ANASAYFA
25 Ocak 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çiftçide rota ‘kanola’
Buğdayda yüzü kısmen gülen, ayçiçeği'nde ise aradığını bulamayan Trakya çiftçisi son yıllarda kanola bitkisine yöneldi...  Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, geçtiğimiz yıla göre bu yıl kanola ekilişinin 3 kat arttığını ifade ederken, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özal Öztürk, kanola üretiminde ciddi anlamda artış yaşandığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-09-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çiftçide rota ‘kanola’

Olgay GÜLER
Buğday, Ayçiçeği ve Çeltik gibi ürünleri verimli topraklarında yıllardır eken Trakya çiftçisi son dönemde Kanola bitkisine yöneldi. Özellikle Ayçiçeği'nde aradığı verim ve fiyatı bulamayan çiftçi kanola ekimini son 2 yılda 3 kat arttırdı. 
Buğday hasadında yüzü kısmen gülen, ayçiçeğinde ise aradığını bulamayan Trakya çiftçisi Dünya'da en çok ekimi yapılan yağlı bitkilerde üçüncü sırada yer alan kanolayı tercih etmeye başladı. Özellikle son yıllarda ayçiçeğinde çıkan hastalıklar ve verim düşüklüğü, buğdayda ise mevsime göre değişen verim dolayısıyla ikilemde kalan çiftçinin kanola tercihi son 2 yılda 3 kat arttı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, önümüzdeki yıl kanola ekiminin daha da artacağını düşündüklerini ifade etti. 
“BUĞDAYDA BİZİ VERİM KURTARDI”
Bir önceki yıla göre bu yıl buğday veriminde yüze 20 artış yaşandığını söyleyen ve çiftçinin yüzünün biraz da olsa güldüğünü dile getiren Arabacı “Daha önce de bahsettiğimiz gibi, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından bahsediyorduk. Aşağı yukarı geçen yıla nazaran bu yıl maliyetlerimizde yüzde 30 artış var. Buğday fiyatlarında yüzde 29 artış yaşandı, verim de arttığı için buğdayda bu yıl bizi verim kurtardı diyebiliriz. Bu yıl hem verimimiz hem de kalitemiz güzel. Buğday'da iyi bir sezon geçirdik diyebiliriz” diye konuştu. 
“GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSEK”
Ayçiçeği'nde ise aynı verimi alamadıklarını ifade eden ve girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu kaydeden Arabacı; “Ayçiçeği ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bazı kısımlarda dönüm başına 65 kilo ayçiçeği biçen çiftçi var. Bugün 300 kilo biçen de aynı maliyeti yapıyor, 65 kilo biçen de aynı maliyeti yapıyor. Bu girdi maliyetleriyle, şu anda açıklanan fiyat politikasıyla 200 kilonun altında verim aldığımızda o araziden çiftçinin para kazanması zor” dedi. 
“KANOLA EKİMİ 3 KAT ARTTI”
Çoğunlukla ayçiçeğinde beklediği verim ve fiyatı bulamayan çiftçinin kanolaya yöneldiğini de dile getiren Arabacı; “Kanola ekilişi şu an geçen yıla nazaran en az yüzde 30 artış sağladı. Bu yıl kanola verimimiz gayet güzeldi. Kanoladaki verim iyi. Bu yıl ayçiçeğinde sıkıntı yaşadığımız için, bazı bölgelerde de verim düşük olduğu için bu yıl 3 kat artan kanola ekişinin önümüzdeki yıl  daha da artacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 
VERİM AÇISINDAN ŞANSLIYIZ
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ise Trakya'nın bu yıl buğday ve kanolada verim açısından şanslı olduğunu belirtti. Öztürk; “Şu anda Trakya'da ayçiçeği harmanı devam ediyor. Buğday ve Kanola harmanımızı bitirdik. Bu yıl verim açısından Trakya şanslı. Geçtiğimiz yıllara göre en yüksek verimi aldığımız sene diyebiliriz. Buğdayda verimin yanında kaliteler de çok yükseldi. Bunu salon satışlarımızdan da görebiliyoruz. Daha önceki yıllarda bazı çiftçilerin yaşadığı karsızlıklarından dolayı kanolaya doğru bir yöneliş oluştu bölgemizde. Ciddi anlamda kanola üretimi arttı. Çok çarpıcı sonuçlar görüyoruz salon satışlarında” dedi. 
Edirneli Çiftçi Hikmet Erol, ayçiçeği'nde beklediği fiyatı bulamadığını fakat verimin tatmin edici olduğunu belirtti. Erol; “Verim beklediğimiz gibiydi ama fiyatlar beklediğimiz gibi değil. Ama şükürler olsun yine de bu yıl kaliteli bir sezon geçirdik” ifadelerini kullandı.  
Nizami Akbaş isimli çiftçi de beklediği verimi alamadığını belirterek, bu yıl buğday'da daha şanslı olduklarını dile getirdi. Akbaş; “Bu yıl ayçiçeğinde beklediğimiz verim olmadı ama buğdayda gayet iyiydi. Bir sonraki yıl daha güzel verim almayı ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
MÜLKÜ KARADENİZ: O EDİRNE'NİN İMPAROTORU
Mobil dolandırıcılık!
Yağdır Mevlam su!
-4'te 4/4'lük icraat
Müzede 'Bahar' tadında nağmeler
Kırklareli'nde 'Fener' bayramı
Garsonlara hijyen eğitimi
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Zabıtaya öfke kontrolü eğitimi
Minderin sessiz şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE