ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gaytancıoğlu sessizliğini bozdu
Son dönemde adı hakkındaki bazı iddia ve olumsuz haberlerle anılan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, uzun süren sessizliğini uzmanlık alanı tarım konusunda bozarak, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin ayçiçeği alımını durdurmasıyla fiyatların düştüğünü ve bu gidişle daha da gerileyeceğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-09-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gaytancıoğlu sessizliğini bozdu

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Son dönemde adı hakkındaki iddia ve olumsuz haberlerle anılan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, sessizliğini uzmanlık alanı tarım konusunda bozarak, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin ayçiçeği alımı durdurmasıyla fiyatların düştüğünü ve bu gidişle daha da gerileyeceğini söyledi. "Aldatılan çiftçi oluyor" diyen Gaytancıoğlu tarım kredi kooperatiflerinin alıma devam ederek fiyatların yeniden 2 bin 500 Lira'ya yükselmesi çağrısında bulundu. 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, hükümetin ithalatçıların artan baskısına dayanamadığını, çiftçinin malını yok pahasına sattığını öne sürdü. "Kooperatiflerde amaç kâr değil, üreticinin alın terinin karşılığını ödemek, piyasayı düzenlemek. Tüketicileri de aşırı fiyat artışından korumak" diyen Gaytancıoğlu, AK Parti'yi de kınadığını belirterek şunları söyledi:
"100 BİN KAPASİTELİ, 60 BİN TONDA ALIM DURDUR"
"Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019-2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını ton başına yüzde 40 yağ oranı 2 bin 500, yüzde 44 yağ oranı 2 bin 650 lira olarak açıklamıştı. Herhangi bir kurumun alacağını ve piyasayı düzenleyecek demedi. Burada bizim aklımıza gelen Tarım Kredi Kooperatifleri geliyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin de Uzunköprü ilçesinde yağ fabrikası var. Çiftçilerin de tamamı Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu, borca karşılık ürün teslim ediyorlar. Yaklaşık 60 bin ton ürün teslim edildi. Bu fabrikanın kapasitesi yaklaşık 100 bin ton, ama fabrika 60 bin tonda alımı durdurdu.
Tarım Kredi Kooperatiflerinin alımı kesmesi, demek fiyatların da düşmesi demek ve fiyat düştü. 2 bin 500 Lira'da seyreden fiyat 2 bin 300 Liralara geriledi. Önümüzdeki günlerde bu fiyat daha da aşağılara gerileyecek. Çünkü Tarım Kredi Kooperatiflerine gösterilen müsemma, ne Trakya Birlik'e ne de çiftçinin kendisine gösterilmiyor. Kooperatif aldığı ürüne karşılık çiftçinin borcunu düşüyor ve hiç para ödemeden ürünü teslim alıyor ve kendi fabrikasında işliyor. Bu uygulama güzel bir şey bu durumda çiftçi de borcunu ödemiş ve rahatlamış oluyor. Ama şimdi bekleniyordu devletten, AKP'yi bu arada kınıyoruz. Bizim devlet beklediğimiz öncelikle fabrikaların kapasitesini doldurup, hatta fazla ürün alarak. Çünkü kooperatiflerde amaç kar değil üreticinin alın terinin karşılığını ödemek ve piyasayı düzenlemek. Tüketicileri de aşırı fiyat artışından korumak. Hal böyle iken Tarım Kredi Kooperatiflerinin alımı kestiğini öğrendim.  
"TRAKYA BİRLİK 2.500 LİRA'DAN ALIYOR, İKİ TAKSİTTE ÖDÜYOR"
Trakya Birlik Genel Müdürü ile görüştüm, onlar kendi finansmanları yettiği bütçede 2 bin 500 Lira'dan ayçiçeği alımı devam ediyor ama peşin para ödemekte zorlanıyorlar 2 taksitte ödüyorlar. Çiftçi zor duruma düştüğü için malını piyasada ucuz fiyata satmak zorunda kalıyor. Ayçiçeği hasadı neredeyse tamamlandı. 
"ÇİFTÇİ MALINI YOK PAHASINA SATIYOR"
Çiftçi elindeki malı yok pahasına satıyor. Bu ayçiçeğinde hükümetin yine yanlış bir politika olduğunu gösteriyor. Çünkü artan ithalatçıların baskısına dayanamadı. Daha önceki yaptığımız basın toplantılarında gümrük vergisini maksimum sınırlara yüzde 27'lere çıkaralım. Bunu da dinlediler ve çıkardılar. Ama yüzde 27'ye çıkarmaları yetmedi, ithalatçılarda o derece baskı var ki çünkü Türkiye'ye o derece ürün girmesi isteniyor ki, Ukrayna'dan, Moldova'dan, Romanya'dan ve Rusya'dan çünkü oradan gelen ürüne dış dünyadan kredi de gelmiş oluyor. Uzun vadeli ödeme koşulları var, çiftçiye ödenecek para hemen peşin çıkacak. Burada tabi aldatılan çiftçi oluyor, aldatma mekanizması Tarım Bakanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifleri oluyor. Göreve çağırıyoruz bunları lütfen çiftçinin yanında olsunlar, en azından çiftçinin borcuna karşılık Tarım Kredi Kooperatiflerinde alım devam etsin. Fiyatlar da yeniden 2 bin 500 Lira civarına yükselsin diyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama