ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yeni ders yılı yeni servis ücreti
Edirne Servis Araçları Odası Başkanı Ergun Ellibir, 2019/2020 öğretim yılı öğrenci servisi hizmet ücretinin 0 kilometreden 3 kilometreye kadar 192, 3-6 kilometre 228, 6-10 kilometre 264, 10-15 kilometre 300, 15 kilometreyi aşan her kilometre için 7,2 TL olarak uygulanacağını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-08-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yeni ders yılı yeni servis ücreti

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne'de öğrenci taşıyan (S) plakalı araçların servis ücretleri belirlendi. Edirne Belediye Meclisi'nin 01.08.2019 tarihli toplantısında belirlenen fiyatlara ilişkin Edirne Servis Araçları Odası Başkanı Ergun Ellibir, 2019-2020 öğretim yılında,  zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. 
Edirne'de öğrenci taşıyan (S) plakalı araçların servis ücretleri belirlendi. 'Zam kaçınılmaz' diyen Oda Başkanı Ergun Ellibir, geçen yıla göre girdilerin yüklü miktarda arttığını halkı ve esnafı mağdur etmeden en uygun tarifenin belirlendiğini söyledi. Ellibir açıklamasında şunlara yer verdi:
"Buna göre; 2019/2020 öğretim yılı öğrenci servisi hizmet ücret tarifesi yüzde 8 KDV dahildir. 0 kilometreden 3 kilometreye kadar 192, 3 kilometreden 6 kilometreye kadar 228, 6 kilometreden 10 kilometreye kadar 264, 10 kilometreden 15 kilometreye kadar 300, 15 kilometreyi aşan her kilometre için 7,2 TL."
Ücret tarifesi ile ilgili uyulacak şartları da Ellibir şöyle sıraladı:
"Rehber personel olması gereken  araçlara  fiyatın üzerine 110,00 TL rehber ücreti eklenecektir. Fiyatlara KDV dahildir. Yarı yıl tatilinde ücret alınmaz. 
YÜZDE 20 KARDEŞ İNDİRİMİ
Kardeş indirimi (gerekli belgeler ibraz edilmesi ve aynı servisi kullanmaları halinde) % 20 olarak uygulanır. farklı servisleri kullanmaları halinde %10 olarak uygulanır. Belirlenen öğrenci ücretine kdv dahil olup, bir kişilik aylık sabah okula gidiş ve dönüş için geçerlidir. Etüt için yapılan ilave servis hizmeti için servis ücretinin %30'u ilave edilir. Özel eğitim  kurumlarınca servis ücretinin velilerden tahsilinde belirlenen ücretlerden daha yüksek servis ücreti talep edilemez."      
"KORSAN SERVİSE DİKKAT"
Başkan Ellibir korsan taşımacılığa da dikkat çekip velileri uyardı. Ellibir, 03.06.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6321 sayılı kanun ile değişiklik yapılan 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunun değişikliği ile belediyeden izin belgesi almaksızın öğrenci taşıyan araçlara ve araçlardan faydalanan öğrenci velilerine 334 TL ceza kesileceğini belirtti. 
Ellibir, "Çocuklarınızı korsan tabir ettiğimiz (S) plakasız ve belgesiz araçlara, hususi otolarla  ve taksiler ile servis yaptırmayın. Çünkü servis şoförleri eğitimli belgelidir. servis  araçları özel donanımlı ve güvenli araçlardır. Çocuklarımızın can güvenliği için belgeli (S) plakalı öğrenci servis araçlarımızdan faydalanmaları gerektiği söyledi. Bu nedenle velilerimize burada önemli görevler düşmektedir. Çocuğunuzu bindirdiğiniz aracın (S) plakalı araç olması ve belediyeden gerekli izinlerini almış araç olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Yeni eğitim ve öğretim yılının şimdiden öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını, başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum. Esnafımıza da kazasız belasız bir dönem geçirmesini temenni ediyorum" dedi. 
SERVİS ARAÇLARINDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER
Başkan Ellibir, okul servis araçlarında olması gereken özellikleri de şöyle sıraladı:
"Okul servis araçlarının arkasında “okul taşıtı” yazısı bulundurulmalı. Okul servis aracının arkasında öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde okunacak şekilde, siyah renkte, büyük harflerle “DUR” yazısı bulunmalı.
Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı; iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanmalı. Okul servis araçlarında Araçların imal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda bulundurulmalı. Okul servis araçlarının kapıları, şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde olmalı.
Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli olmalı ve bu araçların altı ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmalı. Ayrıca taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin öngördüğü periyodik muayeneler de yaptırılmış olmalı. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları, oniki yaşından büyük olmamalı. Araca ait tescil belgelerinde gösterilen oturacak yer adedi; aracın içerisine, görülebilecek bir yere yazılarak sabit şekilde monte edilmeli. Okul servis aracı; Araçların imal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine uygun olmalı. Gerektiği hallerde ilgili meslek odası, okul veya iş yeri ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için araçta telsiz veya mobil telefon bulunmalı. Taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalı.
Taşıtlarda görüntü ve müzik sistemleri, taşıma hizmeti sırasında kullanılmamalı. Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nde okul servis sürücülerinin uyması gereken kurallar belirtilmiştir. Buna göre şoförler öncelikle öğrencilerin oturarak rahat bir yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla araçlarında gerekli tedbirleri almalı. Öğrencileri, taahhüt ettikleri yere kadar götürüp getirmeli ve servis hizmeti sırasında taşıta başka herhangi bir yolcu almamalı. Taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere araçta rehber personel bulundurmak zorundadır. Okul servis araçlarında şoförlük yapabilmek için sürücülerin ilgili belediyeden özel izin belgesi almaları gerekiyor. Ayrıca bu kişiler, belirlenen okul servis araçları fiyat tarifelerindeki ücrete uymakla yükümlüdür. Okul servis araçlarında güvenli bir yolculuğun gerçekleşmesi için öğrencilerin de uyması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Öğrenciler, servis araçları tam durmadan araca binmeye ve araçtan inmeye çalışmamalı. 
ÖĞRENCİLERİN UYMASI VE DİKKAT ETMESİ GEREKEN KURALLAR
Öğrenciler, rehber personelin yardımıyla araca sırayla binip araçtan yine sırayla inmeli. Öğrenciler; yaşı küçük, hasta veya engelli öğrenci varsa onlara öncelik tanımalı, araçtaki diğer öğrencileri itmemeli. Araca bindikten sonra yerine geçip oturmalı, hemen emniyet kemerini bağlamalı. Araç hareket hâlindeyken ayağa kalkmamalı, camları açmamalı, elini, kolunu ve başını kesinlikle camdan dışarı çıkarmamalı. Şoförün dikkatini dağıtacak davranışlardan kaçınmalı. Servis aracından indikten sonra varsa kaldırıma veya güvenli bir alana geçmeli ve araçtan uzaklaşmalı. Araçların arkasından karşıya geçmeye çalışmak ve aracın arkasında durmak çok tehlikeli olduğundan bu davranışlardan kesinlikle kaçınmalıdır. Araçtan inince karşıya geçilecekse kaldırıma çıkmalı, servis aracının ilerlemesini beklemeli ve yolu tamamen görebilecek hâldeyken karşıya geçme kurallarına dikkat ederek geçmeli."

                               

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama