ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Hakiki Çingene isen Üç Maymunu oynamayacaksın’
Edirne Roman Eğitim Gönüllüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Roman hak savunucusu olarak görülenlerin asıl amacının milletvekili seçilebilmek olduğunu, dertlerinin asla Roman olmadığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-08-2019 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Hakiki Çingene isen Üç Maymunu oynamayacaksın’

Edirne Roman Eğitim Gönüllüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Roman hak savunucusu olarak görülenlerin asıl amacının milletvekili seçilebilmek olduğunu, dertlerinin asla Roman olmadığını söyledi.
Dernek Başkanı Şallı yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de hızla artan Roman dernek sayısının bazı üniversitelerin ve akademisyenlerin çalışma raporlarına konu olduğuna dikkat çekerek, giderek artan Romanların örgütlenme eğilimlerine olumlu vurgu yapılarak değinilmesinin bir yandan da Roman sivil toplum örgütlerine yönelik eleştirileri raporlarına, makalelerine yansıdığını söyledi. Şallı şöyle devam etti:
“İçeriği; Roman derneklerinin siyasallaşması, özünden uzaklaşılmasıdır. Bunu tartışmaya ihtiyaç duyulduğundan öz eleştiriler bağlamında; 2019 yılı ilk Roman çalıştayı ve 2010 yılındaki Roman Açılımı sonrasında hızla artan Roman derneklerinin sayısı gerçek anlamda örgütlenmeyi yaratamadığı gibi, kurucuların meseleye gerektiği gibi vakıf olamadıkları, eğitim yetersizliği, ekonomik yoksunlukları sebebiyle ciddi bir duruş sergileyemediği, en önemlisi meselede samimi olmayanların çoğunlukta olmasıydı. Bugün sayıları 500'ü bulan Roman derneklerinin işlevselliği yeterli seviyede olmadığı gibi hak temelli yaklaşımlardan uzaktır. Siyasetle özleşen durumları tiyatroya dönmüştür. Roman toplumunda yer bulamayan dernekler, kamuda da güven yaratamamıştır. Toplumsal birliktelik yaratamama, dernek başkanlarının kişiselleşmesi diğer bir deyişle kurumsallaşamaması en büyük eksikliktir. Romanlara yönelik temel hak mücadelesi sınırlı sayıda Roman dernek başkanının kişisel çabaları ile sürdürülmeye çalışılmaktadır. Üzücü olan tarafı da Roman toplumunun kendileri için yapılan çalışmalara ilgisizliği de ayrı bir sorundur”
Roman açılımında siyasilerin toplantıya katılan Roman dernek başkanlarına yönelik 'sizlerden de milletvekili çıkabilir' söylemlerinden etkilenen çok sayıdaki dernek başkanını heyecanlandırdığını, siyasetin dokunuşunun bazılarını vekil olma çabalarına yönlendirdiğini belirten Şallı şöyle devam etti:
“Bugün siyasi karşılığı AKP'ten bir, CHP' den bir vekil olarak parlamentoda yerini aldı. Özellikle son yerel seçimde sayısı azımsanmayacak kadar Roman dernek başkanı siyasi taraf oldu. Siyasette harcadıkları enerjiyi Romanların hak temelli mücadelesinde kullanmış olsaydılar daha büyük bir anlam kazanırdı. AKP'den umduğunu bulamayanlar, CHP içinde vekil olma gayretleri sonuçsuz kalanlar, seçilmeyecek sıraya konulanlar ve hatta sıralamaya giremeyenlerden bazıları küskünlük içine girmiş, sitemini sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlar yaparak dile getirmişlerdir. Bazıları 'Acaba ben de aradan sıyrılıp milletvekili olabilir miyim?' hesapları da tutmamıştır. Açık ve net ifade ediyorum. Roman hak savunucusu olarak görülenlerin asıl amacı milletvekili seçilebilmektir. Dertleri asla Roman değildir.
Roman toplumu yaşam derdinde, Roman dernek başkanlarının geneli siyasi ikbal peşinde…
Eskiden Roman aktivistler veya Roman dernek başkanları arasındaki iç çekişmeler bugün son bulmuş görünse de, kendi aralarında hızla federasyonlaşma, konfederasyon olma gayretleri lider olma isteklerinden kaynaklanmaktadır. Bu oluşumların hiçbir toplumsal karşılığı da yoktur. Kendileri çalıyor, kendileri oynuyor. Meselenin sağlıklı yürümesini engelledikleri bir yana, bu işte samimi ve katkı sunacak insanların önünü kapamışlardır. 
Roman dernek başkanları, konfederasyon başkanları unutmasınlar ki, dost acı söyler. Milletvekili, yerel yönetimlerde var olma hakkınız elbette var. Gücünüz yetiyorsa bunu Roman kimliği ile değil, kendi kişisel başarılarınız  ile başarmanız gerekir.
Hadi var sayalım Roman vekil sayısı arttı. Türkiye'nin bugün geldiği yeni başkanlık sistemi içinde parlamentoda konuşmak neyi değiştirecek. Maaşını alır, geleceğini güvence altına alırsın. Siyasette sana kesilen kumaş kadar gömlek dikersin. Romanların eskisi gibi milletvekili seçilmesi için yoksulluk edebiyatının para etmediğini de herkes bilsin. Türkiye'nin bugün geldiği siyasal şartlar ve özellikle ağır ekonomik koşullar tüm kesimleri ağır bir şekilde etkilemeye başladı. Eskiden Roman vatandaşlarımızın yoksulluğunu, ayrımcılığını konuşur iken, bugün geldiğimiz noktada; toplumun geneli ayrımcılığa uğramakta, ekonomik yoksunluğu hissetmektedir. Ülkemizde bulunan Roman nüfusu kadar, bir o kadar da Suriyeli var sorun iki kat arttı. Roman toplumunda “Suriyeliler kadar değerimiz yok” sitemlerini de kimse göz ardı etmesin. Anlaşılan Roman sorunları başka bir bahara kaldı. Eskiden Sosyal adaletsizlik, ekonomik yoksunluk Romanları etkiliyor diyorduk. Memlekette birilerinin eli yağda, biri bal da iken, toplumun genel kesimi ağır bir borç sarmalında boğuşmakta, temel ihtiyaçları karşılamakta zorlanmakta, ahlaki çöküş sinyal vermektedir. Roman vatandaşlarımız kendilerine yaşam zorluğunu, ayrımcılığı dert edinmesinler ekonomik koşulların ağırlaşması büyük bir hızla devam ederse yakında toplumun büyük bir çoğunluğu Roman olacak.
Ekonomik koşullar Roman sivil toplum örgütlerinin üstüne ölü toprağı sermiş durumda. Eskisi gibi sosyal medyada esen gürleyen, canlı yayın yapan, parti savunuculuğu yapan da kalmadı. Umutlar yeni seçime kaldı. Demokrasinin bir parçası olan sivil toplum örgütlenmesinde Roman derneklerinden demokrasi temel haklar ve özgürlük kavramlarını hiç duyamadık. Siyasi partiler her zaman kendi istediği insan tipini yaratmaya çalışırlar bu insan tipine Roman dernekleri de dâhil olmuştur. Demokrasilerde bilinçli toplumu yönetmek daha zordur. Türkiye'de nasıl ki, toplumun geneli demokrasi kavramını içselleştirememişse, Roman dernekleri de Roman sorunlarını içselleştirememiştir. İçselleştirebilseydik Roman meselesi bugün büyük bir ilme kazanırdı. Sivil toplum örgütleri demokrasinin gereğidir. Parti yandaşlığı değildir. Demokraside hak arama mücadelesi yok ise, kula kulluk etmekten kimse kurtulamaz. Sorunları sadece AB projeleri içinde değil, oradan buradan dolanmadan ifade etmek gerekir. Romanların gerçek sesi olmak zor olsa da hakiki Çingene isen, Üç Maymunu oynamayacaksın!”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE