olduğunu söyledi. 
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, tüm halkın Kurban Bayramı'nı kutladı ve kurban ibadetinin önemini paylaştı. Kurban ibadetinde dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Üzüm konuyla ilgili şunları aktardı:
"Yakınlığı ve kurbiyeti ifade eden Kurban; mali ibadetlerdendir. Müslüman, akıllı olmak, ergenlik çağına gelmiş, Hür, Mukim (yani misafir olmamak) ve nisap miktarı mal veya paraya sahip her Müslüman'a Hanefi mezhebine göre vacip olan bir ibadettir.
Nisap; dinen zenginlik ölçüsü demektir. Kurban Nisabı; kişinin temel ihtiyaçları ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olmaktır. Bu nisaba sahip olan kimseye Kurban Bayramı'nda kurban kesmek vacip olur. Zekât nisabı ile kurban nisabı aynı olmakla beraber, zekât nisabında olduğu gibi kurban nisabında, malın artıcı olması şart olmadığı gibi, üzerinden bir yıl geçmiş olması da aranmaz. Örneğin: Kurban kesme günlerinde zenginlik nisabına ulaşan kimseye kurban kesmek vacip olur. Ancak bu kişinin hemen zekât vermesi gerekmez bir yıl beklemesi gerekir.
KURBAN İBADETİNİN ŞARTLARI
Kurban ibadeti; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bu hayvanların erkekleri kurban edilebileceği gibi, dişileri de kurban edilir. Bunların belirli şartları vardır. Bunlardan Devenin 5, Sığır ile Mandanın 2 ve Koyun ile Keçinin bir yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Ancak Koyun 6 ayı tamamladığı hâlde, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa bu da kurban edilebilir. (Kurban hayvanlarında yaş kameri yıla göre hesaplanır.)
Koyun ve Keçi bir kişi, Sığır, Manda ve Deveye birden yedi kişiye kadar kurbana ortak olabilir ve bu kurbana ortak olanlarının hepsinin niyeti ibadet olmalıdır. Eğer içlerinden birisinin niyeti ibadet olmayıp sadece et elde etmek olursa bu kurban geçerli olmaz.
Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.
Çevre kirliliği için gerekli tedbirler alınmalı ve hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir. 
Kurban edilecek hayvanlar; Gösterişli, ayıpsız ve sağlıklı olmalıdır. Vatandaşlarımızın yapacak oldukları kurban ibadetlerinin geçerli ve sahih olması için aşağıdaki bir takım şartları ifade etmemiz yararlı olacaktır.
KURBANA MANİ OLAN HALLER
Kurbana mani olan hâller; iki veya bir gözü kör olan, kemiklerinde ilik kalmayacak derecede zayıflamış olan, kesim yerine yürüyüp gidemeyecek kadar topal olan, kulağının ve kuyruğunun üçte birinden fazlası kopmuş olan, dişlerinin yarıdan fazlası dökülmüş olan, doğuştan kulağı bulunmayan, memesinin ucu kesilmiş olan, koyun ve keçide bir, sığırda iki memesi kurumuş olan, boynuzların biri veya ikisi kökünden kırılmış olan, ilaçla sütü kesilmiş olan, pislik yiyip de bir süre hapsedilip temiz yiyeceklerle beslenmemiş olan, burnu kesilmiş olan, dilinin çoğu kesilmiş olan, ölüm derecesinde hasta olan hayvanlar kurban edilmezler.
KURBANA MANİ OLMAYAN HALLER
Kurbana mani olmayan hâller; doğuştan boynuzsuz veya boynuzu biraz kırılmış, dişlerinden biraz dökülmüş olan ile burulmuş hayvanların kurban edilmesi caizdir. Yaşlılığı sebebiyle sütten ve dölden kesilmiş olan, kulağı yarılmış, delinmiş, kırılmış ve buzağılı olan hayvanları kurban etmek sahih ise de, mekruhtur.
Kurbanın sahih olmasının şartları da şunlardır:
Kurban edilecek hayvanda, kurban olmasına engel kusurların bulunmaması. Kurbanın vaktinde kesilmiş olması. Kurban kesme günleri, bayram namazdan sonra olmak üzere, bayramın ilk üç günüdür.
Kurbanın etinden bir kısmını, sakatat veya derisini kasaplık ücreti karşılığı vermek caiz değildir. Kurbanı kişi kendisi bizzat kesebileceği gibi, başkasına da kestirebilir. Kişi, kurbanını bulunduğu şehir veya başka bir yerde 'vekâletle' kestirebilir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Opel Insignia Yedek Parça Fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE