ANASAYFA
31 Mayıs 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tavuk Ormanı'nda Coğrafya dersi
Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri coğrafya dersinde yer alan biyoçeşitlilik ve ekosistem konusunu, bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra tarihsel dokusu ile de ön planda olan Tavuk Ormanında gözlem ve inceleme yaparak işlediler.
Haberin Yayın Tarihi: 18-09-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tavuk Ormanı'nda Coğrafya dersi

Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri coğrafya dersinde yer alan biyoçeşitlilik ve ekosistem konusunu, bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra tarihsel dokusu ile de ön planda olan Tavuk Ormanında gözlem ve inceleme yaparak işlediler. 
Coğrafya öğretmenleri Ali Karapire ve Abdullah Gülgün, Tavuk Ormanının ekosistemi oluşturan unsurları ve biyoçeşitliliği  anlatmak bunun yanı sıra çevre bilincini vermek için en uygun yer olduğunu belirtti. Karapire ve Gülgün, Tunca Nehri tarafından çevrili bir ada şeklinde olan Tavuk Ormanının zaman zaman taşkınlarla alüvyal toprakların biriktiği, taban suyu seviyesinin yüksek olması nedeniyle de farklı bir ekosistemin geliştiği önemli bir alan olduğunu, Edirne Sümbülü gibi endemik bir bitkiye ev sahipliği yaparak önemini daha da arttırdığını söylediler.
Okul Müdürü Metin Çermaoğlu da açıklamasında, “Okulumuz Sosyal Bilimler alanında ilimizin önde gelen okullarından. Bu alanda yaptığımız pek çok çalışma ve projemiz var. Öğrencilerimizin de derslerini uygulamalı olarak işlemesi çok önemli. Tavuk Ormanı şehrimiz için tarihi ve doğal dokusuyla önemli bir alan olmasına rağmen öğrencilerimizin yarıdan çoğunun bilmediğini gördük. Uygulamalı derslerimiz dersin kalıcı olması, yaşadığı şehri farklı yönleri ile tanıması, kentlilik bilinci ve çevre duyarlılığı oluşması açısından da oldukça önemli. Bu konuda öğrencilerimize ve öğretmenlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.
149 bitki ve yaklaşık 70 kuş türüne ev sahipliği yapan Tavuk Ormanı aynı zamanda Osmanlı'nın ülkemizde kalan son saray bahçesi örneği olması ile önemli bir alan olarak nitelendirildi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE