ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bir bina iki lise!
Edirne 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, binasında planlanan depreme karşı güçlendirme çalışması nedeniyle 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nda İlhami Ertem Anadolu Lisesi binasında değişimli olarak ikili öğretim yapacak… Sabah grubunda 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, ardından İlhami Ertem Anadolu Lisesi öğrencilerinin 8'er ders saati eğitim görecekleri ikili uygulamaya sendika temsilcileri ve öğrenci velileri tepki gösteriyor...
Haberin Yayın Tarihi: 21-08-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bir bina iki lise!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nda İlhami Ertem Anadolu Lisesi binasında değişimli olarak ikili öğretim yapacak. Sabah grubunda 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, ardından İlhami Ertem Anadolu Lisesi öğrencilerinin 8'er ders saati eğitim görecekleri ikili uygulamaya sendika temsilcileri ve öğrenci velileri tepki gösterdi.
80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde depreme karşı güçlendirme çalışması yapılacağında eğitim öğretime yeni dönemde İlhami Ertem Lisesi'nde geçici olarak devam edecek. Muhtar İrfan Tasmalı, "Bir binada iki okulun öğrencileri olacak, sayı artacak, illa ki sorun yaşanacak" dedi. Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, tan gün eğitim için şartların zorlanabileceğini belirtirken, Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına yaşanacak sorunları sıraladı ve "Risk şimdi mi anlaşıldı?" diye sordu. 
Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Tasmalı,"İki okul birleşince elbette sıkıntı olur" diyerek şöyle konuştu:
"BİR BİNADA İKİ OKUL, SIKINTI OLUR"
"Öğrencilerimiz tatilde yeni eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kaldı. Mahallemizde 9 okuldan 3'ü lise. 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi (eski Edirne Lisesi) binasında bu yıl güçlendirme çalışması yapılacağını öğrendik. 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin bu yıl mahallemizdeki İlhami Ertem Lisesi'nde eğitim alacaklar. Çift eğitim yapılacak olan İlhami Ertem Lisesi'nin bakım onarımı sürüyor. Eğitim erken başlar geç biter. Okulda öğrenci sayısı artacak ister istemez sıkıntı olacaktır. İki okulun öğrenci sayısı bir okulda birleşince elbette sıkıntılar olur. Depreme karşı 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde güçlendirme yapılacakmış. Bu arada kayıtlar zaten puanlara bölgeye göre yapıyorlar. Üniversite kayıtları başladı ve mahallemizden çok sayıda gencimiz üniversiteyi kazandı bu bizi mutlu etti." 
"TAM GÜN İÇİN ŞARTLAR ZORLANABİLİR”
Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, konuyla ilgili yeni bilgi sahibi olduğunu belirtti. "Tam gün için eğitim için şartlar biraz daha zorlanabilirse öğrencilerimiz sabahın yedisinde ders başı yapmayacak akşamın dokuzunda dersten çıkmayacak" diyen Yıldız şu görüşü paylaştı:
"80. Yıl  deprem için kuvvetlendirilecekmiş duyumumuz bu şekilde. Deprem etüt raporu sonucunda kuvvetlendirme çalışması yapılacakmış. Haliyle aciliyet arz eden bir husus. 
Bununla beraber Anadolu Lisesi gibi bir lisede tadilat sırasında öğrencilerin geçici olarak İlhami Ertem Lisesi ile aynı binaya taşınması kararı alınmış ve ikili öğretimle bu süreç tamamlanma yoluna gidilmiş. Tabi ki öğrencilerimizin deprem riski taşıyan bir binada eğitime devam etmesini her aklı selim vatandaş gibi istemeyiz. Ancak İlhami Ertem Lisesi'nin derslik sayısı ile 80.Yıl Anadolu Lisesi'nin derslik sayısı neredeyse aynı ve şubelerin toplamı İlhami Ertem Lisesi'nin mevcut dersliklerinin tamamının kullanılması ile ikili öğretime gerek kalmadan tam gün eğitimle geçici olarak 80.Yıl Anadolu Lisesini İlhami Ertem Lisesi binasında eğitim öğretime devam etmesi mümkün gibi duruyor.
Burada planlamada İlhami Ertem Lisesi idarecilerine büyük iş düşüyor. Lisemizin idaresi bina içindeki sınıflardan çeşitli amaçlar için hazırlanmış olan derslikleri geçici olarak gerekli fiziki düzenleme ile 80. Yıl Anadolu Lisesi ile beraber İlhami Ertem Lisesi tam gün eğitime devam ederek öğrencilerimizin eğitiminde bir aksaklık yaşanmayacağı kanaatindeyiz. Hal böyle iken derslik sayısı yeterken işi kestirmeden yapıp aynı anda iki okul bir binada olmaz diye düşünülmüşse ilimizde buna benzer bir çok durum yaşanmıştır ve halen daha da yaşanmaktadır. İpsala ilçe merkezimizde iki değil üç okul yıllardır aynı binada eğitim görmekte ve eğitim çalışanlarının büyük gayreti ile bir sorunda çıkmamıştır.
"ÖNÜMÜZ KIŞ HAVA ERKEN KARARIYOR"
Eğer tam gün eğitim için şartlar biraz daha zorlanabilirse öğrencilerimiz sabahın yedisinde ders başı yapmayacak akşamın dokuzunda dersten çıkmayacak. Hatırlatmak isteriz önümüz kış hava erken kararıyor. Okullarımızın düzenlediği üniversite hazırlık kurslarında da aksama olmayacak. Sosyal  faaliyetler için zaman sıkıntısı yaşanmayacak mümkün olduğunca az hasarla eğitim öğretim yılı tamamlanmış olacak."
"RİSK ŞİMDİ Mİ ANLAŞILDI?"
KESK'e bağlı Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına da, "Devlet Anadolu Liselerini tercih eden öğrencileri cezalandırmak isteyen yetkilileri yaptığı yanlıştan bir an önce vaz geçmeye davet ediyoruz" dedi ve okulların açılmasına yakın sürede işin oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Yaşanacak sorunları da sıralayan Fırtına şunları söyledi:
"Yakın zamanda duydum, çok üzüldüm. Yıllardır hizmet veren okulun riski şimdi mi anlaşılmış, neden önlem almamışlar? Okullar açılırken oldu bittiye getirilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Eğitim öğretim gibi dertleri yok, genelde kadrolaşarak atadıkları idarecilerle okullarda eğitimi bitirdiler. Şimdi tamamen okullardan uzaklaştırmaya çalışılıyor. Her iki okulumuzu da atanan idareciler eğitim kalitesini düşürdü, okullarda huzur bırakmadılar. Halkın çocuklarını İHL ve özel okullara yönlendirme çabaları sonuç vermeyecektir.
Devlet Anadolu Liselerini tercih eden öğrencileri cezalandırmak isteyen yetkilileri yaptığı yanlıştan bir an önce vaz geçmeye davet ediyoruz. Veli öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımla görüşüyorum çok sayıda olumsuzluklar iletiyorlar. Hepsi huzursuz, endişelerini belirtiyorlar.
Öğrenciler çok erken saatlerde gelip, çok geç saatlerde çıkacak. Tamamlayıcı kursları aksayacak, faaliyetler yapılamayacak. Öğretmenler için de mekan yetersizliğinden büyük kargaşa yaşanacak. Branş dersleri verimli işlemeyeceği çok açık. Veliler 'buna  çocuklarımızın geleceğini çalmalarına izin vermeyeceğiz' diyor.
Eğitim Sen Edirne Şubesi olarak biz de tüm gücümüzle konunun takipçisi ve yanlışın düzeltilmesi için mücadele edeceğiz. Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu ve bizlere güç verenlerle birlikte olduğumuz sürece, bu gerici saldırılar mutlaka püskürtülecektir şüphemiz yok."
DERS SAATLERİ
80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi için hazırlanan 1. Dönem Sabah Grubu Ders Saatleri şöyle:
1.Ders: 07.30-08.10 /  2.Ders: 08.20-09.00 / 3.Ders: 09.05-09.45 / 4.Ders: 09.50-10.30 / 5.Ders: 10.35- 11.15 / 6.Ders: 11.20-12.00 / 7.Ders: 12.05-12.45 / 8.Ders: 12.50-13.30
İlhami Ertem Anadolu Lisesi için hazırlanan 1. Dönem Öğle Grubu Ders Saatleri de şöyle:
1.Ders: 13.35-14.15 / 2.Ders:14.20-15.00 / 3.Ders: 15.05-15.45 / 4.Ders: 15.50-16.30 / 5.Ders: 16.35-17.15 / 6.Ders: 17.20-18.00 / 7.Ders: 18.05-18.45/ 8.Ders: 18.50-19.30
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE