ANASAYFA
18 Kasım 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Alo deri hattı!
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Türk Hava Kurumu (THK) bu bayram deri toplama faaliyeti yapamayacağından halkın derileri kendisinin imha yoluna gitmeyerek 153'ü arayıp yardım isteyebileceklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2019 07:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Alo deri hattı!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Türk Hava Kurumu (THK) bu bayram deri toplama faaliyeti yapamayacağından halkın derileri kendisinin imha yoluna gitmeyerek 153'ü arayıp yardım isteyebileceklerini söyledi. Dr. Tanrıkulu, “Halkımız bilinçli zaten mezbahada kesim yaptırıyor” dedi ve bayramda et ve tatlı tüketimi konusunda da az tüketmeyi önerdi. 
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, tüm birimlerle bayram hazırlıklarının tamamlandığını söyledi. Etler için 15 bin adet özel poşet dağıtılacağını belirten Dr. Tanrıkulu, şöyle dedi:
“ETLERE ÖZEL 15 BİN POŞET”
“Edirne Belediyesi olarak Kurban Bayramından önce Veteriner İşleri, Park Bahçeler, Temizlik İşleri birimlerimiz bayram hazırlığını tamamladı. Belediye Başkanımız Recep Gürkan'ın talimatıyla halkımızın etlerini sağlıklı şekilde poşetlere koyup kalın ve gıdaya temasa uygun maddeden yaptırdığımız 15 bin özel poşetler yaptırdık. Kurban kesim yerinde poşetleri dağıtacağız.
“DENETİMLERİ ARTTIRDIK” 
Kist hidatik ile (hayvanlarda görülen hastalık) ilgili uyarılarımızı yapıyoruz. Borsamızda mezbahada gerekli önlemleri aldık. Hem kurban satış ve kesim yerini belirledik. Zabıta birimleri de bayram öncesi denetimlerini arttırdı. Gıda denetim birimi olarak halkın daha sağlıklı ve güzel bir bayram geçirmesi için hijyenik ortamda alış verişini yapabilmesi için tatlı ve yufka üreten, satan yerleri denetledik. Mezarlıklarımızın temizliğini, kırık dökük çeşmelerin tamiratını yaptırdık.
“KENDİLERİ İMHA ETMESİN, 153'TEN YARDIM İSTESİN” 
Türk Hava Kurumu Edirne Şubesi deri toplama faaliyetini yapamayacağını bildirdi. O konuda önlemimizi aldık. Başkan Av. Coşkun Molla da açıklama yaptı. Kendisiyle görüştük. Temizlik İşleri birimine gerekli uyarıları yaparak iki üç vardiyaya çıkardık. Kesim borsada mezbahada yapılıyor. Deriler oradan alınarak muhafaza ediliyor. Halkımızın da derileri bir kuruma vermemişse borsada bırakması ve o şekilde yöntemle oraya çift vardiya koyduk. Vatandaş kendi yöntemleriyle imha yoluna gitmesin. Kentimizde son 5-6 yıldır kendi evlerinde kesim yapan yok rastlamıyorum. Halkımız bilinçli ve borsada mezbahada kestiriyor. Evlerin bahçelerinde kesim zaten yasak. Halkımız 153'ü arayarak yardım isteyebilir. Derileri lütfen kendi imkânlarıyla gömmeye imha etmeye çalışmasın, bize bilgi versin 153'ü arayıp gerekli yardımı istesin. THK deri toplayamayacağından ekip sayımızı arttırdık. 
“ÇOK FAZLA TATLI ET TÜKETMEYİN!”
Halkımızın bayramı sağlıklı geçirebilmeleri için çok fazla tatlıya yoğunlaşmamaları gerekiyor. Aşırı fazla olan her şey insan vücuduna zararlıdır. Kavurma ete birden yüklenmemeleri, ikram konusunda insanları zorlamamaları gerekiyor. Şeker, kronik hastalığı olanlar var o anlamda halkımız bizim için sağlıklı bayram geçirebilmeleri için az tüketmeleri, taze eti pişirip hemen tüketmemek gerekiyor.  
“HERKES İŞİNİ YAPSIN”
Kasaplarımız hepsi bilinçli ama bazen kendileri kurban kesmeye çalışıyor bu sırada ellerini kesiyorlar. Onlara da dikkat etsinler. Herkes işini yapsın. Kasaplık önemli meslektir. Kurban kesmeye kalkıyorsa bence yapmasın yoksa acillerde şu haberleri görüyoruz; 'Şu kadar insan kurban keserken elini kesti, kendini yaraladı' diye. Zaten kentimizde bu sorunlar yok ve bundan çok memnunum. Halkımız valilik ve belediyenin gösterdiği ve resmi olarak ruhsatlandırdığımız yerlerde kesimlerini yaptırıyor. O anlamda halkımıza önerim her şeyin fazlası zarar. Az iyidir diyor daha az tüketmekten yanayım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Opel Insignia Yedek Parça Fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE