ANASAYFA
30 Mayıs 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İthal Edirne Kırmızısı
Edirneli Turizmci Gökhan Balta, kentin en eski yerleşim yeri Kaleiçi'nde 1990 yılında satın aldığı 116 yıllık tarihi konağı, casusluk hikayelerine de konu olan 'Edirne Kırmızısı' rengine boyattı… İngiltere'den özel izinle 2 ayda getirtebildiği renkle iki haftada konağı süsleyen Balta, amacının hem tarihi yapıları korumak hem de kültürel değerlere sahip çıkmak olduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İthal Edirne Kırmızısı

Olgay GÜLER
İlk kez 15'inci yüzyılda Edir-nekari sanatçılarının kullanmasıyla gün yüzüne çıkan, uğruna casuslukların yapıldığı 'Edirne Kırmızısı', tarih ve kültür tutkunları tarafından Edirne'nin sokaklarını da süslemeye başladı. Edirneli Turizmci Gökhan Balta, kentin en eski yerleşim yeri Kaleiçi'nde 1990 yılında satın aldığı 116 yıllık tarihi konağı, İngiltere'den getirttiği Edirne Kırmızısı rengine boyattı.
Edirne'nin tarihi semti Kal-eiçi'nde, söz konusu konağı 1990 yılında satın alan ve restore ettiren Balta, Fransızca'da "Rouge d'Adrinople" olarak anılan, Sanayi Devrimi ile birlikte Avrupa'nın gözlerini üzerine çeken 'Edirne Kırmızısı'nı konağa uygulama kararı aldı. Bu süreçte rengin kodunu İngiltere'deki firmaya bildiren ve özel izinle Türkiye'ye getirten Balta, 2 hafta boyunca konağın boyanmasını bekledi. Ortaya çıkan sonuçla hem halkın beğenisini toplayan Balta hem de tarihi semte yepyeni bir soluk kattı. 
Amacının Edirne kırmızısının somut göstergesini halkla buluşturmak olduğunu söyleyen Balta; “1990'lı yıllarda Edirne tarihine sahip çıkmak için satın aldığımız ve restore ettiğimiz bir konak burası. 1903 yılında yapılmış. Şimdi de yeniden boyadık. Evi boyarken Edirne kırmızısından feyz aldık. Bunun için dış cephe boyasını özel olarak İngiltere'den kodunu vererek getirttik ve evin dış cephesini Edirne kırmızısı rengine boyattık. Bunu yapmaktaki en büyük amacımız bu rengin Edirne'de somut bir göstergesi olmasını sağlamaktı. Hem evi korumak, hem de görsel amaçlı böyle bir renge boyadık” dedi. 
Edirne Kırmızısı'nın her materyalde farklı tonajlarda ortaya çıktığını ifade eden Balta, ahşap konağı boyadıktan sonra da çok güzel bir görüntü ortaya çıktığını ifade etti. Balta; “Getirttiğimiz firmaya rengin kodunu gönderdik. Onlar da renge mümkün olan en yakın rengi hazırlayıp bize gönderdiler. Tabi Edirne Kırmızısının bir özelliği, farklı materyallerde farklı tonajlar gösterebiliyor. Aslında en güzel rengini İpek kumaş üzerinde gösteriyor ama ahşapta ya da porselende farklı bir tonajı var. Bizim ahşap evimizi boyadığımızda da böyle bir görüntü ortaya çıktı. Şimdi ilk etabı bitirdik, artık evin içerisini düzenlemek kaldı” diye konuştu. 
Ailesiyle birlikte Kaleiçi semtinde büyüdüklerini söyleyen Balta, Edirne'nin tarihi ve kültürel yapılarına sahip çıkmanın önemine de vurgu yaptı. Balta; “Bu ev aslında Edirne büyük yangınından sonra ilk yapılan evlerden birisi. Tarihine baktığınızda tapu kayıtlarında 1903 yılında yapıldığını tespit ettik. Biz de aile olarak bu bölgede büyüdüğümüz için, Edirne tarihi ve kültürel yapılarına sahip çıkmak istediğimi için 1990 yılında satın aldık ve o günden bugüne şahsi evimiz olarak kullanıyoruz. Bundan sonraki süreçte çeşitli planlamalarımız ve projelerimiz var. Bununla ilgili çalışmaları yapacağız. Belki bir müze veya daha değişik amaçlı olarak kullanabiliriz” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE