ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Istrancalar ağlıyor!
Saray Doğayı Koruma Derneği, Kıyıköy de Kaz Dağları'ndan 10 kat daha fazla ağaç katliamına yol açan Türk Akımı Projesi'ne ilişkin ÇED olumlu kararının çok ivedi iptal edilmesi için Vize Güven Mahallesi Muhtarlığı'nın Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusuyla birlikte Kırklareli Valiliği'ne başvurdu…
Haberin Yayın Tarihi: 22-08-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Istrancalar ağlıyor!

Saray Doğayı Koruma Derneği, Kıyıköy de Kaz Dağları'ndan 10 kat daha fazla ağaç katliamına yol açan Türk Akımı Projesi'ne ilişkin ÇED olumlu kararının çok ivedi iptal edilmesi için Vize Güven Mahallesi Muhtarlığı'nın Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusuyla birlikte Kırklareli Valiliği'ne başvurdu.
Saray Doğayı Koruma Derneği adına Başkan Mustafa Kurtul Karabulutlar tarafından yapılan Türk Akımı Kara Kısmı Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile ilgili başvuruda ÇED Raporu'na aykırı olarak ruhsat alanı dışında ve ruhsat alanı içinde de taahhüt edilenden fazla ağaç kesimi yapıldığına dikkat çekildi.
İlk 27 km si tamamı orman alanı olan güzergâh üzerinde ayrıca bölge içme suyunu karşılayan Pabuç Dere, Kazan Dere, Vize Dere ve Kuru Dere yer aldığı belirtilen başvuruda, “ÇED Raporuna aykırı bir biçimde dere yataklarına da ağır zararlar verildiği gözlemlenmektedir. Proje sahası içerisinde 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına göre de içme kullanma suyu mutlak, kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanları, Yer altı suları besleme alanları, Aşırı yer altı suyu çekim alanları bulunmaktadır. Bu durum aşağıda açıklandığı gibi, ulusal ve uluslararası mevzuata, ÇED Yönetmeliğine ve ÇED raporuna aykırıdır” denilerek ilgili mevzuat hatırlatıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının "Sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması" başlıklı 56. maddesinde; "Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir" hükmüne yer verilen açıklamanın sonuç ve istem bölümünde ise şunlar bulundu:
“Yukarıdaki açıklanan olgular ve hukuki nedenlerle; küresel iklim krizinin kendini apaçık gösterdiği; ülkemizin hızla su fakiri bir konuma doğru ilerlediği; yaşamın kaynağı suların açıkça tehlikede olduğu bir zamanda insan yaşamını, sağlığını, geleceğini tehlikeye atan ve doğayı tahrip eden bu projeye ÇED olumlu kararının 2872 sayılı K.nun 15. maddesi uyarınca çok ivedi iptal edilmesini talep ederiz.”
     

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE