ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kentiçi ulaşımda yeni dönem!
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nde uzmanların 5 aylık çalışması sonucu belirlenen 'Kentiçi Ulaşım Master Planı' Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edilerek 18 olan minibüs hattı 24'e çıkarıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 07-09-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kentiçi ulaşımda yeni dönem!

Olgay GÜLER
Edirne Belediyesi Eylül ayı meclisi Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste ETUS'a ait hatlar, gerçekleştirilen 5 aylık çalışma sonucunda 'Ulaşım Master Planı' adı altında yenilendi.
Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Eylül ayı toplantısında, Belediye tarafından uzmanlar aracılığıyla kentte gerçekleştirilen 5 aylık Ulaşım Master Planı sonuçları, komisyonun da incelemesinin ardından meclise sunuldu. Millet İttifakı'nın kabul, Cumhur İttifakı'nın ise ret oyu verdiği yeni ulaşım planı kapsamında Edirne'deki şehiriçi ulaşımda 18 olan hat sayısı 24 çıkarıldı. Bu hatlardan 17'sinde revize yapılırken, 7'si ise tamamen iptal edilerek yerlerine yeni hatlar konuldu. 
“YENİ HATLARLA İLGİLİ HARİTALAR ŞEHRİN ÇEŞİTLİ NOKTALARINA ASILACAK”
Söz konusu yeni hat çalışması uygulamaya geçtiğinde, yeni hazırlanan güzergah haritalarını da şehrin çeşitli noktalarına asıp vatandaşlara dağıtacaklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bugün toplu ulaşım master planında hat optimizasyonu ile beraber uzmanların görüşlerine baktığımızda hali hazırda 18 hat sayısının 24'e çıkarılması önerisiyle karşımıza geldiklerini görüyoruz. Bu yeni hatların kabul edilmesi halinde, yeni hazırlanan güzergah haritalarından yeteri kadar bastırılarak şehrin çeşitli noktalarına asılacak, vatandaşlara dağıtılacak. Burada vatandaşlarımız hangi hat hangi duraktan geçiyor renklerle görecekler” dedi. 
“ETUS ŞİKAYET ORANI YÜZDE 9'U GEÇMİYOR”
ETUS'la ilgili periyodik olarak yaptırdıkları anketlerde şikayet oranının yüzde 9'u geçmediğini de söyleyen Belediye Başkanı Gürkan; “Sürekli periyodik anketler yaptırıyoruz. Halk neleri beğeniyor beğenmiyor sürekli görüyoruz bunları. Bu raporları verebilirim. ETUS'tan bugüne kadar şikayet oranı hiçbir ankette yüzde 9'u geçmedi ama altyapıdan şikayet oranının yüzde 40'a çıktığını gördüm. ETUS'a da dediğimiz anlamda bir şikayet oranı olsa altyapı gibi yüzde 40'a çıkması lazım. Ama hiçbir çalışmada yüzde 9'u geçmedi. Bu tedbir almamızı gerektirmiyor mu, elbette ki hayır” diye konuştu. 
“SIFATLARI YA DA İSİMLERİ DEĞİŞTİRMEK SORUNU ÇÖZMEZ”
Edirne'nin ETUS diye bir derdinin olmadığını ifade eden ve sorunların uzmanlarla çalışarak çözülebileceğini belirten Gürkan; “ETUS diye bir derdimiz yok. ETUS bu şehirde yaşayan insanların, farklı farklı geçmişte kurduğu kooperatifin bir çatı altına toplanarak şehrin toplu ulaşımının yürütüldüğü bir sistem. Bugün ETUS'u dağıtabiliriz. Eskisi gibi her semtten mevcut kooperatifler devam etsin diyebiliriz. O zaman ne diyeceğiz? Serhad Birlik, Yıldırım Birlik çok kötü denilecek. Sıfatları ya da isimleri çözmek sorunu çözmez. Uzmanlarla sorun çözülmeli. Bakın yeni hatlar geliyor, bazı hatların yeri değişiyor. Burada en büyük sorun şuydu. Halkın bankalardan binip SGK durağında indikten sonra kartını okuttuğu anda indirim alacağını bilmiyordu. Şimdi bunu yapacağız, halka anlatacağız” ifadelerini kullandı. 
KIYMET TEYZE'DE MUTLU SON
Öte yandan Belediye'nin yaklaşık 5 yıldan bu yana mahkemelik olduğu Kıymet Teyze Parkı'nda da mutlu sona ulaşıldı. Belediye Meclis Toplantısı'nda alınan kararla söz konusu alan için trampa (değişim) yoluna gidilerek alan Edirne Belediyesi'ne tahsis edildi. Belediye Başkanı Gürkan konuyla ilgili mutlu sona ulaştıklarını ifade ederek; “Karar kesinleştikten sonra tüm meclis üyelerimizle beraber Kıymet Teyze Parkını bir çocuk parkı olarak yapmak için harekete geçeceğiz. Kıymet teyzeye de sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE