ANASAYFA
25 Ocak 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Eğitimde daha zor bir yıl’
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Hakan Yıldız, yeni eğitim öğretim yılının yine aynı sorunlarla başladığını, bu yıl eğitim çalışanları açısından çok daha zor bir yıl olacağına dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 10-09-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Eğitimde daha zor bir yıl’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının tüm eğitim çalışanları için hayırlı olmasını diledi. Yıldız, bu eğitim öğretim yılının eğitim çalışanları açısından daha zor bir yıl olacağını söyledi.
Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, yeni eğitim öğretim yılının yine aynı sorunlarla başladığını, bu yıl eğitim çalışanları açısından çok daha zor bir yıl olacağına dikkat çekti. "İyiyi bulmak için her zaman destek vermeye hazırız" diyen Yıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Her yıl sene başında eğitim öğretim hayatına dair mesajları konuşurken sorunlarımızın aynı olduğunu fark ediyoruz. Nedenleri değiştiremediğimizden hep aynı sonuçları görüyoruz. 
20 milyon insanı ilgilendiren Toplu Sözleşme Görüşmeleri tam bir hüsran ile sonuçlandı. %3.5'luk ortalama zam artışları resmi enflasyon rakamları nın %15-20 seviyelerinde olduğu bir ülkede ekonomik olarak hiçbir şey ifade etmiyor. Toplu Sözleşme Masasından başarı pozlarıyla kalkan Memur Sen memurların beklentilerini karşılama konusunda aciz kaldı. Toplu Sözleşme Masasında uzlaşılan maddeleri bile mutabakat metnine yazdıramadı.
"EĞİTİM ÇALIŞANLARI İÇİN ZOR BİR YIL"
Edirne'ye bakacak olursak eğitim çalışanları için zor bir yıl olacak. Edirne Merkez İlçedeki birçok okulumuz okulları açılmasına saatler kalmasına rağmen inşaat şantiyesi durumunda. Sınıflar boyanmaya çalışılıyor, tuvaletler lavabolar yenilenmek üzere sökülüp bir kenara bırakılmış ve tüm bu manzaranın içinde öğretmen arkadaşlarımız poşeti bile verilmeyen kitapları sınıflara 4. katlara elle taşımak zorunda bırakıldı.
Bir diğer husus da ilimizin gerek lise sınavlarında gerekse üniversite sınavlarında başarı durumudur Lise Sınav sonuçları üzerinde ilimizin diğer iller arasında 25. sırada yer alması ile kamuoyunda yaşanan tartışmaları hatırlıyoruz. Ancak üniversite sınav sonuçları açıklanmasına rağmen hatta ek yerleştirme başvurularının bile başladığı şu günlerde dahi ilimizin üniversite sınavı öğrenci yerleştirmede durumunun ne olduğunu hala öğrenemedik. Kamuoyu ile paylaşılmayan bu husus her seferinde eğitim yöneticilerimizin ağızlarından düşmeyen eğitimin ortak paydaşları olan aileleri Milli Eğitimin asli unsuru öğrencilerimizin gerçek seviyesinin kamuoyu ile paylaşılmayarak, gizlenerek geleceğe dair sağlıklı planlamayı nasıl gerçekleştireceğiz? 
Ancak günü kurtarırız sonuçlar açıklanınca da gerçek yüzümüze tokat gibi çarpar ve şu anda olduğu gibi gerçekleri kamuoyundan gizlemeye çalışırız. Hatta bu durumu bir adım daha ileriye götürüp şu anda İl Milli Eğitim Müdürlüğü koridorlarında fısıltı ile dillendirilen ama bu sene uygulamak istedikleri anlaşılan; başarılı olamayacağı tahmin edilen yani not olarak başarısız addedilecek (Kriterlerde değişiklik olabilir) öğrencilerimizin sınava girmemeleri öğretmen ve veli eliyle teşvik edilerek 2020 lise ve üniversite sınavlarında ilimizin başarısının bir anda yukarıya çıkarılmasının amaçlandığını duymaktayız. Eğer bu fikir açıktan veya farklı isim ve metotlarla hayata geçirilirse her bir vatan evladının eğitimde fırsat eşitliği elinden alınmış olacak. Hatta bu şekilde bir uygulama yakın gelecekte devlet okulları içinde ayrıcalıklı okulları iyice ortaya çıkaracak, bu okullara gitme imkanı olmayan öğrencilerimizi hayat mücadelesine başlarken eksik eğitim donanımıyla başlamalarına yol açacaktır. 
"İYİYİ BULMAK İÇİN DESTEK VERMEYE HAZIRIZ"
Hani en iyi okul evimize en yakın okuldu? Bu ve benzeri bir uygulama şehrimizdeki okul, öğrenci ve öğretmen dengesinin iyice bozulmasına neden olacak. Bakanlığımızın çok önem verdiği Okulların Kayıt Bölgesi uygulamasının sonunu getirecek.
Bu tip uygulamaların benzerleri maalesef zaman zaman ülkemizin eğitim hayatında farklı isim ve başlıklar altında hayat buldu. Hatta bu sene ülke kamuoyunda dillendirilen bazı devlet okullarının özel sınıf oluşturması haberleri üzerine Sayın Milli Eğitim Bakanımız okullarda özel sınıflar oluşturulmasına karşı savaş açmamış mıdır? Yoksa biz mi yanlış anladık?
Edirne'nin eğitimde yaşadığı gerileme ortada iken izaha çalıştığımız uygulamayı hayata geçirmek kafamızı tam anlamıyla kuma gömmekten, sorunları halının altına süpürmekten başka bişey değildir. Gelecekte şu anda bulunduğumuz başarı seviyesini dahi aratır olursunuz.  
İşbirliğinden kopuk 'ben yaptım oldu' anlayışıyla Edirne'yi eğitim alanında ileriye taşımamız mümkün değildir. Türk Eğitim sen Edirne şubesi olarak bilgi birikimi ve tecrübelerimizle Edirne'nin eğitim öğretim hayatına dair söz söylemeye devam edeceğiz. Hep beraber daha iyiyi bulmak için destek vermeye hazırız."
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
MÜLKÜ KARADENİZ: O EDİRNE'NİN İMPAROTORU
Mobil dolandırıcılık!
Yağdır Mevlam su!
-4'te 4/4'lük icraat
Müzede 'Bahar' tadında nağmeler
Kırklareli'nde 'Fener' bayramı
Garsonlara hijyen eğitimi
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Zabıtaya öfke kontrolü eğitimi
Minderin sessiz şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE