ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayçiçeğinde ithalat dert
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, piyasada oluşan fiyat kaosundan en küçük bir kaygı duymadan üretici ortaklarını mağdur etmeden alımlara devam ettiklerini belirtirken, operasyon maliyetleri ve yüksek finansman maliyetinin ise bellerini büktüğünü söyledi… Yerli üretim yurt içinde tüketilmeden hiçbir şekilde ithalat yapılmaması gerektiğini savunan Akgun, “Üstüne bir de ithalatın cazip olması, harman döneminde ülkeye ürün gelmesi üretici kuruluşların görevlerini yaparken karşılaştığı en büyük sorun” dedi… Akgün şu günlerde yağlık ayçiçeği piyasasında yaşanan olumsuz fiyatlama hareketleri konusunda Hükümetten destek beklediklerini belirterek, bu çerçevede ilk adım olarak en kısa sürede ithalde uygulanan gözetim fiyatının gereken seviyelere yükseltilmesini istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayçiçeğinde ithalat dert

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, piyasada oluşan fiyat kaosundan en küçük bir kaygı duymadan üretici ortaklarını mağdur etmeden alımlara devam ettiklerini belirtirken, operasyon maliyetleri ve yüksek finansman maliyetinin ise bellerini büktüğünü söyledi. Yerli üretim yurt içinde tüketilmeden hiçbir şekilde ithalat yapılmaması gerektiğini savunan Akgun, “Üstüne bir de ithalatın cazip olması, harman döneminde ülkeye ürün gelmesi üretici kuruluşların görevlerini yaparken karşılaştığı en büyük sorun” dedi. Akgün şu günlerde yağlık ayçiçeği piyasasında yaşanan olumsuz fiyatlama hareketleri konusunda Hükümetten destek beklediklerini belirterek, bu çerçevede ilk adım olarak en kısa sürede ithalde uygulanan gözetim fiyatının gereken seviyelere yükseltilmesini istedi.
280 BİN TON ÜRÜN ALINDI
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, Trakya Birlik olarak bugüne kadar 280 bin ton seviyesinde ürün alımını gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:
a,“2019/2020 üretim sezonunda yağlık ayçiçeği fiyatlaması hususunda Birliğimiz üretici ortaklarının beklentileri, faaliyet bölgemizdeki üretim maliyetleri ve dünya piyasaları birlikte değerlendirilerek ortaklarımız adına Birliğimizce talep edilen, sektör paydaşlarının önemli bir çoğunluğunca da kabul gören fiyat seviyeleri Ticaret ve Tarım Bakanlıklarımıza da arzedilmiş bu seviyeler uygun bulunarak 8 Ağustos 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından standart ürün için 2.500.-TL/Ton olarak  açıklanmıştır.  Birliğimiz rekolte beyannamesi vererek ürün teslim taahhüdünde bulunan ortaklarından Sayın Bakanımızca açıklanan baz fiyata yağ oranlarına göre ilave prim vererek alımlarını sürdürmektedir. Trakya Birlik olarak bugüne kadar 280 bin ton seviyesinde ürün alımını gerçekleştirmiştir. Mevcut piyasa koşullarına ve hasadı gerçekleştirilmemiş ürün miktarına baktığımızda Trakya Birliğin 320-330 bin ton seviyesinde ürün alacağını söyleyebiliriz. Bu Türkiye rekoltesinin yüzde 20'sini aşan bir orandır. Trakya Birliğin yaptığı işin büyüklüğünü ve önemini anlatmak adına bunu ifade etmek istiyorum. 
FİYAT KAOSU
Trakya Birlik şu an piyasada oluşan fiyat kaosundan en küçük bir kaygı duymadan üretici ortağını mağdur etmeden alımlarına ve hizmetine devam ediyor. Yaptığımız hizmet kamusal bir hizmettir. Devlet büyüklerimiz bu hizmetten ötürü Trakya Birliğin zarar görmesine izin vermeyecektir. Piyasada şu an için oluşan 2.300.- TL ve daha altındaki fiyatlar Trakya Birliğin rekabet gücüne dolayısıyla sürdürülebilirliğine zarar vermektedir. Trakya Birlik çiftçimize her sezon lazım olan bir kurumdur. Ülkede ayçiçek üretimi ve dolayısıyla bitkisel yağ sanayisi bir yerlere geldiyse bunda Trakya Birliğin çok büyük payı ve hizmeti vardır. 
'İTHALAT YAPILMAMALIDIR'
Bugün itibariyle piyasada oluşan gelişmeleri değerlendirecek olursak, Türkiye'de yağlık ayçiçeğinin ana üretim bölgesi Trakya'da genel olarak son derece müspet bir üretim sezonu geçiriyoruz.750 bin tonun üzerinde rekolte gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Trakya'daki harmanı takiben önemli üretim bölgeleri olan İç Anadolu ve Karadeniz Bölgemizde de hasadın başlaması ve o bölgelerimizdeki yüksek verim ve yüksek rekolteyle birlikte pazara önemli miktarda ürün arz olunmaya başlamış oldu. Yurt dışındaki ana üretim bölgelerinde de son derece müspet üretim haberleri gelmeye devam ediyor bu sebeple geçmiş yıllarda sezon başında 360-370 dolar seviyesinde olan ithal fiyatlar 340 dolar seviyelerinde son 10 yılın en düşük fiyatları olarak Ülkemize teklif edilmektedir ve ne yazık ki üzülerek söylüyorum hasadın sürdüğü Eylül  Ekim dönemi için 100 bin tona yakın bağlantı yapıldığı haberlerini alıyoruz. Yerli üretim yurt içinde tüketilmeden hiçbir şekilde ithalat yapılmamalıdır. Bu gerçekleşmediği müddetçe bizim çiftçimizi daha fazla üretmeye teşvik etmemiz ve dolayısıyla ülke ihtiyacını karşılayacak üretim seviyelerine ulaşmamız mümkün olamaz. 
Sezon başındaki süreçte biz kurum olarak ithalatın asgari Mart-Nisan aylarına kadar engellemesini sağlayacak uygulamaların resmileştirilerek 2.500 TL baz fiyattan Birliklerin, sanayicilerin güvenle mal alıp stok taşımalarının sağlanmasını ısrarla ifade ettik. Her ne kadar Gümrük vergisi oranı iki düzenlemeyle yüzde 13'ten üst sınır olan yüzde 27'ye taşınmış olsa da bu düzenleme ithalatın önüne geçilerek Bakanımızca açıklanan fiyatın sezon sonuna kadar cari kalmasını sağlamaya yetmemiştir. Kurdaki gevşeme ithal maliyetlerin düşüşüne daha da etki etmiştir ve yine 31 Ocak tarihinde verginin yüzde 27'den yüzde 13'e düşecek olması tüccar ve sanayiciyi stoğunu dikkatli oluşturmaya itmiştir. Ancak bizim Birlik olarak böyle bir lüksümüz yok Biz ortağımızın bize beyan ettiği miktarı teslim etmek istediğinde bunu almakla mükellefiz. Ancak bu beyan miktarı Birliğin finansal kaynaklarını aşan bir seviyede bu sebeple ortağımızın ürün bedeli ödemelerini de bankalardan önemli miktarda kredi kullanarak belli bir ödeme programı dahilinde gerçekleştiriyoruz. 
BEL BÜKEN MALİYETLER
Son iki sezonda birim ürün alım fiyatında Devletimizin desteği ve oluruyla yüzde 45'i aşan oranda artış sağlanmıştır. Bu artışın sağlanmasında da en büyük pay Trakya Birliğindir. Ancak sosyal kurum yapısı gereği yüksek karlılık hedefi olamayacak bir yapının üründe sağlanan yüzde 45'lik artışı öz sermaye karlılığıyla sağlaması mümkün değildir.  102 alım merkezinde çok önemli bir fiziki alt yapı ve insan gücüyle hizmette hiçbir eksik kusur olmadan alımlarımızı sürdürüyoruz. Operasyon maliyetleri ve yüksek finansman maliyeti belimizi büküyor. Üstüne bir de ithalatın cazip olması, harman döneminde ülkeye ürün gelmesi üretici kuruluşların görevlerini yaparken karşılaştığı en büyük sorun. Biz kamusal bir hizmet yapıyoruz bu çerçevede de Birliğimiz ve diğer yol arkadaşımız kardeş tarımsal kuruluşlarında gerek finansman gerekse de ithal politikaları yoluyla desteklenmesi Türk Tarımı için olmazsa olmaz noktadadır.
'DESTEK BEKLİYORUZ'
Şu günlerde yağlık ayçiçeği piyasasında yaşanan olumsuz fiyatlama hareketleri konusunda Hükümetimizden destek bekliyoruz. Daha önce talep ettiğimiz üzere yetersiz kalan Gümrük Vergisi oranlarının gözetim fiyatı yoluyla desteklenmesi ve ithalatın en erken Nisan sonuna kadar engellenmesi bu işin yükünü çeken ve pek çok maliyetine katlanan Birliğimiz ve diğer tarımsal örgütler ile stok taşıyan sanayicilerimizin sonraki sezonlarda da bu hizmetlerini sürdürebilme noktasında destekleyici olacaktır. Yağlık ayçiçeği üretimini bir yerlere taşımak istiyorsak, ithalata cari açığa müspet katkı yapmak istiyorsak Birliklerin moralinin yüksek tutulması, finansman ihtiyaçları konusunda desteklenmesi ülkenin ve ülke tarımının hayrına olacaktır. Bu konularda Hükümetimizden ilgili bakanlıklarımızdan destek bekliyoruz.
Bu çerçevede ilk adım olarak en kısa sürede ithalde uygulanan gözetim fiyatının gereken seviyelere yükseltilmesi, şu an piyasalarda oluşan olumsuz havayı dağıtarak çiftçinin ve kurumların mağduriyetlerini bir nebze olsun giderecektir.”.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
3 haftadır vaka yok
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
Salgında bile talana devam
Bunun adı: vicdansızlık!
Sanal ortamda yarıştılar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE