ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mavi Yengeç bereketi
Balıkçılığın ekonomisine önemli katkı sağladığı Enez'de yöreye özgü mavi yengeçler balıkçılıkla geçinen vatandaşlar için ayrı bir gelir kapısı oldu…
Haberin Yayın Tarihi: 17-08-2019 08:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Mavi Yengeç bereketi

Balıkçılığın ekonomisine önemli katkı sağladığı Enez'de bulunan lagün göllerinde çıkan mavi yengeçler balıkçılar için ayrı bir gelir kapısı oldu.
Türk-Yunan sınırını oluşturan Meriç Nehri'nin Ege Denizi ile buluştuğu Enez'deki lagün göllerinde çıkan mavi yengeçler balıkçılar tarafından yakalanıp S.S. Enez Su Ürünleri Kooperatifi'ne veriliyor. Enez'e özgü mavi yengeçler kasalar dolusu lüks lokantalara satılıyor.
Enez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Pınarcı yaptığı açıklamada; "Her yıl olduğu gibi bu yıl da dalyan gollerimizde mavi yengeç çıkıyor. Burada bunları tüketme imkanımız olmadığı için, Ege bölgesinden gelen lüks restaurant sahipleri alıyor ve orada müşterilerine sunuyor. Biz kooperatif olarak mavi yengeçleri kilosunu 8 liradan veriyoruz. Balıkçılarımız bu yüzden ayrı bir gelir elde ediyor. Allah bereket versin" diye konuştu.
Halk dilinde “Pavurya” olarak anılan Enez'e özgü mavi yengeçler, ızgara ve haşlama olarak yeniliyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde tüketilen yengeçler, son günlerde Türkiye'nin lüks lokantalarında da ilgi görüyor.
SON 8 YILDIR ÇOĞALDI
Saros Körfezi Enez sahili ve denizle bağlantılı lagün göllerinde bol miktarda görülen halk dilinde mavi yengeçler son 8 yılda bollaşmaya başladı. 
Hudut Gazetesi'nin 12 Eylül 2011 tarihli nüshasında “Yengeç Alarmı” başlıklı haberde konunun İl Genel Meclisi'nin gündemine geldiği de görülüyor. Haber şöyle:
“Mavi yengeçler Enez sahiline akın etti. Yaklaşık 40 yıldır görülmeyen ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen mavi yengeçler Enez sahillerine hücum ederken yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oldu. Mavi yengeç bolluğuna bölgede yaşanan taşkınların neden olduğu öne sürülüyor. Bu arada Enez için büyük bereket olarak değerlendirilen, yazlıkçılar ve balıkçıları tedirgin eden ekonomik deniz ürünü olan mavi yengeç konusunda İl Genel Meclisi duruma el koydu. Balıkçılık ve turizmin olumsuz etkilenmemesi için meclis Tarım Bakanlığı ve üniversitelerin su ürünleri bölümlerinin de araştırmaya yönlendirilmesi için düğmeye bastı. 
Saroz Körfezi Enez sahili ve denizle bağlantılı Lagün Gölleri'nde bu yıl bol miktarda görülen halk dilinde “Pavurya”, balıkçılık dilinde de “Mavi Yengeç” olarak anılan deniz ürünü Enez sahillerini istila etti. Mavi yengeçlerin sahillere akını şaşkınlıkla karşılanıyor. Balıkçı ağlarına da zarar veren mavi yengeçler balıkçıların da korkulu rüyası oldu. Balıkçılıkla uğraşanlar mavi yengecin bacak kısımlarının çok lezzetli ve adeta protein deposu olduğunu belirterek, kimi zaman ağlarına takılarak, parçaladığını söylüyor.
Protein zengini
Enez sahillerinde çok miktarda görülen mavi yengeçler sahile giren vatandaşı da ürkütüyor. Sezon sonunda sahillerde görülmesi vatandaşlar açısından da bir şans olarak nitelendiriliyor. Balıkçılar vatandaşların korkmamasını yengeçlere dokunmadıkları sürece zarar vermediğini belirtiyor. Bu kadar bol miktarda Enez sahillerini istila eden mavi yengeçlerin Eylül ve Ekim aylarında kumsala doğru gelerek yumurtalarını bırakıp tekrar iç kesimlere doğru geriye döndükleri ifade ediliyor. Protein kaynağı olan mavi yengeçlerin Enez için önümüzdeki günlerde ekonomik yönden katkı sağlayabileceği de belirtiliyor. Damaklarda muhteşem bir tat bırakan mavi yengeçlerin Avrupa sofralarını süsleyen kurbağa bacaklarıyla yarışması bekleniyor.
Kurbağa bacağıyla yarışması bekleniyor
Yengeçler önce öldürülüyor, ikiye bölünüyor. İçleri güzelce temizlendikten sonra bembeyaz eti ve kıskaçları ve ayakları ile pişirmeye hazır hale getiriliyor. İsteğe göre ya haşlama ya da ızgara yapılıyor. En lezzetlisini ise ızgarada pişirilen yengeç bacakları oluşturuyor. Daha çok öldürülmeden canlıyken her iki bacağı kırılarak tekrar denize salınan yengeçlerin koparılan bacakları ızgarada pişiriliyor.
Meclis:Berekete dönüştürmeliyiz
Eylül ayı oturumunu Enez de gerçekleştiren Edirne İl Genel Meclisi de Erol Açık, Mehmet Al, Özcan Soyupak, Kemal Kayalı, Mehmet Geçmiş, Sedat Zobar, Zafer Doğan imzasıyla verilen konuyla ilgili yazılı önergeyi gündemine aldı.
Enez İlçesi Lagün Gölleri, sahil kesiminde ve Sultaniçe bölgesine kadar alanda bol miktarda görülen mavi yengeç ciddi şekilde balıkçıları ve denize girenleri bazı yerlerde etkilediğini belirten üyeler buna karşı tedbir alınmadığı takdirde balıkçılığın ve turizmin olumsuz şekilde etkileneceği görüşünü savunuyor.
Tarım Bakanlığı üniversiteleri su ürünleri bölümlerinin acilen araştırmaya yönlendirilmesi gerektiğine vurgu yapılan önergede ayrıca, “Bölgemiz için ekonomik değerinin ne olduğu yeteri kadar bilinmediğinden, protein değeri çok yüksek olduğu iddia edilen bu ürünün bölgemiz için berekete dönüştürülmesi hususunun ilgili kurumlardan bilgi alınması için komisyona havalesini arz ederiz” denildi.
Meclis konuyu Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'na havalesine karar verdi.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE