ANASAYFA
25 Ocak 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ'de patent başarısı
Alanında ilk ve tek araştırma ve uygulama merkezi niteliğinde olan Trakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ilk patentini alarak örnek bir başarıya imza attı…
Haberin Yayın Tarihi: 10-09-2019 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ'de patent başarısı

Kalite ölçütlerini ve standartlarını ulusal ve uluslararası boyutta geliştirmek için çalışan ve bu doğrultuda her geçen gün önemli bir gelişmeye ve yeniliğe imza atan Trakya Üniversitesi, patentlerine bir yenisini ekledi. Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun'un öncülük ettiği, Trakya Üniversitesi'nin değerli akademisyenlerinin katkılarıyla 09 Ocak 2019 tarihinde, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde kurulan ve faaliyetlerine başlayan alanında ilk ve tek araştırma ve uygulama merkezi niteliğinde olan Trakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (Mirko Tos Ear and Hearing Research Center) ilk patentini alarak örnek bir başarıya imza attı. “Çift Kanallı Otoakustik Emisyon Cihazı” başlığıyla, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen buluş, Uluslararası İşitme Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin ilk patenti olarak Trakya Üniversitesi patentleri arasına adını yazdırdı. Kuruluşunun üzerinden henüz az bir zaman geçmiş olmasına rağmen gerçekleştirdiği buluşla önemli bir başarıya imza atan Uluslararası İşitme Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, patent aldığı cihazı, araştırma merkezinin kuruluş yıl dönümü olan 15-17 Ocak tarihleri arasında kamuoyuna tanıtmayı amaçlıyor.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının izniyle kurulan, yine YÖK tarafından uygun görülerek Prof. Dr. Mirko TOS adını alan ve dünya çapında tanınan ünlü tıp profesörünün adının yaşatıldığı merkeze kazandırılan ilk patentte, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun'un yanı sıra Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Bulut, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Umut, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ataş'ın isimleri yer aldı.
Bilimsel ve akademik çalışmalarının yanı sıra patent çalışmalarının da hız kesmeden devam ettiği aktarılan açıklamada Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun, şunları kaydetti:
“Prof. Dr. Mirko Tos'un adına yakışır çalışmalar yaparak, ülkemiz ve dünyadaki kulak ve işitme sorunlarına, yurtdışındaki meslektaşlarımızın da katkılarıyla çözümler üretmeye çalışmak amacıyla kurduğumuz merkezimize ilk patentimizi kazandırmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Alanında ilk ve tek olan bir merkezde, kısa bir sürede örnek bir başarıya ve davranışa imza attığımızı düşünüyorum. Buradan, tarihler ölümünün ikinci yılına yaklaşırken Prof. Dr. Mirko Tos Hocamızı derin saygı ve özlemle bir kez daha anıyorum. Çift Kanallı Otoakustik Emisyon isimli, Uluslararası incelemesi devam eden bu cihaz, diğer bir Koklear İmplant (Biyonik Kulak) ile ilgili patent başvurularımızın yanı sıra, bir başka işitme ölçüm cihazının da patent başvurusunu yakında yapıyoruz. Bu üç cihazımızın prototiplerini, merkezimizin birinci kuruluş yıldönümü olan Ocak 2020'de kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyoruz. Amacımız, kulak ve işitme cihaz ve implantlarının tamamına yakınında yurtdışına olan bağlılığı azaltarak bu alanda yerli ve milli üretimi hayata geçirmektir. Ayrıca 15-17 Ocak 2020 tarihlerinde Mirko Tos Kulak ve İşitme Merkezi'nin Açılış Töreni ile 1. Bilimsel Toplantısı'nı ve Mirko Tos anısına, 'Kulak ve İşitme Araştırmalarında Yenilikçi Yaklaşım' başlıklı bir oturum gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Başta Prof. Dr. Ahmet Ataş, Doç. Dr. İlhan Umut ve Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Bulut, Dr. Öğr. Üyesi Ozan Akı olmak üzere, projede ve projenin bir ürüne dönüşmesinde emeği geçen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Ülkemiz için hayırlı olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
MÜLKÜ KARADENİZ: O EDİRNE'NİN İMPAROTORU
Mobil dolandırıcılık!
Yağdır Mevlam su!
-4'te 4/4'lük icraat
Kırklareli'nde 'Fener' bayramı
Müzede 'Bahar' tadında nağmeler
Garsonlara hijyen eğitimi
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Zabıtaya öfke kontrolü eğitimi
Minderin sessiz şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE