ANASAYFA
31 Mayıs 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Etil alkol krizi
Türkiye'de içki ürünlerinin cep yakan fiyatlara ulaşmasının ardından, vatandaşın kendi içkisini üretmeye başlaması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçerek eczanelerdeki etil alkol kullanımını aylık 2 litre ile kısıtladı…  Edirne'nin 44 yıllık eczacısı Şükrü Ciravoğlu, yapma ilaçların büyük çoğunluğunda etil alkol kullandıklarını, söz konusu kısıtlamanın hem kendilerini hem de hastaları zor duruma sokacağını ifade etti…
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Etil alkol krizi

Olgay GÜLER
Sağlık Bakanlığı'nın eczanelerdeki etil alkol kullanımını aylık 2 litre ile kısıtlaması hem eczacıları, hem de hastaları zor duruma soktu. 
Türkiye'de son yıllarda oldukça fiyatı artan içki fiyatlarıyla vatandaş kendi içkisini yapmaya yöneldi. Sağlık Bakanlığı ise bunun için ihtiyaç duyulan etil alkolün eczanelerden alınacağı şüphesi ile aylık kullanımı 2 litreye düşürdü. Edirne'nin 44 yıllık eczacısı Şükrü Ciravoğlu, majistral adı verdikleri yapma ilaçların büyük çoğunluğunda etil alkol kullandıklarını, söz konusu kısıtlamanın hem kendilerini hem de hastaları zor duruma sokacağını ifade etti. Ciravoğlu;  “Böyle giderse gelen reçeteye 'madde yok, yapamıyoruz' durumunda kalacağız. Bu da halk sağlığını etkileyecek” dedi.
Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili 4 Eylül tarihli yazısına dikkat çeken Ciravoğlu; “Bu kararın çıkış nedeni alkol fiyatlarının fazla olması nedeniyle, vergilerin yüksek olması sonucu vatandaşın kendisinin içki yapmaya çalışması. Vatandaş kendi içkisini yapmaya yöneldi. Bakanlık da bu etil alkolün eczanelerden temin edildiği düşüncesinde sanırım. Bu durumun önüne geçebilmek için kısıtlamaya gittiler” dedi. 
“HALK SAĞLIĞINI SIKINTIYA SOKACAK”
Eczacıların özel formüllerle kendi yaptıkları majistral ilaçların çoğunluğunda etil alkol kullanıldığına vurgu yapan Ciravoğlu; “Biz son 1 yılda 1766 tane yapma ilaç yapmışız. Ortalamaya vurursak her gün 6 adet ilaç yapmışız. Bu ilaçların önemli bir bölümünde etil alkol kullandığımız gibi, laboratuarın ortam temizliği ve dezenfeksiyon işleminde de çok sık kullandığımız bir madde etil alkol. Laboratuarcı için eli ayağı demek bir anlamda etil alkol. Burada bir kısıtlamaya gidilmesi ciddi boyutta işimizi, halk sağlığı hizmetini sıkıntıya sokacaktır” dedi. 
“BÖYLE GİDERSE HASTANIN İHTİYACINI KARŞILAYAMAYACAĞIZ”
İlerleyen süreçte hastaların ilaç ihtiyacını karşılayamama riski altında olduklarını da ifade eden Ciravoğlu; “Böyle giderse gelen reçeteye 'madde yok, yapamıyoruz' durumunda kalacağız. Dezenfeksiyon işine başka çözüm bulsak bile formül içinde olan etil alkolü koyamadığımız zaman yapamıyoruz diyeceğiz bu da halkın sağlığını etkileyecek. İşin başka tarafı da alkol senelerce Tekel özelleştirilmeden önce karneyle dağıtıldı. Her eczanenin aylık 20 litre alkol alma hakkı vardı. Şimdi Tekel'den karneyle alkol satılan dönemlerden bugün onun 10'da 1'i durumuna geldik” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE