ANASAYFA
05 Ağustos 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kıyıköy’de kıyım!
Çanakkale Kirazlı'da siyanürlü altın madeni için ağaç kesimine yönelik tepkiler sürerken, Kıyıköy'de Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı ile üç muhtar yaşanan ağaç katliamı için savcılığa suç duyurusunda bulundu… Kıyıköy Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı Samet Ayan, ÇED raporuna uyulmayarak 2 milyon ağaç kesildiğinin tahmin edildiğini belirtirken, Kıyıköy'de ağaç kıyımının Kaz Dağları'ndan 10 kat büyük olduğuna dikkat çeken TEMA Vakfı eski temsilcisi Hakan Dedeoğlu projenin dışına çıkıldığı, kesimlerin yağma boyutuna ulaştığını savundu…
Haberin Yayın Tarihi: 20-08-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kıyıköy’de kıyım!

HABER MERKEZİ
Çanakkale Kirazlı'da siyanürlü altın madeni için ağaç kesimine yönelik tepkiler sürerken, Kıyıköy'de Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı ile üç muhtar yaşanan ağaç katliamı için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kıyıköy Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı Samet Ayan, ÇED raporuna uyulmayarak 2 milyon ağaç kesildiğinin tahmin edildiğini belirtirken, Kıyıköy'de ağaç kıyımının Kaz Dağları'ndan 10 kat büyük olduğuna dikkat çeken TEMA Vakfı eski temsilcisi Hakan Dedeoğlu projenin dışına çıkıldığı, kesimlerin yağma boyutuna ulaştığını savundu.
Kıyıköy Güven Mahallesi Muhtarı İsmail Özen, Kale Mahallesi Muhtarı Sercan Başar ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Tamer Tan'ın gelişmeler üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundukları öğrenildi. 
Lüleburgaz'da yayınlanan Görünüm Gazetesi'nde Tansu Edip Gökbudak imzasıyla yayınlanan haberde “Kıyıköy'de sular durulmuyor!” başlığı altında burada yaşananlara yer verilirken, Milliyet Gazetesi de konuyu “Kıyıköy'de tepki çeken manzara” başlığı altında gündeme getirdi. Biri yerel, diğeri yaygın basındaki iki haber peşpeşe şöyle:
“KIYIKÖY'DE SULAR DURULMUYOR”
Rusya doğalgazını Avrupa'ya bağlayacak Türk Akımı projesinin Kıyıköy'den geçen hattında kesilen ağaçlarla ilgili sular durulmuyor. Görünüm Gazetesi'nin ulaştığı yetkililer kesilen ağaçların 2 milyondan fazla olduğunu söyleyerek, yaşanan kıyımı doğruladı. 
Kıyıköy'de kesildiği iddia edilen en az 2 milyon ağaç Kaz Dağları'nda kesilen ağaçların sayısından 10 kat büyüklüğüyle dikkat çekti. 
ÇED RAPORUNA UYULMADI
Görünüm Gazetesi'ne konuşan Kıyıköy Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı Samet Ayan, ÇED raporunda hattın geçeceği alanın genişliğinin 26.5 metre olduğunu ancak bu raporu uyulmayarak yer yer 200 metre genişliğindeki alandaki ağaçların tamamen kesildiğini söyledi. Ayan, "Şu anda 2 milyonun üzerinde ağacın kesildiği tahmin ediliyor. ÇED raporunda 26.5 metre olarak hesaplanmasına rağmen yer yer 70-80 metre, 150 metrelere kadar çıkan yerler var. Buraya moloz yığıyorlar. Yüksek tepeler olduğu için yüklenici firma çıkan hafriyatı kamyonlarla çekmek yerine işlerini hızlandırıp masraftan kaçınsın diye direkt ormanın içine yıkıyorlar. Kaz dağları yanında çok büyük bir rakam bu. Bununla ilgili olarak gerekli şikayetlerimizde bulunduk ama daha herhangi bir sonuç yok" diye konuştu. 
"MASRAF OLMASIN DİYE"
Kıyıköy Güven Mahallesi Muhtarı İsmail Özen de; "Katliam gittikçe artıyor" diyerek, "İfadelerimizi aldılar daha savcılığa herhangi bir şeyde bulunmadılar. Dilekçe veriyoruz 30 günlük süreyi bekliyorlar. Tam 30'uncu gün cevabını veriyorlar. İşi bilerek ağırdan alıyorlar. Müteahhit daha yaka yerlerin hafriyatını taşımak yerine ormanın içine yıkıyor. Bu nedenle geniş kazıyorlar. Çıkan toprağı ormana yığıyorlar. Nasılsa memlekette ses çıkaran da yok. Ciddi bir masraf harcayacaklar ki doğayı katlediyorlar" dedi. 
SARAY'A KADAR UZANIYOR
Doğalgaz hattındaki ormanlık alanın Tekirdağ'ın Saray ilçesine kadar olan 30 kilometre uzunluğundaki alanı kapsadığını söyleyen Muhtar Özen; "Orman hattı Saray'a kadar devam ediyor. Bizim hattımızda 30 kilometrelik yol komple ormandan geçiyor. Bu 30 kilometrelik hatta yüz binlerce ağaç kesildi. Devletin verdiği orman işletmesinin boru hattından geçmeyecek kısmını halka kestirdiler. O halka kestirdikleri hat kadar keserek orman altında yıkarak bırakarak götürüyorlar" diye konuştu.
"ŞİKAYETLERİMİZİ AĞIRDAN ALIYORLAR"
Özen, yaşanan olayla ilgili olarak şikayetlerde bulunduklarını ancak bu şikayetlerin ağırdan alındığı iddiasında bulundu.
Özen, "Şikayetlerimizi ağırdan alarak orman katliamını devam ettiriyorlar. Savcıya daha ulaşamadık. Savcıya gittiğimizde tahkikat için jandarmaya yönlendirdi. Jandarma daha tahkikatı yapmadı. 200 metreye çıkan yer var. Jandarmanın tahkikatı almaması çok düşündürücü. Orman işletmesi 26.5 metreyi geçmeyelim diye başına insan dikiyor. Ama firma çatır çatır ağaçları keserken başında kimse yok" dedi. 
DEDEOĞLU: "ACAYİP BİR KATLİAM VAR"
Öte yandan yaşanan olaylarla ilgili olarak çevre gönüllüsü TEMA Vakfı eski temsilcisi Hakan Dedeoğlu, "Orada acayip bir katliam var. Çok acı bir durum. Ben 1 milyon 650 bin ağacın kesildiğini zannediyordum ama Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı Samet Ayan 2 milyondan fazla ağacın kesildiğini söyledi. Projeyi incelerseniz orada 1 milyon 650 bin lafları geçiyor. ÇED raporunda resmiyet 26.5 metre genişliği üzerinden geçiyor. Fakat oradaki genişliği en az 5 metre olan iş makinelerini yan yana koyduğunuzda 13-14 tane iş makinesi alana sığabiliyor. En dar yerleri 30-35 metre" şeklinde konuştu. 
"MÜTHİŞ BİR TALAN OLGUSU VAR"
Kaz Dağları'nda yaşanan ağaç kesimlerinden de bahseden Dedeoğlu, "Tüm ülkenin hatta dünyanın dikkatini çeken Kaz Dağları gerçekten çok önemli büyük bir katliamdır. Gerek yer üstü gerekse yeraltı noktasında ne yazık ki yabancılara kurban verilmiştir. Dolayısıyla bunun o noktasal anlamda gözden geçirilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan dünkü Kıyıköy ziyaretimde gözlemlediğim kadarıyla müthiş bir talan olgusu görülüyor. Sürekli toprak ormana boca ediliyor" ifadelerini kullandı. 
"BURADA ORMAN KIRILIYOR"
Dedeoğlu, Kıyıköy'de yaşanan ağaç kesimlerinde çok büyük bir tahribat olduğunu söyleyerek, "Burada orman kırılıyor. Bir ağacı kesersen, budarsan tekrar fışkırır. Hatta yangında bile yandığı zaman yeniden çıkar. Ancak burada ormanı kırıyorlar. Toprakla ağacı kırıp üstünü örtüyorlar. Burada enterasan bir çarpıklık olduğunu gözlemledim. İnsanlar malına sahip çıkamıyor" dedi.
"PROJENİN DIŞINA ÇIKMIŞLAR"
Konuyla ilgili olarak Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı Ayanla da görüştüğünü belirten Dedeoğlu, "Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı orada bana kesilen alanları gösterip, bir yerden sonra ağaç kesmeyi bıraktıklarını söyledi. Neden diye sorduğumda projenin dışına çıktıkları için durduklarını söyledi" diye konuştu. 
"DEVLETE UYGUN HAREKET EDİLMELİ"
Dedeoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; "Devlet millet demektir. Millet devlet olduğunun farkında olarak hareket etmelidir. Milleti yani devleti idare eden iktidar ve onun altındaki kolluk kuvvetlerine kadar herkesin devlete uygun hareket etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bundan herkes zarar görecektir."
KIYIKÖY'DE TEPKİ ÇEKEN MANZARA
Çanakkale Kirazlı'da siyanürlü altın madeni için ağaç kesimine yönelik tepkiler sürerken, Trakyalı çevreciler de Kıyıköy'de kesilen ağaçlar için savcılığa başvurmaya hazırlanıyor.
Türk Akımı projesi kapsamında Kıyıköy Selvez Koyu'ndan Saray ilçesine uzanan boru hattı güzergahında, ÇED raporuna aykırı işlem yapıldığını öne süren Kıyıköy'deki 3 mahallenin muhtarları geçtiğimiz günlerde Jandarma Karakolu'na şikâyette bulundu.
Güven Mahallesi Muhtarı İsmail Özen, “ÇED raporuna göre boru hattının geçeceği güzergahtaki inşaat koridoru ortalama 26.5 metre genişliğinde olması gerekiyor. Proje alanının yaklaşık 2 bin 663 hektarlık kısmı 1. sınıf, 1294 hektarlık kısmı ise 2. sınıf tarım arazilerinden oluşuyor. Selvez Koyu'ndan Saray İlçesine olan güzergâh meşelik orman. Bu hatta ortalama 26.5 metre olması gereken inşaat koridoru belli bölgelerde 3, 4 katına çıkmış durumda. ÇED raporuna aykırı işlem yapıldığını tespit ettik. Dozerlerle yıkıp geçmişler. Kamu malına zarar verenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Sözleşme ve hukuk kurallarına aykırı olarak kamu malına zarar veren şahıslara karşı yasal işlem başlatılmasını istiyoruz. Çevreci vekillerimizi Kıyıköy'de de görmek istiyoruz. Hesaplamalarımıza göre ÇED raporuna aykırı olarak Kaz Dağları'ndaki rakamdan çok daha fazla ağaç katledildi” dedi.
Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Murat Sevgi ise projenin doğal yaşam ve ormanlara zarar vermeden yürütülmesi gerektiğini vurgularken, “Kimse boru hattına karşı değil ancak ortada yanlış bir işleyiş var. Kıyıköy'den Saray'a uzanan hat orman alanı. Bu hattın güvenliği için orman traşlanıyor. Çifte boru geçen yerlerdeki genişlişliğin 52 metreye çıktığı belirtiliyor ancak bölgedeki arkadaşlarımız tek boru geçen yerlerde ağaç katliamı yaşandığını söylüyor” ifadelerini kullandı.
DOĞRU DEĞİL
Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç ise “Geçtiğimiz günlerde ağaç katliamı yaşandığı öne sürülen hattı yerinde inceledim. Çift boru geçen yerlerde 53 metrelik koridor açıklığı için geçiş izni alınmış. Bazı yerlerde 100 metreye varan açıklık olduğu ve yüz binlerce ağaç kesildiği iddiaları ise gerçeği yansıtmıyor” dedi. 
TEMA Vakfı üyesi Hakan Dedeoğlu ise şunları söyledi: “Ormanlık alandaki fazla ağaç kesimlerinin nedenleri araştırılmalı. Niçin fazladan ağaç kestiler? Kıyıköy Belediye Başkanı'nın, 'çift boru geçen yerlerde genişlik 2 katına çıkarıldı' söylemi doğru değil.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ARAMIZDAN AYRILANLAR
‘99 yıldır değişmez başkomutan’
Kapılar kendine geldi!
Trafikte ceza yağdı
EDİRNE İCRA DAİRESİ
EDİRNE F TİPİ YÜKSEK GÜVENLİKLİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
EKK'den Edirne Raporu
Aday öğrencilere online fuar
Temmuz şampiyonu yumurta
Nöbetçi Eczaneler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE