ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
500 bin Romana ithal dert!
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Türkiye'de katı atık toplayıcılarının büyük bölümünü Roman vatandaşların oluşturduğunu belirterek, çöp ithalatına ilişkin kararın bu işten ekmek yiyen yaklaşık 500 bin kişiyi daha da yoksullaştıracağına dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 15-08-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
500 bin Romana ithal dert!

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Türkiye'de katı atık toplayıcılarının büyük bölümünü Roman vatandaşların oluşturduğunu belirterek, çöp ithalatına ilişkin kararın kendilerini daha da yoksullaştıracağını söyledi.
Dernek Başkanı Şallı, yaptığı yazılı açıklamada, “Doğa ve çevrenin korunması, Romanların sosyal sorunları kimsenin umurunda değil” diyerek şunlara yer verdi:
“Türkiye'de yoksullukla cebelleşen,  düzenli iş sahibi olamayan insanların geçim kaynağıdır çöp toplayıcılığı.  Bu tür işleri yapanların büyük bir çoğunluğu Roman vatandaşlarımızdır. Yaşama tutunmak için tek seçenekleridir katı atık toplayıcılığı. Sağlıksız ortamlarda çöplerde buldukları farklı cisimleri paraya döndürmenin becerisi altında evlerine ekmek getirmenin derdindedirler.
Ulusal basında çıkan: '500 bin kişi işsiz kalabilir. Çin'in satamadığı çöpleri ithal eden şirketler, Türkiye'yi adeta çöp ülkesine çevirdi. Kendi çöpümüz para etmeyince 500 bin kağıt toplayıcısı işsizlikle karşı karşıya kaldı..'  haberini iyi okumak gerekirse; Ülkemizde katı atık toplayıcılarının büyük bir çoğunluğu Roman vatandaşlarımızdır. 
İthal çöp bolluğu yüzünden sokaklardaki çöpün değerinin düşmesi Romanların kazancında büyük düşüşler olmasına neden olacak, sosyal yaralar daha da derinleşecektir.  Özellikle ekonomik politikalar daha çok büyük sermaye guruplarının istediği gibi şekillenmekte, 'alta kalanın canı çıksın' zihniyetine dönüşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi: 'Denizlerimizin kenarlarında orman alanlarımızda, yani buraları betona, toprağa çevirme gayreti içinde olanlar var.   Şu para var ya nelere muktedirdir. Bu kapitalizm nelere muktedirdir. Orman morman ne var ne yok kesip atıyo, götürüyo, oraya ben mimariyi dikeyim, malı götüreyim. Yapılan iş bu . Doğa söyle olmuş böyle olmuş onun umurunda değil' sözleri çok doğru olmakla beraber, şaşırmamak elde değil.  İster istemez 'Peki bizleri kim yönetiyor?' sorusu aklımıza takılıyor.  
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çöp ithalatına sınırlama getirme kararı almasına rağmen,  Sanayi Bakanlığı bazı büyük şirketlerin çıkarları doğrultusunda aldığı karar, bu işten geçimini sağlayan kişilerin sosyal tarafını görmezden gelmiştir. Alınan karar, 500 bin Roman vatandaşımızı ailelerini de ekleyince rakam 2 milyonu buluyor.  Ro-manlar için büyük bir sektör olan katı atık top-layıcılığı emeğinin de-ğersizleşme-sine, aşını, huzurunu, mutluğunu çalmak, daha da yoksul-laştırmaktır. 'Bu para var ya bu para nelere muk-tedir' diyen-ler büyük sermaye guruplarının isteklerini yerine getiriyorsa onlar için çevre,  doğa ve insan faktörünün önemli olmadığını göstermektedir. 
Doğa ve çevrenin korunması, Romanların sosyal sorunları kimsenin umurunda değil. Şarkıcı Kibariye ablamızın şarkısında söylediği 'İlle de Roman olsun' sözü başkaları için 'İille de para olsun, içinde çıkar olsun” sözlerine dönüşmüştür.”
ÇİN'İN ÇÖPLERİ KAĞIT TOPLAYICISINI VURDU
Şallı'nın bu haberinden önce 'Gazete Duvar' internet sitesinde “Çin'in çöpleri kağıt toplayıcısını vurdu” başlığı altında şu haber yer aldı:
“Türkiye'nin, plastik çöp ithalatı aylık 4 bin tondan bir anda 42 bin tona çıktı. Piyasadan etkilenen kağıt toplayıcıları işsizlik riskiyle karşı karşıya... Çin'in hava kirliliği ve çöp yığınları nedeniyle çöp ithalatına sınırlama getirmesi Türkiye'de gündem oldu. Boşta kalan çöplere talip olan Türkiye'nin, plastik çöp ithalatı aylık 4 bin tondan bir anda 42 bin tona çıktı. Çevre Bakanlığı çöp ithalatına sınırlama getirmek için geçen hafta bir karar yayımladı. Ancak Sanayi Bakanlığı'nın itirazı üzerine karar geri çekildi. İthal çöp bolluğu yüzünden sokaklardaki çöpün değeri düştü, topladığı çöpü satamaz hale gelen 500 bin kağıt toplayıcısı işsizlikle karşı karşıya… Çin, dünya plastik ve kağıt atığın yüzde 60'ını tek başına ithal ediyordu.”.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE