ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Okulları donatan okul
Edirne'de 142 yıldır eğitim öğretim hayatını sürdüren, geçmişte “Sanat Okulu” olarak bilinen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin atölyeleri fabrika gibi yaz dönemi tatilde de üretim yapıyor…
Haberin Yayın Tarihi: 23-08-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Okulları donatan okul

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
142 yıldır eğitim öğretim hayatını sürdüren birçok çok sayıda ara değil aranan eleman yetiştiren Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Metal İşleri ve Mobilya Bölümü öğretmen ve öğrencileri yaz tatilinde de atölyede üretimi sürdürüyor. İhtiyaç duyulan okulların tüm sınıf donatımları üretilirken, öğrencileri döner sermaye çalışması sayesinde de asgari ücrete yakın kazanç elde ediyor. 
10 bölümde öğrencisi bulunan Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin atölyeleri fabrika gibi yaz dönemi tatilde de üretim yapıyor. Lise diploması yanında işyeri açma belgesi, yurtdışında geçerli Europass belgesi ve teknisyen unvanı ile öğrencilerin mezun olduğu okulun metal işleri ve mobilya atölyelerinde şimdi üç okul için verilen siparişler yeni döneme yetiştirilmeye çalışılıyor. 
ASGARİ ÜCRET KADAR KAZANAN LİSELİLER
367 öğrencisi bulunan bu yıl 96 öğrencisini mezun edip iş hayatına uğurlayan, aynı zamanda Teknoloji Fakülteleri (METOK) Mesleki Teknik ve eğitim okulları sayesinde düşük puanla alanlarında mühendis öğretmen olabilme şansı veren okulun öğrencilerine birçok sektörde iş başvurusunda öncelik veriliyor. Ara değil aranan eleman olan öğrenciler şimdi metal işleri ve mobilya atölyelerinde her gün arı gibi diğer eğitim yuvalarının ihtiyaç duyulan ürünlerini bitirebilmek için çalışıyor. 
ARA DEĞİL ARANAN ELEMANLAR
Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Öğretmeni Ahmet Özkan, yaz tatilinde okulların donanım ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Metal bölümü ile birlikte Edirne'de bulunan bazı okulların sınıf dolabı, öğretmen dolabı, sınıf askılığı gibi işlerin yapıldığını kaydetti. Özkan, "Okullarda bulunan mobilya ve metal aksanı ile ilgili her şeyi burada üretebiliyoruz. Elimizdeki şu andaki sipariş. 480 tane öğrenci sırası. 40 adet öğretmen dolabı. 40 adet Atatürk köşesi. 40 pano. 40 öğretmen kürsüsü. Bu siparişimiz 3 okula cevap verecek. 10 ve 11 sınıf öğrencileri istedikleri takdirde yaz tatilinde atölyeye gelerek çalışabiliyor. Yoğunluğa ve siparişe göre burada çalışan öğrenciler en fazla bir asgari ücret tutarında kazanç sağlayabiliyorlar. İş yoğunluğu fazla olduğu dönemlerde bir öğrenci en fazla bir asgari ücret kazanabiliyor" dedi.
USTA ÖĞRETMENLER ARANAN ELEMANLAR İŞ BAŞINDA 
Edirne Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Tolga Ünal da, atölyelerde yürütülen çalışmaları yakından takip ederken, "Ara elman değil, aranan eleman yetiştirmek adına tüm gücümüzle çalışıyoruz. Metal atölyemizde de üretim davam ediyor. Öğretmenlerimiz Edirne'de bulunan 3 okulun donanımlarını yetiştirmek için çalışıyor. Okul olarak üreten bir okul olmak istiyoruz. Buradan mezun olmadan daha öğrencilerimize iş verenler iş garantisi veriyor. Gerekli bilgi birikimine sahip kendini geliştirmiş çocuklarımızı hemen kapıyorlar. Bizim iş konusunda yönlendirmemize bile gerek kalmıyor. Çocuğu staj yaptığı yer okulun bittiği gün sigortasını başlatıyor. Biz öğrencilerimizin okulda kaza ve sağlık sigortalarını gerçekleştiriy-oruz" diye konuştu.
"ÖĞRENİYOR, ÜRETİYOR, KAZANIYORUZ"
Öğrenciler öğrenirken üretmekten, üretirken de kazanıyor olmaktan mutlu olduklarını belirterek, kendilerini bu okulda eğitim aldıkları için şanslı bulduklarını ifade etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE