ANASAYFA
25 Ocak 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kırkpınar'ı kimse küçümseyemez’
Edirne Eski Belediye Başkanı İbrahim Ay, Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve Federasyonu'nun Elmalı'yı ilk Er Meydanı olarak nitelendirerek Kırkpınar'ı es geçmesine çok üzüldüğünü ifade ederek; “Bir şeyi öveceksin diye diğerini zemmetmeyeceksin. Ötekini kötüleyerek bir yere gelemezsin. Kırkpınar'ın maneviyatına zarar vermeyin, kimse küçümseyemez. Kırkpınar bir milli hadisedir, yöresel değildir” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 11-09-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kırkpınar'ı kimse küçümseyemez’

Olgay GÜLER
Edirne Eski Belediye Başkanı, Kırkpınar sevdalısı İbrahim Ay, Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve Federasyon'un Elmalı güreşlerini Kırkpınar'ın önünde tutmasına tepki gösterdi. 
Konuyla ilgili konuşan Ay, 5 yaşından beri Kırkpınar Er Meydanı'na gittiğini belirterek bunun bir sevda olduğunu söyledi. Kırkpınar'ın hiçbir organizasyonla mukayese edilmemesi gerektiğini ifade eden ve Elmalı'yla karşılaştırılmasını eleştiren Ay; “Bir şeyi öveceksin diye diğerini zemmetmeyeceksin. Ötekini kötüleyerek bir yere gelemezsin” dedi. 
“YAĞLI GÜREŞ BALKANLAR'DA DOĞDU”
Son yıllarda Edirne'den güreşçi çıkmıyor denilerek Kırkpınar'ın çok üzerine gidilmeye başlandığını belirten Ay, haftasonu yapılan Elmalı güreşlerine değindi. Söz konusu güreşleri yayınlayan kuruluşun Spikeri Bilgehan Demir'in de Elmalı'yı birinci olarak gösterdiğini belirten Ay; “O cümle benim canımı sıktı. O an kendisine mesaj atamadım. Elmalı, Anadolu'da bir güreş tamam ancak bizim bir tarihimiz var. Karakucak güreşi Anadolu'da doğmuş olabilir. Yağlı güreş, Balkanlar'da doğdu. Orasının tarihini, Türklerin Anadolu'ya girişi olarak kabul ediyorlar. Güreşlerle ilgili hiçbir belge yok. Benim Kırkpınar'ım efsanelere dayanıyor, 561'den beri var. Sen bunları mukayese edemezsin” diye konuştu. 
“BİR ŞEYİ ÖVERKEN, DİĞERİNİ KÖTÜLEYEREK BİR YERE GELEMEZSİN”
Balıkesir'de yapılan toplantıda Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'nın da sözlerini eleştiren Ay; “Hamza Yerlikaya diyor ki; 'Burası Kırkpınar'ı gölgede bıraktı'. Niye gölgede bıraktırtıyorsun? Bana onu anlat. Devlet olarak Kırkpınar'a bir kuruş para vermiyorsun. Hükümet olarak Edirne'yi silmişsin, Balıkesir ve Elmalı'ya yağdırıyorsun, Kırkpınar'a yağdırmıyorsun. Niye? Edirne'nin belediye başkanı Galatasaraylı, Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Trabzonsporlu olabilir. Ama Edirne'nin belediye başkanıdır. Sen, Edirne'yi niye cezalandırıyorsun? Benim üzüldüğüm taraf budur. Ayrım yapmayacaksın. Kırkpınar, UNESCO'ya girmiştir. Kırkpınar ile mukayese edilebilir. Muhakkak herkes kendi organizasyonunun iyi olması için çalışıyor. Biz Kırkpınar için niye çalışıyoruz? Kırkpınar güzel olsun, Edirne'nin ismi yükselsin. Bir şeyi öveceksin diye diğerini zemmetmeyeceksin. Ötekini kötüleyerek bir yere gelemezsin” ifadelerini kullandı. 
Güreş olarak Kırkpınar'ın diğer güreşlerle kıyaslanmaması gerektiğinin de altını çizen Eski Belediye Başkanı Ay şöyle devam etti; 
“KIRKPINAR'IN MANEVİYATINA ZARAR VERMEYİN”
“Türkiye'de çok güreş yapılıyordu ama şimdilerde azaldı. Artık belediyeler desteklerini kesmeye başladılar. Devletin belli organizasyonlara, belli oranlarda yardım etmesi lazım. Sarayiçi'nde kaç tane insan dolaşıyorsa hepsinin parası Belediye'den çıkıyor. Federasyon'dan çıkmıyor. Ama Federasyon, Edirne Belediyesi güreşi düzenlediği için güreş katılım parası alıyor. Kırkpınar, Türkiye'nin yüz akı; Edirne, Türkiye'nin penceresidir. Elmalı da çok güzel bir yöremizdir. Herkes Kırkpınar'ı merak ederken sen bunu içten kemirirsen, ikinci planda dersen olmaz. Organizasyon olarak sen daha iyisini yap. Buna karşı çıkmıyorum. Ben de Kırkpınar'ın organizasyonunun daha güzel olmasını isterim. Ama güreş olarak kıyaslama. Kırkpınar'ın maneviyatına zarar verme. Ona zarar verildiği anda; ardaktır, kurt yer içinden.  
“KIRKPINAR YÖRESEL DEĞİL MİLLİ BİR HADİSEDİR”
Örneğin; basın, Edirne'nin Kırkpınar'ından çok fazla bahsetmedi. Basının çektiği fotoğrafları toplasan Edirne'den İstanbul'a kadar yol olur. Ama bir kare basılıyor. Yazık değil mi? Ulusal basın bir şey yapmıyor. Eskiden TRT, Edirne'ye Kırkpınar'dan bir hafta önce geliyordu. Benim şahsi misafirim oluyorlardı, Edirne Belediyesi'nin değil. Kırkpınar'ı kimse küçümseyemez. Kırkpınar'daki bütün dereceler, Türkiye'nin derecesidir. Burada derece yapan, diğer güreşlerde Kırkpınar güreşçisi olduğu için daha çok itibar görüyor. Eksik, hata her şeyde vardır. Bunları hep beraber düzelteceğiz. Devlet de gelecek, 'hatayı beraber düzeltelim' diyecek. Biz burada milli takımız. Kırkpınar bir milli hadisedir, yöresel değildir”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
MÜLKÜ KARADENİZ: O EDİRNE'NİN İMPAROTORU
Mobil dolandırıcılık!
-4'te 4/4'lük icraat
Yağdır Mevlam su!
Kırklareli'nde 'Fener' bayramı
Müzede 'Bahar' tadında nağmeler
Garsonlara hijyen eğitimi
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Zabıtaya öfke kontrolü eğitimi
Minderin sessiz şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE