ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ kendini aştı
Trakya Üniversitesi'nde önceki yıl yüzde 85,07 düzeyinde gerçekleşen doluluk oranı 7 bin 967 kişilik kontenjana 7 bin 491 öğrencinin yerleşmesiyle bu yıl yüzde 94,03'e yükselerek yüzde 10,53 artış yaşandı…
Haberin Yayın Tarihi: 05-09-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ kendini aştı

Trakya Üniversitesi, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre yüzde 94,03'lük doluluk oranı ile en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldı. YKS yerleştirme sonuçlarına göre Trakya Üniversitesi lisans programlarına 3 bin 988 öğrenci yerleşirken, ön lisans programlarına ise 3 bin 503 öğrenci yerleşti. Buna göre 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için lisans ve ön lisans programlarına açılan toplam 7 bin 967 kişilik kontenjana, 7 bin 491 öğrenci yerleşti. Böylece, Trakya Üniversitesi lisans ve ön lisans programlarının kontenjanları yüzde 94,03 doluluk oranına ulaştı.
Trakya Üniversitesi'nin doluluk oranı bir önceki yıl yüzde 85,07 düzeyinde gerçekleşmişti. Bu yıl gerçekleşen yüzde 94,03 ile Trakya Üniversitesi doluluk oranı bir önceki yıla göre yüzde 10,53 artmış oldu. 2018 yerleştirme sonuçlarında lisans bölümleri yüzde 79,71 oranında dolarken, ön lisans programları yüzde 92,11 oranında dolmuştu. Doluluk oranlarının arttığı 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için lisans bölümlerinde bu oran yüzde 96,66'ya yükselirken, lisans programlarında doluluk oranı bir önceki yıla göre yüzde 21,26 oranında artış göstererek önemli bir başarıya ulaşıldı. Ön lisans programlarında doluluk oranı ise önceki yılla aynı kalarak % 92'lik oran korunmuş oldu.
Fakülte bazında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fen, İlahiyat, Mimarlık ve Sağlık Bilimleri Fakültesi yüzde 100'lük doluluk oranı ile dikkatleri çekerken Trakya Üniversitesi, fakültelerdeki tercih edilme başarısını yüksekokullarda da sürdürdü. Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu ve Keşan Yusuf Çapraz Yüksekokulu da yüzde 100 doluluğa ulaştı. Meslek Yüksekokullarında da aynı başarıyı yakalayan Trakya Üniversitesi'nin Arda Meslek Yüksekokulu, Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Keşan Meslek Yüksekokulu'nda kontenjanlar tamamen doldu.
Ek yerleştirme sonuçları ile öğrenci sayısının, bu yıl açılan toplam 7 bin 967 öğrenci rakamına ulaşarak doluluk oranının %100'e ulaşması bekleniyor.
YKS sonuçlarına göre Trakya Üniversitesinde bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize “Hoş Geldiniz” diyerek, “Geleceğe Köprü” sloganıyla çıkılan yolda Üniversitemizin her geçen yıl daha da büyümeye devam ettiğini söyledi. Yeni öğrencilerimizin Trakya Üniversitesi ailesine katılmalarından ötürü mutluluk duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “YKS yerleştirme sonuçlarına göre Trakya Üniversitesine yerleşen öğrencilerimi ve ailelerini tebrik ediyorum. YKS sonuçlarına göre üniversitemizin lisans kontenjanlarını yüzde 96,66 ön lisans kontenjanlarını ise yüzde 92 oranında dolduran öğrencilerimiz bizleri ziyadesiyle memnun etti. Türkiye genelinde 10.000'in üzerinde öğrenci ile gerçekleştirilen Öğrenci Memnuniyet Anketi'nde kendine 2. sırada yer bulan Türkiye'nin en yaşanabilir şehri Edirne ve Trakya Üniversitesi, sundukları kaliteli yaşam ve eğitim imkânlarıyla heyecanla yeni öğrencilerini bekliyor. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize başarı, huzur ve mutluluklar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama