ANASAYFA
30 Mayıs 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kabe'de bile ayrım yok’
UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Selimiye Camii giriş-çıkışlarının kadın-erkek olarak ayrılmasını 'toplumsal cinsiyet eşitsizliği yaratan durum olarak değerlendiren Edirne Kadın Dayanışması PTT önünde toplanıp tepki gösterdi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kabe'de bile ayrım yok’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Selimiye Camii giriş-çıkışlarının kadın-erkek olarak ayrılmasını 'toplumsal cinsiyet eşitsizliği yaratan durum olarak değerlendiren Edirne Kadın Dayanışması PTT önünde toplanıp tepki gösterdi. Uygulamanın kaldırıldığını öğrenen kadınlar ülke ve Edirne turizmi için önemli olan dünya mirası bir eserde bu tür uygulamalara hiç bir zaman da yer verilmemesi gerektiğini kamuoyu ile paylaştı. 
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yaratan ayrıştırıcı uygulamaya kadınlar tepki gösterdi. Kadın erkek herkesi ayrıştırıcı uygulamaya tepki için sosyal medyadan çağrı yaparak PTT önünde buluşan kadınlar, "En kutsal Kabe'de bile bu ayrım yok" dedi.
"Edirne'de kadınların yaşamına müdahale eden, engel koyan hiçbir uygulama kabul edilemez. Yapılmak istenen bu uygulamayı reddediyoruz" denilen açıklamada şunlar yer aldı:
"SELİMİYE CAMİİ UNESCO DÜNYA MİRASIDIR"
"Edirne'de basında Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği tarihi Selimiye Cami girişinde kadın ve erkek girişleri ayrıldığı şeklinde gördüğümüz uygulamayı kabul etmiyoruz. Dini uygulamalarınıza “Hanımefendiler rahat etsin diye” söylemiyle karar verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyecek olan bu uygulama tüm kadınları, kadın-erkek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışan tüm kesimleri rahatsız etti. Cami içinde birlikte olunması zorunlu olan bir mekâna girişlerin cinsiyete göre yapılması "talep var" gerekçesine sığdırılamaz. Kaldı ki en kutsal Kabe' de bile bu ayrımın olmadığını biliyoruz.
"EN KUTSAL KABE'DE BİLE BU AYRIM YOK"
Pembe otobüs uygulaması da kadınların iyiliği için diye önerilmişti. Bu tür ayrıştırıcı, kadınlar adına karar verici uygulamalar 149 ülkeden dünya sıralamasında 131. sırada yer aldığımız toplumsal cinsiyet eşitliğinde, eşitsizliği daha da arttıracak.
Edirne'de kadınların yaşamına müdahale eden, engel koyan hiçbir uygulama kabul edilemez. Yapılmak istenen bu uygulamayı reddediyoruz. 
Kadınların hayatın tüm alanlarına eşit seviyede katılımı için toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik politikaların uygulanmasını istiyoruz. Kaynaklara ve fırsatlara ulaşmada eşitsizlik, şiddet ve temel hizmetlerden yararlanmada yetersizlik, çalışma yaşamı ve siyasette kadının sınırlı olarak yer alması ve kadın-erkek arasındaki güç dengesizliği yaratan her türlü uygulamayı ve kararı reddediyoruz. Tüm kurumları kadının eşit insan hakları ve cinsiyet eşitliği sağlanması yönünde çalışmalarını sürdürmeye davet ediyoruz.
Mimar Sinan'ın eserlerinin içinde doruğa ulaşan Selimiye Camii ve külliyesi evrensel değere sahip nadide bir eserdir. 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasına girmiştir. Edirne de; dünyada, somut ve somut olmayan iki miras alanını UNESCO'nun listelerine kaydettirmiş nadir kentlerden biridir. Bu avantajlarıyla kültür turizmi açısından cazibe merkezi haline gelen ve en fazla turist çeken 3 ilden biridir.
Ülke ve Edirne ekonomisi için de büyük önem arz eden Dünya Mirası bir eserde, İl Müftülüğü'nün yaptığı cinsiyetçi uygulama kabul edilemez. Atatürk'ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu eşitsizliği hoş görmemesi gerekir. Türkiye için UNESCO dünya mirası listesine girmiş bir camide kadın-erkek eşitsizliğini gündeme koymak doğru değildir. 
Bugün itibariyle uygulamanın kaldırıldığını öğrendik. Ülkemiz ve ilimiz turizmi için bu kadar önemli olan dünya mirası bir eserde bu tür uygulamalara hiç bir zaman da yer verilmemeli."
Basın açıklamasına; Edirne Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları Derneği, KESK Kadın Komisyonu, Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAME-DER), Tüm Yerel-Sen Kadın Komisyonu, Demokrat Parti Kadın Kolları, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Şehit Aileleri Derneģi ve Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi destek verdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE