ANASAYFA
25 Ocak 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bağbozumu zamanı
'Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri' çerçevesinde 14 Eylül Cumartesi günü Uzunköprü Belediyesi, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve Öktem Bağcılık katkıları ile bağbozumu etkinliği gerçekleştirilecek… 
Haberin Yayın Tarihi: 11-09-2019 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bağbozumu zamanı

'Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri' çerçevesinde 14 Eylül Cumartesi günü Uzunköprü Belediyesi, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve Öktem Bağcılık katkıları ile bağbozumu etkinliği gerçekleştirilecek.
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Edirne'de bağbozumları devam ederken, konuya ilişkin bir paylaşımda bulundu. Derneği konuya ilişkin paylaşımı şöyle:
“Edirne'nin bölgesel üzümlerinden biri olan papazkarasının en verimli hale dönüştüğü Uzunköprü Yeniköy bağları ile çeşitli ithal, yerli üzümlerin yetiştirildiği Edirne'de bağbozumları devam ediyor.
'Edirne'nin ardı bayler' türküsünde anlatıldığı gibi geçmişte bağcılık kültürünün geniş alanlarda yaşatıldığı Edirne'de son yıllarda yeniden önem kazanan üzüm üretimi giderek artıyor. İklimsel, toprak yapısı ve coğrafi konumundan dolayı Ağustos sonu başlayan endüstriyel ve sofralık üzüm hasadı Ekim ayına kadar devam edecek. 
UZUNKÖPRÜ YENİKÖY'DE PAPAZKARASI BAĞBOZUMU 14 EYÜL'DE 
Genciyle yaşlısıyla hep bir elden gerçekleştirdikleri bağbozumunu geçmişte adeta bir festival tadında yaşayan Uzunköprü Yeniköy'de, bağlarını tekrar ithal, yerli ve özellikle bölgesel papazkarası üzümleriyle şenlendiriyor. Bu amaçla 14 Eylül 2019 tarihinde Uzunköprü Belediyesi, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve Öktem Bağcılık katkıları ile 'Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri' çerçevesinde sembolik bir bağbozumu etkinliği gerçekleştirilecek. 
Antik çağladan günümüze kadar uzanan bir gelenek olan ve başta Yunan mitolojisi, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi olmak üzere birçok kitapta bahsi geçen ve özellikle dini, ticari ve askeri yolların üstünde olmasından dolayı bölgede çok ciddi üretim söz konusu idi. Edirne deki bağcılık faaliyetleri bazı dönemlerde azalsa da bölgede bağ ürünleri üretiminin artması ile beraber tekrar canlandı. 
Ağustos -Eylül aylarının gelmesiyle birlikte ülke genelinde başlayan bağbozumları Trakya'da da tatlı bir telaşla devam ediyor. Trakya'nın çeşitli bölgelerinde bağ sahibi olan üreticiler, yoğun bir şekilde başlattıkları üzüm hasadını ay sonuna kadar sürdürecek. Uzun ve emek isteyen bir süreç sonrası bağlardan sofralara uzanan üzümlerin en güzel öykülerinden biri de, 2008 yılında alınan karar sonucu mahalle statüsüne dönüştürülen Uzunköprü'ye bağlı Yeniköy'de yaşatılmaya devam ediyor. 
'Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri'
Yeniköy'de Papazkarası bağbozumu etkinliği ile yerel üzüm yaşatılıyor…
Geçen yıl ve bu yıl bölgesel bir üzüm çeşidi olan papazkarasını ön plan çıkarmak ve hasat turizmin canlandırmak amacı ile özellikle Papazkarası'nın hasat dönemine denk gelen günlerde geleneksel bağbozumlarını yaşatma ve turizme dönük ilgisini artırma adına sembolik bağbozumu düzenleniyor. Bu çerçevede bu yıl papazkarası üzümlerinin hasat edilme periyoduna denk gelen 14 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 17.30 de sembolik bir bağbozumu gerçekleştirilecek. Bağbozumu etkinliğinde traktörlerle bağa gidilecek üzümler toplanacak, fotoğraflar çekilecek  ve sepetlerle tekrar traktörlere yüklenerek köy meydanına dönülecek. 
Yeniköy halkının uzun yıllardan beri düzenleyip kutladıkları etkinlikler, bu yıl Uzunköprü Belediyesi tarafından Yeniköy Mahallesi'nde uzun bir aradan sonra ilki düzenlenen 'Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri' adı altında14 - 15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Etkinliklerde Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ ile Savaş ve Grup Seyyah gibi isimler de sahne alacak.

Etkinlik başlangıcı Yeniköy Mahallesi Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi'nde yapılacak. Ayrıca programda  20.30 Ali İhsan Mete (Yazar) Söyleşi ve İmza programı. Saat 21.30 Savaş ve Grup Seyyah Konseri. Saat 22.30 Tolga Sağ Konseri gerçekleştirilecek.”
Papazkarası 
4000 yıllık 
Mavi - siyah renkte olan ve hem şarap üretiminde hem de sofralık olarak kullanılan papazkarasının adı ise manastıra gelir sağlamak için etrafında bağ dikip şarap üreten keşişlerden geliyor.Hatta keşişler kaliteli şarap tekeli oluşturmak için bu üzümün uzun süre manastırlar dışında dikimini üretimini yasaklamışlar. 
1930'larda yabancı araştırmacılar Türkiye'ye geldiğinde şaraplık açıdan en ön plana çıkan üzümlerden biri papazkarası bölgede 4 bin yıllık bir geçmişi var. Papazkarası üzümünden rose (pembe), kırmızı ve beyaz şarap üretiliyor. Trakya'da bölgesel 4-5 firma papazkarası üzümünden yapılan şarapları bu isimle seri olarak üretiyorlar ve bölge ile üzümün markalaşmasına katkı sağlıyorlar.Uluslararası Bağcılık ve Şarapçılık Örgütüne 1947 dan beri kayıtlı ilk Türk kaliteli şaraplık üzüm çeşidimiz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
MÜLKÜ KARADENİZ: O EDİRNE'NİN İMPAROTORU
Mobil dolandırıcılık!
-4'te 4/4'lük icraat
Yağdır Mevlam su!
Müzede 'Bahar' tadında nağmeler
Kırklareli'nde 'Fener' bayramı
Garsonlara hijyen eğitimi
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Zabıtaya öfke kontrolü eğitimi
Minderin sessiz şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE